1. 1.
  aslına en yakın olduğu ileri sürülen ve islamiyetten, hz. muhammed'ten bahseden incil türü.havarilerden biri olan barnabasın yazdığı düşünülmektedir..
  11 -1 ... sharlatan
 2. 2.
  hz. muhammed' in geleceğini müjdeleyen, ms 500' li yıllara kadar kiliselerde okunan, sonrasında toplatılıp, yasaklanan incil. içinde geçen ayetlerde, hz. isa' dan sonra, insanları doğru yola iletecek, ahmet isminde bir elçi gönderileceği ve gönderilen kişinin ummi olacağı bilgisi verilmiştir. ancak çoğu çevrelerce, müslümanların sonradan yazdığı bir incil olduğu kabul edilmektedir.
  6 -2 ... oylumunelumune
 3. 3.
  Barnabasın, hz. isadan gördüklerini ve işittiklerini doğru olarak yazdığı incildir. bu incile ittiba edenler ehl-i kitaptır.
  9 ... zarth vader
 4. 4.
  1981 yılında Şırnak'ın Uludere ilçesindeki bir grup köylünün bulduğu Hz. isa'nın vahiy katibi Aziz Barnabas tarafından yazılan incil. (Kitap aramice yazılmıştır)
  8 ... ladyinred
 5. 5.
  Hristiyan aleminin içeriğinden korktuğu Aziz Barnabas'ın yazdığı incildir.
  incil şu şekilde başlar:
  "Ben Kıbrıslı barnabius.tesbihe layık alemlerin rabbinden bir bütün olarak,ruhu'l kudüs'le meşaha'ya vahyolunanı tıpkı isa'dan duyduğum gibi,sadakatle,48 gök yılları sonunda,dördüncü nüsha olarak aynen yazıyorum."
  içerisinde bir ayette:
  "bir peygamber gelecek,ona tabi olanlar,dolgun başaklar gibi olacak"yazılıdır(hamza hocagil çevirisi)
  8 ... ladyinred
 6. 6.
  bir müslümanın yazdığı kitaptır.* coğrafi, mantıksal ve inançsal hataları vardır.

  gnostik inciller gibi saçmasapan bir kitaptır.

  hristiyanların inanmakta olduğu gerçek incil'in yanından geçemeyecek kadar sıradan ve hata dolu bir kitaptır bu ve diğer gnostik *inciller.
  4 -25 ... oneqeno
 7. 7.
  ülke tv denilen kanalda an itibarıyla hararetli tartışması yapılan kitap.
  ... dramadrom
 8. 8.
  açıkça hatalar barındıran, bir müslümanın yazdığı kanıtlanmış olan sözde incil.

  isa'nın mesihliğine de inkar eder. isa'nın mesih olmadığını söyleyen bir kitap nasıl gerçek incil olabilir müslümanlara göre?

  ayrıca barnabas diye bir havari de yoktur. dolayısıyla böyle bir incil'in olması zaten saçmadır.

  bu sözde incil'in bilinen en eski nüshası 18. yüzyılda italyanca olarak hollanda'da bulunmuştur. ve bu nüsha da 16. yüzyıla aittir.

  peki bu sözde incil'e gerçek incil denebilir mi? hayır kesinlikle denemez, zira içinde isa mesih'in doğumu, yaşamı, öğretişi, ölümü ve dirilişi olmayan bir kitap incil olamaz. çünkü isa mesih'in müjdesi, yani incil'i bunun üzerine kuruludur.

  bu sözde incil'in içinde sayısız hata vardır. en komiği isa mesih'in nasıra'dan kudüs'e deniz yoluyla gitmesi olayıdır. halbuki nasıra kentinin yakınlarında bir göl ya da deniz yoktur. hangi haritayı, hangi tarihi belgeyi açarsanız açın böyle bir bilgiye ulaşamazsınız.

  sonuç olarak, uydurma ve yalan-dolan üzerine kurulu bir kitaptan başka bir şey değildir. tanrı'nın sözü'nü değiştirmeye cürret edebilecek kimse yoktur ve eğer zamanında birileri bunu yaptıysa bile, emin olun dünya üzerinde tek bir kanıt bile bırakmamışlardır.

  edit: gerçekler can acıtır bebeğim...
  8 -16 ... oneqeno
 9. 9.
  incillerin tahrif edilmiş olduğunu, hükmünün kalmadığını söyleyenlerin sarıldığı yeni muamma.
  2 -4 ... tralliani
 10. 10.
  kara tas gibi bagirlara basilan kutsal kitap. *
  1 -1 ... revolter00