bugün

entry'ler (892)

elleri günde 20 kere yıkamak

lise yaşlarındayken gerçekleştirdiğim fantastik eylem. özellikle kışın yapınca -havlular pistir diye kurulamadığım için- ellerim deli gibi çatlar, bembeyaz olur, sağa sola sert bir şekilde çarpınca kanardı. buna ek olarak ışıkları ve kapıları dirseğimle açardım. her fırsatta ellerimi kolonyalardım. paraya el sürmemeye çalışırdım falan.

şimdi 10 kere falan yıkıyorum. ellerim de pek çatlamıyor. bayağı düzeldim yani.

ekleme: o dönemlerde hastalıklar, geçiş yolları ve belirtileri hakkında bir kitabı karıştırırdım sürekli. ondan gaza gelmiştim herhalde.

comfortable liar

chevelle'in nerdeyse her şarkısı gibi yüksek kaliteli bir parçadır.

vena sera

chevelle'in içinde muhteşem riffleri bulunan bir albümü. üstüne wonder what's next dinlenilebilir.

fiyat performans oranı

halk arasında genellikle yanlış kullanılan bir terimdir.

kendisine verilen paradan daha yüksek derece performans sağlayan ürünler için kullanılır. ancak, bunu belirtirken "bunun fiyat performans oranı çok yüksek; süper bişi" denilir. halbuki bir fiyat/performans ürünü ne kadar başarılıysa oran da o kadar azdır. 0'a yakın ya da eşit olan ürün tam bir fiyat performans canavarıdır.

örneğin, nvidia 8800gt'yi ele alalım. zamanında bu ekran kartının fiyatı 300 tl iken verdiği performans 450 liralık kart performansı idi.

öyleyse;

fiyat/performans=300/450 -> ~0,6

görüldüğü gibi, kart kendisine verilen paradan çok daha fazlasını sağlıyor.

300 tl'ye 150 liralık performans veren bir ekran kartının oranı ise;

fiyat/performans=300/150 -> 2

kısacası;

fiyat/performans oranı yüksek olan ürün -> kötü
fiyat/performans oranı düşük olan ürün -> iyi

saygılar

dell inspiron n5110

dandik ötesi klavyeye sahip dell modeli.

ekran kartı performansı gayet iyi ama benim şahsi fikrim dizüstü bilgisayarda oyun oynanmaz. oyun için alıyorsanız gidin aynı parayı masaüstü bilgisayara verin, birkaç kat daha iyi performans alın. olmadı oyun konsolu alın.

burun kanaması

hayatında hiç burnu kanamamış insanlar da vardır. ne aşırı stres, ne sıcak havalar, ne de burna alınan darbe etki etmez bunlara. bi ara gidip baktırıcam benim burnum mu bozuk diye...

dream theater

aşmış bir progressive rock/metal grubu.

2009 senesinde, guitar hero world tour sayesinde tanıştığım grup. o günden beri -ki nerdeyse 4 yıl olacak- sürekli dinliyorum. arasıra "ulan, niye bu kadar geç tanıştım bunlarla" diye düşünsem de, tüm albümleri biriktirip dinlemiş olduğum için seviyorum. haftada en az bir kere in the presence of enemies, octavarium, home, misunderstood, fatal tragedy, learning to live patlatır kendime gelirim. bunun verdiği tadı bir tool'dan alıyorum.

third eye

riffleri müthiştir bu tool parçasının. live versiyonu orijinalinden çok daha güzeldir.

hoşlanılan kızın elinde lcw poşeti görmek

2012 senesinde, hala bu tür başlıkların altına ciddi ciddi entry giren yazarların varlığını görmeyi sağlayan düşünce.

intension

03:50'deki riffler yüzüden dinlenen bir tool parçasıdır, çılgın birşeydir.

karateci kız

geçenlerde bir ingiliz sitesinde gezerken "worst movie death scene ever" başlığıyla videosunu gördüğüm film.

bachelor of science

genelde bilim ve teknolojiyle alakalı bölümler tarafından verilen bir diploma türü. adı üstünde bilim diplomasıdır. alakalı bir bölümde master yaptıgınızda master of science derecesine sahip olursunuz...

microsoft

genellikle windows ile aynı şey sanılmaktadır. sanılanın aksine, windows, microsoft'un yüzlerce ürünlerinden birinin ismi olup kendisine ait bir logosu vardır (dalgalanan pencere) ve zaman zaman geliştirilmiştir. microsoft ise 25 senedir "pac-man logo" olarak bilinen meşhur simgesini kullanmış ve ağustos 2012 sonlarına doğru değiştirmiştir.

ayakkabı

ayakları içine sokup muhafaza etmeye yarayan bir çeşit kap. ayak kabı.

game development

(bkz: oyun geliştirme)

oyun geliştirme

zor bir alandır. performans ve network optimizasyonuydu, thread-safety'siydi, alt sistem dizaynıydı, bug düzeltmesiydi derken zaman kaybetmek mümkündür. tek başına uğraşmak için birden fazla alanda bilgi gerektirir; aynı zamanda hem modellemeci ve grafik/network/gui/database programcısı olmak gibi. zevklidir, o ayrı.

nesquik gofret

tadı çok iyidir. mükemmeldir.

sony ericsson w810i

4.5 senedir başına gelmeyen olay kalmamasına rağmen henüz sadece deklanşörü arızalanan, dayanıklı telefon. bozulsa da yeni telefon almak için bahane bulmuş olayım diyorum; bozulmuyor alet. şarjı da hala 1 hafta gidiyor...

zamanının all in one telefon modellerinden. k750i'nin walkman versiyonu.

lost not forgotten

introsu feci şekilde 32. gün jenerik müziğini andıran dream theater parçası. çok güzel olmuş valla, elinize sağlık beyler.

network address translation

(bkz: nat)