bugün

blu ray filmlerin izlenmesini tavsiye etmiyorum arkadaş, çünkü bağımlılık yapıyor olur da dvd felan izlemeye çalışırsanız hiç bir tat alamıyorsunuz.

(bkz: adamlar yapmış abi).
görüntü kalitesi gerçekten mükemmel ötesi. film izlemenin tadına varıyorsunuz. fakat normal bir filmin ortalama kapladığı yer 700 megabyte iken blu ray filmlerin kapladığı alan 15 gigabyte a kadar çıkmaktadır.
indir, izle, sil. blu ray budur benim için.
film arşivcilerinin en büyük dostudur. full hd plazma tv'niz varsa aldığınız zevk 2 katına çıkar.
flash memorylerin yeni üretim teknikleri ile daha ucuza mal edilmesi sonucunda compact disc lerin miladı dolmak üzeredir.
bu sebeple blue ray teknolojiside yalan olmaya adaydır.
D&R da 10 liraya bulabileceğiniz full hd kaliteli filmler mevcuttur efenim. lakin biraz araştırmak lazım, arkalara saklıyor ibneler.
gereksiz bir teknoloji.
sene 2002 de bunlar ilk çıktığında koşa koşa alıp evine koyan entel kesim , kendinden emindi. "2-3 seneye kalmaz dvd silinecek piyasadan , gerek oyun için gerekse film için mecburen buna geçeceksiniz zaten ehe ehe"
sene 2011. ortalama üstü gelir sahibi bir vatandaş olarak ne kullanmaya gereksinim duydum ne de kullananı gördüm.
oyun piyasasını domine edeceği söylenen şey ancak "başını" domine etmiştir. o da oral yaparken.
zira oyun piyasası vcd den dvd ye geçerken bir gereksinim vardı. oyun piyasasının önü açıktı , yeni fikirler projeler mevcuttu. kapasite kullanımı fazla idi. ama şimdi? herşey bitti evet. bir oyunun etse etse çıkabileceği kapasite 15-20 gb dır. ki o da gereksiz data israfı yapan oyunlardaki durumdur. bu 15-20 gb lık istek yeni mi başladı? hayır neredeyse 4 sene olucak.

üstelik bir oyun çıkmıştır ki adı da skyrim. bu über teknolojik oyun , über bir teknoloji ile veri küçültme işlemi yapmış. muhtemelen 20-25gb olacak oyunu 5-7gb arasına hiçbir sıkıntı yaşamadan sıkıştırmayı başarmıştır. artık skyrim için bluray killer da denilebilir.

bluray dvd yi geçememiş. ve hatta dvd nin ne kadar über bir teknoloji olduğunu kanıtlamıştır.
HD sever olarak tapıyorum buna. Allah çıkarandan razı olsun. Film, dizi keyfim 8’e katlandı. Bir de bunun HD+ olduğunu düşünün. Vay anam vay!

Soracaklar için edit: Bilgisayarım Samsung NP550
25 gb boş diskinin 7 lira olduğunu öğrendiğim teker disk.
(bkz: boş bluray)
(#18062993)
Bunu kullanan adamın ya Full HD televizyonu yada monitörü vardır sonuç olarak sınırsız internet de varsa buna gerek kalmamaktadır.

Edit: imla.
dr.com.tr de filmleri kampanyayla 10 liraya satılıyor.
teknolojinin en güzel cilvelerinden biri. öyle ki 720p bile bir noktadan sonra kesmiyor. en hareketli sahnelerde bile filmi durdurduğunuzda fotoğraf karesi gibi net donması bile yeterli bence.

yalnız bir ses sorunu var gıcık eden, neyle ilgili tam olarak bilemiyorum. illa ki herkes de benim gibi konuşma sahnelerinde sesin kısılıp geri kalan kısmında bangır bangır artmasından yılmıştır. konuyla ilgili bilgisi olan aydınlatsın. piliz.
dvd tabirini gömen hede. tek disk'e 200 gb veri kaydetmeyi sağlar.
Ne yazık ki internetin yaygınlaşması ile pabucu dama atılan formattır.
DVD kadar değeri bilinemeyen disklerdir
Bazen sırf böyle projelerin önünü kapattığı için internetten nefret ediyorum.