1. 1.
  Diğer adıyla Blu-Ray Disc, yakın gelecekte DVDnin yerini alacak yeni format.
  4 ... bkocak
 2. 2.
  hd dvd ile kapışacak olan veri diski sony nin peydahlamasıdır.
  1 ... crypto
 3. 3.
  kapasitesinin 50 gb a kadar çıkabileceği öne sürülen, geriye uyumluluğu olmadığı için cd player ve dvd playerları çöpe arttıracak mavi hede.
  2 ... sofor
 4. 4.
  sony'nin son bombası, tek cd'ye 20 gb veri depolamayı mümkün hale getiren süper aygıt ve aygıtta kullanılan cd'ye verilen ad.
  -1 ... hakankaran
 5. 5.
  sony'nin hayvanlaşarak tek disc üzerine 200gb sığdırmayı başardığı teknoloji. son kullanıcıya yönelik mi, son kullanıcı alır mı, alırsa ne yapar bilemem...
  2 ... bahdeniz
 6. 6.
  sony, lg, matsushita, sharp, samsung, thomson, philips, hitachi ve pioneer tarafından desteklenmektedir.

  toshiba'nın hd dvd'sine karşı atak. ya da tam tersi.
  1 -1 ... bahdeniz
 7. 7.
  "Blu-ray", birçok teknoloji ve eğlence sektörü liderlerinin bir araya gelerek oluşturduğu topluluğun geliştirmek ve yeni jenerasyon optik medyaları belirlemek için yürüttükleri projedir. Blu-ray teknolojisinin tüm işlerinden Blu-ray Disc Association (BDA, Blu-rak Disk Topluluğu) sorumlu. Blu-ray gelişimine ortak olan firmalardan bazıları Apple, Dell, HP, JVC, LG, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sony ve TDK olarak sıralanabilir. Blu-ray ayrıca Warner Bros, MGM, Sony Pictures, Fox gibi bir çok film ve medya devini de arkasına almış durumda.

  ilk bakışta Blu-ray ismi garip kaçıyor. Blu-ray tam manasıyla mavi lazer demek. Aslında ingilizce doğru telaffuzu "Blue Ray" fakat günlük hayatta kullanılan söz öbeklerine patent verilmediğinden bu form seçilmiş. Dolayısıyla "Blu-ray" olan "Blue Ray" den söz edilirken mutlaka "Blu-ray" diye yazılmalıdır. Yani "Blue-ray", "Blu-Ray" gibi yazımlar yanlıştır. Blu-ray kullanarak üzerinde işlem yapılan medyanın ismi Blu-ray Disc'tir. Blu-ray Disc'in kısaltılmışı da BD'dir.

  BD'lerin kapasite avantaşı iki şekilde sağlanmış. Birincisi dalga boyu kırmızı lazerden daha küçük olan mavi lazer kullanımı. ikincisi ise odaklama becerisi diyebileceğimiz "Numerical Aperture (NA)", yani Numerik Darlık. Mavi lazer kullanan tek yeni teknoloji BD'ler değil, bunun yanında Yüksek Çözünürlüklü DVD, High Definition DVD yani HD-DVD'ler de var. Teknik olarak DVD'lerle aynı olan HD-DVD'lerin tek artısı kırmızı lazer yerine mavi lazer kullanmaları. Blue-ray Disklerin farkı odaklama becerileriyle ortaya çıkıyor. Bu kısım biraz daha teknik bir detay ve ileride daha ayrıntılı değineceğim. Blu-ray teknolojisinde DVD'lerde bulunan 0.65 odaklama becerisi 0.85 e çıkmış. Daha iyi odaklayan lazer kafası daha ince detaylara inmiş ve bu avantaj kapasiteye olumlu yansımış. Tüm bunların yanında bir çok ek metodlar da kullanılarak 25 GB gibi bir kapasiteye ulaşılmış" *

  detaylı bilgi için : http://www.pclabs.gen.tr/...30/blu-ray-disc-bd-nedir/
  ... darkerway
 8. 8.
  an itibari ile ilk kez blu-ray bir disk yazadıraraktan, hayal kırıklığımı belirtmeyi bir görev biliyorum.

  bir şeyin yazılması, 40 küsür dakika sürecekse, hiç bulaşmayın. alın usb flash belleklerinizi rahata huzura erişin. tamam, bir blu ray içide full sezon lost veya kurtlar vadisi izleyebilirsiniz. ama hakkaten günümüz içi fuzuli.

  daha bir hd tv'ler yaygınlaşsın. Hele bir uydu yayınlarını kaydetmek ele ayağa düşsün belki bir işe yararlar.
  2 -1 ... maksat muhabbet
 9. 9.
  bir anda 50gb bilginin kaybolma riskini de taşıyan yeni optik medya.
  (bkz: butun yumurtaları aynı sepete koymak)
  1 ... magictouch
 10. 10.
  dalga boyunu kızıl ötesinden değil de mavi ötesi ışıklardan seçen medya ve bu medyanın oynatıcısı.mavi dalga boylu ışık kırmızıya göre daha düşük nm'lidir.o yüzden daha küçük alana daha büyük veri depolanır.

  bu kadar verinin depolanacağı hd'ler de sağlam olmalıdır,çünkü ufak çizikler bile gb'larca verinize mal olabilir.
  1 ... yoga yapan mistiq kedi