1. 1.
  Yunan mitolojisinin pratik zekasıyla ön plana çıkan karakteri. Truva savaşında Akhilleus'u kadınların arasından çıkarabilmek için yaptığı hinlik, savaştan sonra on yılını denizlerde fırtınalarla boğuşarak geçirirken başından geçen türlü olaylarda yaptıklarından sadece biridir. Sirenler'in diyarından geçerken kendini direğe bağlatıp tayflarının ise kulaklarını balmumuyla tıkatan zat-ı muhterem budur.

  Adorno ve Horkheimer kendisini ilk burjuva olarak görür.
  3 -1 ... stalker
 2. 2.
  odysseia'nın kahramanı.
  1 ... arsmagna
 3. 2.
  "Çakkaaal" denesi mitolojik insan.
  3 ... xerion
 4. 3.
  yurduna geri döndükten sonra karsına talip olan herkezi, oğlunun * yardımı ile öldüren ve hikayenin sonundada yurdundan kaçmak zorunda kalan kahranmandır.

  Edit: kendisinin mezarının nerede olduğuda hiç bulunamamıştır.
  1 ... hedesini ariyan hodo
 5. 4.
  Truva Savaşından sonra Odysseus un hikayesinin bir bölümü:

  Odysseus on iki gemisiyle (birindede agamemnon var) çok güzel bir havada, uygun bir rüzgârda yurtlarına dönmek üzere denize açıldı. Açıldıktan bir süre sonra çıkan kuvvetli bir fırtına Odysseus un gemileriyle Agamemnon ungemilerini ayırdı. Odysseus un filosunda, kendisinden sonraki ikinci komutan olan Eurylochus, kıyı kıyı giderlerken ilerideki bir şehri gördü ve şehri yağmalama fikrini ortaya attı. FikirOdysseustarafından kabul edildi ve Trakya'daki (Bugün Bulgaristan'da bir bölge) olanKikonların ülkesinde karaya çıktılar. Gelen savaşçıları gören halk şehri boşaltarak dağlara kaçtı. Herhangi bir koruması, kalesi ve suru bulunmayanismaros` kentine girip yağmaladılar, yakaladıkları halkını öldürdüler ve yalnız Apollon'un rahibi 'Maron' u sağ bıraktılar. Ondan on iki küp 'ismaros şarabı' nı armağan olarak aldı. Bu şarap çok kuvvetliydi ve suyla sulandırılarak içiliyordu. Bu şarap sonraları tek gözlü dev 'Polyphemos' u sarhoş etmeye yarayacaktır. (bkz: #6776423)*
  Yağma akşam bitince Odysseus adamlarına derhal gemilerine binip denize açılmalarını söyledi. Adamları ağız birliği ederek yemek yemeğe ve zafer sarhoşluğuyla şarap içmeye başladılar. Hepsi sahilde uyuyup kalınca sabaha karşı, toplu olarak dağdan inen Kikon halkının saldırısına uğradılar. Truva Savaşı sırasında Truva halkına yardım eden savaşçılarıyla birlikte Odysseus un adamlarına saldırdılar. Odysseus acele olarak denize açılmak zorunda kaldı. Her gemiden altı kişi kayıp vermiş oldular.
  ... tutunamayanlar
 6. 5.
  lewis's freedom to mowe kampanyası kapsamında çekilmiş eşsiz reklamın müziğidir. bu güçlü sonet eşliğinde tüm duvarları yıkar uzaya ulaşırsınız...
  ... grogramen
 7. 6.
  hermes'in yardımıyla büyücü kirke'nin tuzağından kurtulmuş kişi. kılıcıyla saldırıp alt edecekti ama yapmadı. yine de kirke'nin etkisinde kalmıştı.
  ... selia
 8. 7.
  odysseus, truva'da zorlu bir 10 yıl geçirir. on yıl da, ülkesi ithake'ye dönmek isterken, denizlerde geçer. böylece yurdundan yirmi yıl uzak kalmıştır.

  bu yirmi yıl süresince, neredeyse bütün ithakeliler odysseus'u unutmuştur(oğlu ve eşi dışında). odysseus'un büyük serveti, soylular tarafından talan edilir. Oğluyla alay edilir, eşi başkasıyla evlenmeye zorlanır. dünyanın dört bir yanından gelen beleşçiler, Odysseus'un servetini yiyip bitirirler. yirmi yıl sonra odysseus döner. bu manzarayı kederle izler. en yakınları bile ona ihanet etmiş, en güvendikleri ona sırtını çevirmiştir.
  ... enjolras
 9. 8.
  11. nesil yazar kendisi.
  1 ... yesillimon
 10. 9.
  (#22766775)

  güldüren yazar.
  1 ... mob barley