1. 1.
  troya savaşının dokuzuncu yılının bir bölümünü anlatır.achilleus ın agamamnon la başlayan köle hatun krizi ve akabinde achilleus un savaştan çekilmesi,patroklos un hektor tarafından öldürülmesi,achilleus un dönüp hektor u şikeyle mağlup etmesi ve paralelinde yunan tanrılarının düzüşüp,entrikalar çevirip kavgalar etmeleri gibi olayları barındırır.
  ... disco inferno
 2. 2.
  (bkz: görsel ilyada)
  ... amanbenburadakalmisim
 3. 3.
  Homeros'un Yunanca ilias adını taşıyan destan ilyan ya da Troya olarak anılan kentin destanıdır. Konusu Troya Savaşı olmakla beraber hem bu savaşın kısa bir dönemini kaplar, hem de Troya söylenceleri diye andığımız büyük bir söylence ve masal çemberinin küçük bir bölümünü içine alır: Akhilleus'un Akha ordularının başkomutanı Agememnon'a karşı öfkesi ve bu yüzden savaşı bırakıp barakasına çekilmesiyle başlayan destan Akhilleus'çarpışması, onu öldürmesi, ölüsünü Troya surları çevresinde arabasıyla sürüklemesi ve sonunda insafa gelerek Hektor'un ölüsünü babası kral Priamos'a geri vermesi ile biter. 24 bölümlü, 16.000'i aşkın dizeli bu koca destan Troya savaşının 9. yılında tam 51 günlük bir süreyi kapsar. Destanın 24. bölümü el yazmalarında Yunan alfabesinin harfleriyle gösterilmiştir.
  ... yett
 4. 4.
  köroğlu'nun "silah icat oldu, mertlik bozuldu" sözünü alıyorum buraya. neden? destan söyletiyor bunu. türkçeye azra erhat ve mutlu olmak varken şiirinin ve şiir kitabının sahibi, nazım hikmet hayranı a kadir tarafından çevrilen ilyada destanında koca koca denizlerde yıllarca yaşamış kaslı cengaverler bir adam gibi kavga edemezler. bir adam kargı sallar, mesela aşil - bilindik bir örnek olsun diye - , dersin ki kargı adamın midesini deşip atacak.

  tam dediğin gibi çıkacaktır ki bir tanrı ya da tanrıça gelir, ölecek kişiyi alır götürür. bu, ya yakışıklı oğlanlara tutkun afrodit, ya bilge athena ya da savaşçı ares'tir. bir adam gibi kavga edemezler, zevkle birbirlerinin böbreklerini deşeleyemezler. demek istediğim " yat kalk zeus'a dua et " arkadaş.
  1 ... zinani
 5. 5.
  " söyle tanrıça söyle, peleusoğlu achilleus'un öfkesini söyle " diye başlar. dakika bir gol bir, aşil'in haşinliğine vurgu. the simpsons'lardaki homer ile karıştırılmaması gereken homer, hemen destanın öklitini vermiş.
  ... zinani
 6. 6.
  dede korkut hikaysesinde gecen tepegöz ile bu destanda adı geçen adını unuttuğum (sanırım odiseus'tu)yaratığın tıpatıp olmasını gördüğümüz hikayeler bütünü. demek ki anadolu kültürü ile trakya kültürü eskiden beri benziyor birbirine.
  ... darwen
 7. 7.
  troy filmine esin kaynağı olmuş epik şiirdir.
  homeros muhteşem yapıtına noktayı, "işte böyle yapıldı atları iyi süren hektor'un cenaze töreni" dizesiyle koymuştur.
  1 ... oyuna devam
 8. 8.
  homeros un truva savaşının 9.yılının 51 günlük kısmını anlattığı vahşet dolu destanı.
  ... sudancikmisbalik
 9. 9.
  homeros'un kafa yormayı tavsiye ettiği aşağıdaki bölüm (ilyada, xxiii, 313), kötü adımların öbür dünyada cezalandırılacak olsa da aptalca adımların bu dünyada karşılığını bulacağını düşünmeye sevk eder:

  hadi yavrum, sık kendini kafanı yor
  bul ödülü elden kaçırmamanın yolunu
  kafadır oduncuyu oduncu yapan, gücü değil
  şarap rengi denizi allak bullak edince rüzgarlar
  dümenci kafayla yönetir hızlı gemisini
  arabacı da kafayla yener arabacıları
  kimi güvenir atlarına, arabasına
  alanın iki ucunda da uzaktan döner sınırı
  atları dolanır durur, tutamaz onları
  kimi daha az değerli atlar sürse de
  çıkarını düşünür, gözden kaçırmaz sınırı
  dönüp geçer sınırın dibinden
  sıkı tutmak gerektiğini hiç unutmaz
  sığır derisinden kayışlarla atlarını
  önde gideni gözleyip durur kazasız belasız
  1 ... diablerie
 10. 10.
  efsanedir ancak gerçekten de böyle bir kişinin olabileceği iddiaları vardır:

  http://pelinbatuht.blogsp...sanevi-odise-megerse.html
  ... cataplexy