entry 20 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  troya savaşının dokuzuncu yılının bir bölümünü anlatır.achilleus ın agamamnon la başlayan köle hatun krizi ve akabinde achilleus un savaştan çekilmesi,patroklos un hektor tarafından öldürülmesi,achilleus un dönüp hektor u şikeyle mağlup etmesi ve paralelinde yunan tanrılarının düzüşüp,entrikalar çevirip kavgalar etmeleri gibi olayları barındırır.
  #452822 :)
 2. 2.
  (bkz: görsel ilyada)
  #1023237 :)
 3. 3.
  Homeros'un Yunanca ilias adını taşıyan destan ilyan ya da Troya olarak anılan kentin destanıdır. Konusu Troya Savaşı olmakla beraber hem bu savaşın kısa bir dönemini kaplar, hem de Troya söylenceleri diye andığımız büyük bir söylence ve masal çemberinin küçük bir bölümünü içine alır: Akhilleus'un Akha ordularının başkomutanı Agememnon'a karşı öfkesi ve bu yüzden savaşı bırakıp barakasına çekilmesiyle başlayan destan Akhilleus'çarpışması, onu öldürmesi, ölüsünü Troya surları çevresinde arabasıyla sürüklemesi ve sonunda insafa gelerek Hektor'un ölüsünü babası kral Priamos'a geri vermesi ile biter. 24 bölümlü, 16.000'i aşkın dizeli bu koca destan Troya savaşının 9. yılında tam 51 günlük bir süreyi kapsar. Destanın 24. bölümü el yazmalarında Yunan alfabesinin harfleriyle gösterilmiştir.
  #1886252 :)
 4. 4.
  köroğlu'nun "silah icat oldu, mertlik bozuldu" sözünü alıyorum buraya. neden? destan söyletiyor bunu. türkçeye azra erhat ve mutlu olmak varken şiirinin ve şiir kitabının sahibi, nazım hikmet hayranı a kadir tarafından çevrilen ilyada destanında koca koca denizlerde yıllarca yaşamış kaslı cengaverler bir adam gibi kavga edemezler. bir adam kargı sallar, mesela aşil - bilindik bir örnek olsun diye - , dersin ki kargı adamın midesini deşip atacak.

  tam dediğin gibi çıkacaktır ki bir tanrı ya da tanrıça gelir, ölecek kişiyi alır götürür. bu, ya yakışıklı oğlanlara tutkun afrodit, ya bilge athena ya da savaşçı ares'tir. bir adam gibi kavga edemezler, zevkle birbirlerinin böbreklerini deşeleyemezler. demek istediğim " yat kalk zeus'a dua et " arkadaş.
  #2225077 :)
 5. 5.
  " söyle tanrıça söyle, peleusoğlu achilleus'un öfkesini söyle " diye başlar. dakika bir gol bir, aşil'in haşinliğine vurgu. the simpsons'lardaki homer ile karıştırılmaması gereken homer, hemen destanın öklitini vermiş.
  #2357038 :)
 6. 6.
  dede korkut hikaysesinde gecen tepegöz ile bu destanda adı geçen adını unuttuğum (sanırım odiseus'tu)yaratığın tıpatıp olmasını gördüğümüz hikayeler bütünü. demek ki anadolu kültürü ile trakya kültürü eskiden beri benziyor birbirine.
  #2357099 :)
 7. 7.
  troy filmine esin kaynağı olmuş epik şiirdir.
  homeros muhteşem yapıtına noktayı, "işte böyle yapıldı atları iyi süren hektor'un cenaze töreni" dizesiyle koymuştur.
  #2357195 :)
 8. 8.
  homeros un truva savaşının 9.yılının 51 günlük kısmını anlattığı vahşet dolu destanı.
  #2413489 :)
 9. 9.
  homeros'un kafa yormayı tavsiye ettiği aşağıdaki bölüm (ilyada, xxiii, 313), kötü adımların öbür dünyada cezalandırılacak olsa da aptalca adımların bu dünyada karşılığını bulacağını düşünmeye sevk eder:

  hadi yavrum, sık kendini kafanı yor
  bul ödülü elden kaçırmamanın yolunu
  kafadır oduncuyu oduncu yapan, gücü değil
  şarap rengi denizi allak bullak edince rüzgarlar
  dümenci kafayla yönetir hızlı gemisini
  arabacı da kafayla yener arabacıları
  kimi güvenir atlarına, arabasına
  alanın iki ucunda da uzaktan döner sınırı
  atları dolanır durur, tutamaz onları
  kimi daha az değerli atlar sürse de
  çıkarını düşünür, gözden kaçırmaz sınırı
  dönüp geçer sınırın dibinden
  sıkı tutmak gerektiğini hiç unutmaz
  sığır derisinden kayışlarla atlarını
  önde gideni gözleyip durur kazasız belasız
  #7270719 :)
 10. 10.
  efsanedir ancak gerçekten de böyle bir kişinin olabileceği iddiaları vardır:

  http://pelinbatuht.blogsp...sanevi-odise-megerse.html
  #9563568 :)
 11. 11.
  homeros aslında hiç bir sike derman olmayan apollo, afrodit gibi tanrıları troya saflarına koyarak savaşın galibini belirlemiştir. tamam zeus troya'dan yanadır da hera orospusu uyuttu dağ gibi adamı ne yapsın şimdi. hera, hades, athena, hephaistos, poseidon bir yanda apollo afrodit bir yanda. dengesiz güç buna denir.
  #10145367 :)
 12. 12.
  http://tarihturklerdebasl...-turk-destanlari-uzerine/
  #15130931 :)
 13. 13.
  homeros'un ilyada'sında Tanrılar ve insanlar kendi aralarında savaşırlar ve soru şudur; Tanrıların kendi arasında savaşının sonuçları ile insanların kendi aralarında savaşının sonuçları arasındaki fark nedir? Tanrılar için savaş bir oyundur, kaybedecek bir şeyleri yoktur lakin insanlar arası savaşın sonuçları; trajiktir, kaybedilen şeyler azımsanmayacak ölçüdedir. güncel bir benzetme ise; savaş çığlıkları atan devlet yetkilileri savaşı başlatsa sonuçları ne olur? doğru cevabı veren kişinin savaş çığlığı atmaktan, daha dikkatli düşünme ve değerlendirmeye geçmesi beklenir.
  #17260044 :)
 14. 14.
  Kudüs'ün yunanca'sıdır.
  #18076348 :)
 15. 15.
  ares'in pinpon topu gibi bir o yanda bir bu yanda boy gösterdiği, efsane troya savaşı'nın dokuzuncu yılını anlatan destan.

  dağ gibi hektor savaşarak ölürken afroditin soldan yemişi, kız güzeli, uçkur düşkünü manyak paris'in hayatta kalması çileden çıkarır insanı.
  #19313620 :)
 16. 16.
  Can yayınlarından çıkan Azra Erhat ve A. Kadir çevirisinde Homeros ve ilyada hakkında tam 70 sayfa bir giriş yazısı vardır. Bu giriş yazısı başlarda sıkıcı olsa da mutlaka destana geçmeden önce okunması gerekir bence. Destan' ın geçtiği coğrafya hakkında, tanrılar ve karakterleri hakkında uzunca bilgiler verilir ama gereksiz değildir.
  #19731201 :)
 17. 17.
  heredot tarihine göre gerçekten olmuş bir savaşın destanıdır. sadece bazı farklar var. buna göre;
  helen asla truva'ya gitmemiştir. menelaos, büyükbabası katreus'un cenaze töreni için girit'te iken paris aleksandros hainlik edip helen'i bir sürü yükle kaçırıp truva'ya gitmek isterken ters rüzgarlara kapılmış ve mısır'a düşmüştürler. Burada kölelerinin ihanetiyle mısır valisi proteus olayı öğrenmiş ve paris'i yakalatıp üç gün içerisinde mısır'ı terk etmesini buyurmuş helen'i de orada alıkoymuştur. daha sonra helen'in kocası menelaos boş yere truva'yı yaktığını öğrendiğinden mısır'a gelmiş ve helen'i ve yüklü hazinesini alıp geri gitmiştir.
  #25620402 :)
 18. 18.
  Homeros'un üşenmeden yazdığı destan.

  anlaşıldığı kadarıyla savaş çıkartan ve insanları kışkırtan hep tanrılar. insanları rahat bıraksalar kimse savaşmayacak, barış olacak. tanrılar sadece insanları kışkırtmıyorlar birbirleri ile , insanları kullanıp savaşıyorlar.
  #27025404 :)
 19. 19.
  100 sayfa okuduktan sonra nefes yetmezliğinden bıraktığım kitap. anlaşılması zor.
  #27025419 :)
 20. 20.
  Homeros'un Troya Savaşı'nı anlatan destanıdır. Yunanca'da Odise ile birlikte en eski edebiyat olduğu düşünülen epik bir şiirdir. Eldeki veriler ışığında Homeros tarafından MÖ 7. ya da 8. yüzyıl'da yazıldığı düşünülmektedir.
  #31345535 :)