bugün

istanbul'da bir ilce.
eski adı amikos olan istanbul ilçesi.
istanbul'un kurtarılmış ve kaymak tabakaya tahsis edilmiş semti. her adım başında bir konağa rastlamak mümkündür.
Mecidiyeköyden 20 dakika uzaklıkda olan yeşiliyle bütünleşmiş istanbul'un bir ilçesi.Ayrıca çok güzel gezilecek yerleri vardır.
kesinlikle kurtarılmış kaymak tabakaya verilmiş bir yer değildir belki de sahilde orta gelir grubuna ait insanların en sık yaşadığı (bkz: orhan veli kanık)'ın doğduğu eve evsahiplik eden, yeniköy'e motorlarla 10 dakikada geçilen (hem de süper bi manzara eşliğinde) süper istanbul ilçesi.
istanbul'un en şirin sahil semtlerinden birisidir. belkide en şirini, yatırm yapılmadığı için gelişememiş ve kendi yağıyla kavrulmaya çalışan ilçe.
(bkz: beykoz konakları)
(bkz: çubuklu hayal kahvesi)

(bkz: acarkent)

(bkz: beykoz konakları)
osmanlı tarihinin en önemli seyyahlarından olan evliya çelebi, beykozu şu satırlarla anlatmıştır;
"..lebi deryadan bağlar kenarından gitmek üzere servi burnu'nun üç bin adım güney tarafında, bir liman-ı âzimin kenarındadır. sekiz yüz haneli, bağ ve bahçeli, mamur bir kasabadır. camii, mescidi, hamamı, sibyan mektebi, küçük sokakları, ağaçlarla müzeyyen çarşı ve pazarı vardır. çarşı ve pazarı çok bakımlıdır. halkı bahçıvan, oduncu ve balıkçıdır. ab-ı havası nefistir. iskelesinde bir kılıç balığı dalyanı vardır. beş altı gemi direğini birbirine bağlayıp denize dikmişlerdir. karadeniz tarafından kılıçbalıkları geldiğinde direğin tepesindeki âdemler ellerindeki taşları kılıç balıklarının arkasına doğru atınca balıklar emin yerdir diye liman ağzına doğru girer. burada ağlara takıldıklarında balıkçılar kayıklarla kılıçbalıklarına yanaşıp kargı ve tokmaklarla bunları avlarlar. buradan içeride akbaba, sultan, ali bahadır, dereseki, alemdağ, koyun korusu, yuşa nebimesireleri vardır."
istanbul'un en güzel semti.
tahminimce dışardan bakanlar için harika, mükemmel, eşsiz bir yer olarak görülüyor beykoz. fakat benim gibi doğma büyüme beykoz'lu iseniz beykoz'da uzun süre kalınamayacağını er yada geç anlarsınız. nedenlerine gelecek olursak;

1-Beykoz'da iş sahası yok, çalışılabilecek en yakın semt mecidiyeköy. oraya uzaklığıda maalesef 20 değil 40 dakika(açık trafikte)
2-akşamları çıkıp dolaşabileceğiniz, oturup muhabbet edebileceğiniz, "kim lan bu lavuklar?", "abi dalalım mı şunlara?" sorularından uzak, rahat edebileceğiniz mekanlar maalesef beykoz'da mevcut değil.
3-O tarz bir yere gitmek isterseniz adres kadıköy. Açık trafikte yaklaşık 1 saat uzaklıkta.
4-hep bahsettiğim o açık trafik bir kapanırsa (hafta sonları) kadıköy'e gitmeniz 2 -2.5 saati bulabiliyor ve yıllarca o trafiği çeken biri olarak söyleyebilirim ki cinnet geçirme sebebidir.
5-Maalesef dış görünüşü benim gibi olan* insanlara ya uzaylı, ya turist, ya da eşcinsel gözüyle bakılıyor. umarım ben ilklerden biri olduğum için bana böyle denk gelmiştir yavaş yavaş alışıyolardır heralde.
6-çünkü beykoz bir emekli semtidir. kesinlikle gençlere uygun değildir. Eğlenmeye giderseniz(taksim, bakırköy vs.) gecenizi!?! 22'de noktalamanız gerekir, aksi taktirde ya dönemezsiniz yada taksi kullanmak zorunda kalırsınız.
7-beykoz'un asıl güzel olan ve tavsiye edilen yerlerine de hayli uzaksınızdır. Kavak, ali bahadır, mahmut şevket paşa, riva, poyraz, polenezköy, yuşa tepesi ortalama 1'er saat uzaklıktadır.
8-şu anda, bulgaristan yada istanbul'un bi ucu diye tabir edilen beylikdüzü'nde oturuyorum, gezmek mi istediniz atlayın e5 ya da tem'den gidin gezin. eğlencemi? taksim yarım saat. her yerde alışveriş merkezi, sinema salonları, bilardo, bowling, cafeler, fast food'lar. Beykoz bunların hepsinden mahrum bir yer, bu gidişle uzun süre de öyle kalacak.
beykoz..hayatı ilk algıladığım yer.. yazılanlara baktımda.. ne garip tanıtmışlar istanbul'un cennet bahçesini.. o güzel çevreyi.. o güleryüzlü insanları.. herkezin bir birine benzediği alış veriş mekanlarına, cafelere tercih edilmesi.. edilebilmesi ilginç geldi bana..* *

istanbul'un asıl ruhunu çok iyi yansıtır bu güzel küçük kasaba.. şiirden hiç çakmayan bi zata bile, sahilinde oturup çayını yudumlarken ilham perilerinin istilasına uğraması olasıdır.. * * gitmediyseniz gidin, gittiyseniz bi ara yine gidin ve bu sefer heryere iki kere bakın.. bi kendiniz bir de evliya çelebi için..
evleri çok şirin olan bir istanbul semtidir.
istanbul'da en çok talana uğrayan ilçelerden biri. Beykoz'daki binaların sadece ve sadece yüzde 6.83'ünün ruhsatı varmış. Evet evet yanlış okumadınız. Beykoz'daki binaların yüzde 93'ü ruhsatsız.üstelik sözkonusu ruhsatsız yapılarda ülkenin başbakanlarından bakanlarına, milletvekillerine, generallerine kadar tüm yönetim mevkiinden kişiler oturmaktadır..talan bu kadar üstseviyede. Peki bu gerçekten haberi yok mu belediyelerin ve hükümetlerin?..ya da sadece gecekondudaki garibanlara mı gücü yetiyor devletin..!
memlekettir. orada doğan, büyüyen insan başka biyerleri beğenemez. maviyse mavi, yeşilse yeşildir. istanbul un köyü denilebilir beykoz'a ama orayı güzel yapan karmaşaya uzaklığıdır.
rakı fabrikasının görüntüsü manzarayı bozan tek şeydir.
ankarada hoşdere caddesi'nin atakuleye varmadan sağ tarafta gece mekanlardan ayrılanların uğrak yeri olan kaliteli restorant.
imparatorluk baskentinin tasra havasini özelliğini özellikle 90'larda kaybetsede sehr-i istanbul'un binbir kocadan arta kalan biteviye bakiresi olsa hala da kralicadir beykoz.

cok uzun zaman oldu gitmeyeli ve sokaklarinda dolasmayali. pintlik yaptiğim vakit annemin 'yahudi simo'dan betersin' dediği ismini bilen, anan kalmiştir. sümerbank fabrikasi kapandi. pasabahcede anason kokan tekel fabrikasi ile kapancakmiş demekteler.

daha fatih köprüsünün olmadiği ve bogaz köprüsünden gidis geliş yapildiği olmadi besiktas'tan vapur marifeti ile üsküdar (üsküdar simdilerde bombok) yoluyla hicret ettimiz o büyülü diyar, mezarimin oldugu yusa tepesinde bulundugu semt benim cocuklugumun gectiği sokaklardir.

belki cok sansliyim dedemin ananemin yaninda part time da olsa soba kokulu, kömür tasimali deli dolu cocuklugun yasandiği o pmebe bulutlu devrini orda yasadiğim ve hiç olmazsa biten bir devrin yanina yaklasabildiğim.

siyah beyaz televiyon gibi sehrin için kod kullanmadan telefonla konusabilen, türkiye gazatesi, ihlamur cayi kömür ve odun tasimaktan göbeğin catladigi devirlerimin basrol oyuncusudur.

gün gelir belki su hayattan yeterli zamani satin alabilirsem parke kaldirimli ve yokuslu ve cayira bakan mahallede bir yer alir ve ömür yapraklarimin tükenmesini orda beklerim.

malum ihtyarlik ikinci cocukluktur. fonda nagehan büstan fasli...
lüks yalıların sahil boyu dizildiği,arazi mafyası tarafından talan edilen ormanların içine kurulmus her biri trilyonlar değerinde villarıyla semtin genelini oluşturan gecekonduların boğazı,boğaz manzarasını,yeşili paylaştıkları şirin eski istanbul semti.ayrıca ttnet beykoz adıyla beko basketbol ligi'nde mücadele eden bir takıma sahiptir bu semt.* *
3.köprüyle ev fiyatları 30 kat artan güzel semt.
türkiye basketbol ligi' nde bir takımdır. bu yıl itibarı ile ttnet ile birleşmiştir ve de gücüne güç katmıstır.
(bkz: tbl)
istanbulun en güvenli semtlerinden biridir. burada kapkaç, taciz olayları neredeyse yok denecek kadar azdır ki ben hiç duymadım. öyle bir şey olsa bile başka semtlerdeki gibi kalbalık sokaklar da kapkaçcıyla tekbaşınıza mücadele etmeye çalışmazsınız, yanınızdakiler sizi umursamadan çekip gitmez, sokaktaki insanlar buna müdehale eder. balicilerin, çingenelerin, alkoliğinin uğrak mekanı değildir. insanlar tutucudur. sokakta öpüşmeyi bırakın el ele yürüyen sevgililer nadirdir. istanbulun en sakin sokaklarının sahibidir beykoz. bahar gelince beykoza, saklı güzelliklerini gösterir görebilene... içindeki şairi tanıtır sana. sessizliğin huzur veren sesi çınlar her bir mekanda. huzuru arayan, gürültüden bunalan insanlara göre bir yerdir burası. istanbulun hiç bir semtinde böyle huzurlu hissetmedim kendimi. doğduğumdan beri buradayım ve ölüm günüme kadar yaşamak istediğim yer yine beykozdur.
istanbul un en güzel ve yaşanabilir ilçesi. sahili, yeşil alanları ve doğa güzellikleriyle her geçen gün daha çok dikkat çeken yer.
çayırıyla ve yazın yılmaz morgul konserleriyle ünlü bir istanbul ilçesidir.*
4 sene içerisinde bulunduğum zaman zarfında** kendisini özletmeyi bilen, anadolu yakasının kuzeyindeki güzel semt.
karadenizlilerin ele geçirdiği ilçemiz. lazistan kurulabilir aman dikkat ! *