bugün

yerli yapım crysis in şu an için konsepti belirsiz devam oyunu.

http://www.crysis-thegame.com/
Sergeant Sykes ''Psycho'' nun yönetileceği açıklanmış; serinin ilk oyunuyla parelel hatta ilerleyecek olan oyun.
sonbahar 08 de piyasalara sürüleceği aral ithalat tarafafından açıklanmış oyun.
crysis üçleme olacaktır. ama crysis warhead bu üçlemenin içinde değildir. yani iki oyun daha gelecektir.
ilk ekran görüntüleri için:

http://www.incrysis.com/i...&task=view&id=667
tüm ayarlar sondayken akıcı bir şekilde oynamak için 653$ lık bir bilgisayarın yeteceği pc gamer dergisi tarafından açıklanmış oyun.
yayınlanan teaser ı için:

http://www.trgamer.com/haberler.asp?id=13889
crysis 2 nin var olmasının, satış başarısına bağlı olduğu oyun. korsan piyasaya düşmesin diye adına imza kampanyası başlatılmıştır:

http://www.petitiononline.com/bcwp/petition.html
yurtdışında 30 dolardan satışa sunulacak oyun. türkiye de 30 ytl den satılacağı tahmin ediliyor.
e3 2008 özel videosu için:

http://www.gametrailers.com/player/36323.html
türkiye fiyatı 40 ytl olarak açıklanan oyun.

http://www.mavishop.com/v...info.php?products_id=1631
çok fazla geliştirilmemiş oyundur. yani crysis'le diş kıracak bi farkı yok. sadece sayko modda oynuyorsun yani yeşil değilde her yer kırmızı. psikopatsin ya ondan heralde. yeni silahlar eklenmiş, yeni araçlar. yapay zeka geliştirilmiş, artık düşmanların yere yatıp siper alıyor, koşup etrafından dolaşıp sırtından vurabiliyor.
vakit öldürmek için güzel bir devam oyunu. evet hatta ilk oyunla paralel gelişiyor oyun. sonunu merak etmekteyim. bitirince onu da yazacağımdır.
(bkz: coming soon)
Crysis ile arasında pek farki olmayan "aa lan Crysis'e mod yapmışlar gibi sanki" denilen oyun. Bu sefer biraz daha hikaye katmışlar oyunun içine. Bu yüzden Cryis'e göre daha çok zevk aldım oynarken.
Yaptığım işlemci ve ekran kartı overclock'undan sonra very high seviye, 1024*768 çözünürlük ve delta zorluk derecesinde az önce bitirdim. Önceki oyuna göre daha az sistem isteyecek diye kim demişse burdan saygılarımı yolluyorum*
öncelikle "daha iyi optimize edilmiş" lafını haketmediğini düşündüğüm oyundur. crysis'i patchsiz bitiren biri olarak bile görmediğim kasıntıyı warhead'daki buzlu bölümde acayip hissetmişimdir( 1680*1050). ayrıca crysis'tede karlı bölüm vardı ama bu kadar kasmamıştı. neyse..

ilk olarak oyunun kısa olduğunu söyleyebilirim. saat maat vermeyeceğim kişiden kişiye , zorluk seviyesine göre değişir ama crysis'le karşılaştıracak olursak oldukca kısa. diğer yandan ara videolar ve acılıs videosu oldukca iyi. ortamlar crysis le neredeyse aynı. pek bir değişiklik yok..

ek paket sayılabilecek bir devam olan warhead, kesinlikle crysis ismini bir üst seviyeye cıkarmıyor. elinde crysis bulunan ve oynamamıs olanlar warhead'dan once onu oynasın zira bir şey kaybetmezler.
2 oturuşta biten sistem düşmanı oyun. ilk oyunu aa kapalı 1024*768 çözünürlükte detaylar normal ayrdayken bitirmiştim bunda ise tüm ayarlar aynı çözünürlük 1680*1050 gayet akıcı bir şekilde oynadım. yalnız aa yı 2x yapınca bile kasanın içiden inleme sesleri geliyor 3 dk bekliyorsunuz alet kendine gelsin diye.

bu muydu yani sizin mükemmel optimizasyonlu oyununuz. la dalga mı geçiyorsunuz? eminim far cry 2 makul bir sistemde harika grafiklerle gayet akıcı bir şekilde oynanabilecek.

elin oğlu da yapar bu grafiği ama yumurtayı kıramıyorsan napacaksın ki tutup götümüze mi sokalım. yap ps3 e cry engine 31 inle oyununu da görelim.

oyuna gelelim. oyun tıpkı crysis gibi.. gayet sikindirik. fakat sıkılmıyorsunuz; o da tabi ki dublajdan kaynaklanıyor. müziklerle birlikte çok fena havaya giriyorsunuz. senaryo güzel bağlanmış ama amaaa malesef call of duty 4, bioshock, gears of war bitirmiş bu bünye crysis'i hazmedemez. bunu sen de ben de biliyoruz...
oyunu optimize etmeyi draw distance ve obje dokusu kalitesini düşürmek olarak algılayan bir oyun ekibinin yaptığı berbat oyun. crysis'in yanından bile geçmemektedir, berbattır.

kendilerine derhal call of duty 4 optimizasyon ekibinden birisini transfer etmelerini tavsiye ediyorum.
tamam oyunda ilk oyunda göre fazla fark yoktu ama yine de cok güzel oldugunu itiraf etmek gerek. Gerçi 2 oturuşta bitti tadı damakta bıraktı ama olsun. Biraz optimize edilmiş cryengine sayesinde az daha kaliteli oynadım kendi adıma ve ilk oyuna göre daha memnun kaldım grafiklerden. Ayrıca oyunun içine gömülmüş müzikler cok hoş bir bütünlük içindeydi ve arada giren videolar da hikayenin akışını saglama acısından güzel oturtulmus.*
Şunu da söylemeliyim ki hiçbir zaman bir Call of Duty 4 tadını veremeyecek.
crysis'de nomed ile adanin bir tarafinda görevleri tamamlerken, adanin diger tarafinda neler oldugunu anlatan, crysis ek görev paketinden daha öte olan, crytek budapeste stüdyosunda hazirlanan oyun.
bu oyunda yönlendirdigimiz karakter psycho. crysis'deki gibi türkcelestirme var. yine türkiye satisi avrupa'ya nazaran daha ucuz. asil önemli gelisme ise; crysis warhead'in sistem gereksinimi ilk yapimdan daha düsük.
--spoiler--
ben savaş esiriyim, ibnenin cucuğu.
--spoiler--

daşşaklarını öpeyim psycho...
ilk oyuna göre videolarda sinematiğe biraz daha önem verilmiş. sanki oyuncuya bir şey anlatılmak isteniyor gibi, ama başarılı olamamış. psycho nun amerikalı bir pilotu kargoun albay lee tarafından ele geçirildiği köprüde kurtaramayınca 2-3 dk boyunca etrafa attığı ferdi tayfur bakışları ve sıkıcı atmosfer buna güzel bir örnek.

final bossun 5 adet oyun sonu silahı atışıyla normal zorlukta öldürebiliyorsunuz. crysis in sonundaki devasa yaratığı öldürürken hiç olmazsa sırayla bir şeyler yapmanız gerekiyordu, bam güm ateş etmiyordunuz. ama bu örümceğimsi yaratığın zor hiç bir tarafı yok. kısacası oyunun zorluk seviyesi bir miktar azaltılmış, bu nedenle crysis e nazaran normal modun üzerinde oynanması zevk açısından farz olmuş.
tabancanın yerine akrebe benzer bir silahı kullanabildiğimiz oyundur.
grafikler falan tamam da olmamış ağzını sevdiğim olmamış. crysis yine biraz keyif vericiydi crysis warhead'ın ise ticari kaygılar güdülerek "ek görev paketi" adı altında süslenmesi de hoşuma gitmedi açıkçası. ortada boktan bir hikaye varki başı kıçı belirsiz. dört tane kore'li öldürdükten sonra hiç de yaratıcılık emaresi taşımayan tasarım kabızı uzaylıları dandik yöntemlerle yok ediyorsunuz. bir de çok kısa 4 saatte bitirdim oyunu. oyun sonunda yine bir klişe olan helikoptere binip ufuk çizgisinde kaybolma finalide artık kusturmaya başladı. tam "heh artık helikoptere bindik, sanırım artık ana konuya geçiyoruz derken oyunun bittiğini fark etmek tam bir hayal kırıklığına yol açıyor bünye üzerinde.
bir de ben bu crysis'in kore'li öldürme fetişzmine bir anlam veremedim. tamam batılılar tarafından yapılan oyunlardaki japon menşeili oyunlarda bulunmayan kapitalizm - emperyalizm propogandasını anlışılır buluyoruz bir şekilde.
ama oyunu yapanların türk olması da meseleye farklı bir boyut katıyor hani. hani nato, hani "müttefikimiz amerika", hani kore savaşı, hani kore gazisi derken böyle bir oyun biz türklere daha mı sempatik geliyor olması gerekiyor acaba?
--spoiler--
+sonun geldi yanki.
-ben ingilizim gerizekalı.
--spoiler--
iyi güzel olmuş da, arkadaş çok kısa bu oyun. 4-5 saatte bitti. bir şey anlamadım vallahi. hikayede de biraz kopukluk var sanki. oradan oraya atlıyor konu. son bölümü de biraz özensiz olmuş. özel silahı alıyorsunuz ve dev yaratığa 5-6 el ateş ediyorsunuz, bu kadar. güzel oyun, kesinlikle zaman kaybı değil. sadece göze batan kısımlarını yazdım.
türkçe konuşmaların beni kahkahayla gülmeme sebep olan savaş oyunudur, bir yaratığı öldürdüğünüzde ekipten bir elemanın koçum benim be demesi beni bitirdi, birde bu oyunun hileleri vardır (sınırsız cephane, ölümsüzlük, uçma, duvarın içinden geçme vb.).