1. 1.
  (bkz: aşil tendonu)na adını veren yarı-tanrı...
  1 ... intensivecare
 2. 2.
  annesi tarafından ölümsüzlük nehrinde suya batırılıp cıkarılmıs ama annesının asil'i ayak bileginden tutması sonucu ayak bilegi savunmasız kalan yarı tanrı.
  2 ... broadcastonwax
 3. 3.
  (bkz: achilleus)
  ... disco inferno
 4. 4.
  başarıyla sonuçlanan truva kuşatması sonrası, düelloda öldürdüğü hektor' un kardeşi paris' in, topuğundan okla vurup öldürdüğü mitolojik kahraman. truva' ya gitmemesi için delphoi kahinleri tarafından uyarıldığı söylenir.
  ... legend of the stranger
 5. 5.
  ne kadar büyük bir kahraman olursa olsun, ne kadar güçlü ve yenilmez olursa olsun, topuğuna sıkılmış karakterdir, hep böyle bilinecektir.
  1 ... delismen
 6. 6.
  peleus ile tethys'in oğlu olan yunan mitolojisi kahramanıdır.
  efsaneye göre annesi tethys çok güzel bir kızdır. güzelliğinin farkında olduğu için kimseyi kendine layık görmez. ona göre onu hakedecek iki kişi vardır. biri tanrılar tanrısı zeus biri denizler tanrısı poseidon.
  aslında zeus ve poseidon tethys ile evlenmek istemektedir. ama prometeus'un kehaneti yüzünden bunu göze alamazlar. kehanete göre tethys'ten doğacak çocuk babasından güçlü olacaktır. ne kendilerinden güçlü bir oğul isterler ne de babası başka bir tanrı olan güçlü bir rakip. bu yüzden tethys'i bir ölümlüyle, phthia kralı peleus ile evlendirirler.
  tethys buna çok üzülür ve hırslanır. zeus'a ve poseidon'a inat doğacak oğlunun bir tanrı olmasını ister. akhilleus doğduktan sonra onu vücundaki ölümlülük tohumlarını yakmak için ateşe tutar. tam bu sırada onun oğlunu öldüreceğini sana peleus yetişir ve ayin yarım kalır. tethys'in topuklarından tutup ateşe tuttuğu akhilleus'un vücudu ölümsüzdür. tek zayıf noktası ayin yarım kaldığı için ateşe tutulamayan topuklarıdır.
  aradan yıllar geçer. akhilleus büyür gelişir, iyi bir savaşçı olur. akhilleus'un kaderi ile ilgili yeni bir kehanettte bulunulur. kehanete göre akhilleus ya uzun yıllar kendi halinde bir yaşam sürecektir ya da dünyanın en büyük savaşlarından birine katılıp gelmiş geçmiş en ünlü savaşçı olarak genç yaşta ölecektir.
  annesi onun genç yaşta ölmesini istemez. bu yüzden troya savaşı için hazırlık yapılmaya başladığında onu skyros adasına gönderir. akhilleus, kral lykomedes'in sarayına saklanır.
  ama son yapılan kehanette akhilleus katılmazsa troya'nın fethedilmeyeceği söylenir. bunun üzerine kayıp akhilleus'u bulması için odysseus görevlendirilir.
  odysseus çok zeki bir adamdır. skyros adasında akhilleus'u arar. sraya konuk olur ama bir türlü bulamaz. derken haremdeki iri yarı bir genç kız dikkatini çeker. ülkesinden armağan olarak getirdiği eşyaları gösterme bahanesi ile kızları bir araya toplar. sandıktan gümüş bir ayna ile altın bir mızrak çıkarıp kızlara doğru fırlatır. tüm kızlar aynayı yakalamaya uğraşırken sadece bir tanesi öne atılıp mızrağı yakalar. odysseus ustaca planı sayesinde kız kılığına girip ondan saklanan akhilleus'u bulmuştur.
  akhilleus orduyla birlikte troya'ya ulaşır. savaş 10 yıl sürer. tam ordudaki komutanlara küsüp eve dönmeye hazırlandığı anda arkadaşı patroklos'un öldürülmesi yüzünden eve dönmekten vazgeçer. troya prensi hektor'u öldürür. yine odysseus'un düşündüğü troya atı planı sayesinde troya'nın fethedilişini görür. ama aynı kehanetteki gibi fetih gerçekleştikten bir kaç dakika sonra topuğundan bir okla vurularak öldürülür.
  3 ... scorpoison
 7. 7.
  peleus un olan ve başka kimsenin kullanamadığı uzun ve enli kargısını kullanan yiğit. akhilleus savaşlara katılan yiğitler için bir idoldür ki bunun en büyük örneği büyük iskender dir. tüm hayatı boyunca yaptığı fetihlerle aslında adının akhilleus gibi tüm dünya tarafındna bilinmesini istemiştir büyük iskender ve bunda da başarılı olmuştur.

  savaştan önce annesi kendisine iki seçim sunar. birincisi evinde kalıp sevdikleri ve oğlu neoptolemos ile beraber uzun yıllar boyunca yaşamk diğeri ise truva ya gidip orda ölmek ama sonsuz bir üne kavuşmak. akhilleus içi savaşla yanan bir yiğit olduğu için durmaz yerinde savaşa gider.

  ilk 9 yılı hakkında pek bilgi olmasa da sonraki zamanlarında bilinir ki truva savaşında agamemnon akhilleus ın ganimeti olan al yanaklı briseis i elinden aldığı için savaşmamaya karar verir. bu noktada savaşın rengi değişir. bütün yunanlı kahramanlar teker teker yaralanmaya başlar. ne akıllı odysseus ne hırslı diomedes ne de okçu teukros dayanır. agamemnon da gemilerde yaralı yatar. akhilleus u savaşa çağırır. ama o girmez. kendisini yıllar boyunca eğiten abisi ve babası gibi sevdiği patroklosa "git de truvalıları kov şu sınırdan yunanlılar biraz nefes alsın" der. öğütlemeyi de unutmaz; "truva surlarına geldiğin anda sakın hektor la karşılaşma. geri dön."

  patroklos akhilleus un zırhını giyer ve savaşa girer. tüm truvalılar akhilleus un savaşa girdiğini zanneder ve kaçmaya başlar. hektor bile duramaz. çünkü o sırada tanrıça athena tüm truvalıların içine bir korku salıverir. patroklos önüne geleni devirir. en son hektor la karşılaşır. akhilleus un dediğini unutur. hektor a saldırır. tanrılar patroklosu yalnız bırakır. çünkü hektor un ölümü patroklosun değil akhilleus un elinden olacaktır. kaderde böle yazar.

  patroklos un öldüğünü öğrenen akhilleus çılgına döner. saçlarını küllere batırır. kendini harab eder. çığlığına tüm deniz kızları ve annesi tethis gelir. neler olduğunu sorar. akhilleus un içi yanmaktadır. annesinden zırh ister çünkü hektor akhilleus un zırhını patroklos tan almıştır ve savaşta kendisi giymektedir.

  tethis ida dağına çıkar, orda hephaistos u bulur. ondan zırh ister. hephaistos 2 günde öyle bir zırh yapar ki herhangi bir ölümlünün alt edebileceği bir zırh değildir bu. bu zırh daha sonra nice ölümlere sebep olucaktır. odysseus ile telamon oğlu aias ın savaşına ve aias ın ölümüne kadar gidecektir sonu.

  akhilleus zırhı giyip savaşa gider daha sonra. önüne gelen hiçbir truvalıya acımaz. hektor u da athenanın yardımı ile haklar. savaş anında athena hektor un kardeşi deiphobos un kılıüğına girip hektor u kandırır. hektor da şerefimle öleyim deyip akhilleus a saldırır ve ölür.

  daha sonra hektor un kardeşi aleksandros un attığı bir okla yaralanan akhilleus gemisinde 3 gün yattıktan sonra can verir.

  akhilleus un ölümü ile oğlu neoptolemos yunanistandan gelir ve savaşa katılır.priamos u elleri ile öldürür. en sonunda da savaş bitince hektor un karısı andromakhe yi ganimet olarak alır.

  hiçbir zaman unutulmayacak asil ve yiğit bir savaş tanrısıdır akhilleus.
  ... micro cuts
 8. 8.
  (bkz: tuber calcanei)
  ... cutcut
 9. 9.
  aşil adının binlerce yıl yaşaması uğruna canından olmayı yeğlemiş bir kişidir. tarihin ilk medya starıdır. megalomanın önde gidenidir. kahramanlığı bu ismini yaşatmak sevdasından gelmektedir.
  1 ... marazismail
 10. 10.
  Yunanlıların en ünlü kahramanlarından biri. Kral Peleus ile deniz tanrıçası Phetis'in oğludur. Tanrılar soyundan olan annesi, onu ölümsüz kılmak için tılsımlı bir suya batırmıştı. Yalnız bir ayağının topuğundan aşağısı bu sudan dışarıda kalmıştı. Onu geceleri ateşte saklar, gündüzleri temizlerdi. Fakat bir gece babası bunu gördü ve oğlunu ateşten aldı. Bundan sonra Ilerion adındaki bir terbiyecinin yanma verdi. Henüz altı yaşında iken ahularla yarış edebiliyor, aslanları yakalayıp yere seriyor, bir tuzak kurmadan geyikleri ve karacaları tutabiliyordu.

  Nihayet büyüdü, ünlü bir kahraman oldu. Troia savaşında Hector'u öldürerek savaşın Yunanlılar tarafından kazanılmasında büyük hizmetleri dokundu.

  Fakat Troia kapısı önünde Paris tarafından atılan bir okla, tılsımlı suya dokunmayan tek yeri olan topuğundan vurulmak suretiyle öldürüldü.

  Anatomide adı geçen ve topuğumuzda bulunan Asil kirişi, onun adından kalma bir deyimdir.
  1 ... destination unknown