bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Akademi üyesi,öğretim üyesi.Ayrıca istinalarıyla birlikte kompleksli akademik şahsiyet.
    1 ... italiano
  2. 2.
    nedense bana hep en idealistlerinden denk gelen insanlardır bunlar.
    1 ... kemalettin şentürk
  3. 3.
    genel itibariyle sektörle-gerçek hayatla kopuk olmalarından şikayet edilen güruh. misal bir basın yayın hocası çıkıp da 'ben gazete okumuyorum yahu' diyebilir her an. demiştir de...
    1 ... nikim yok benim
  4. 4.
    bütün gün kahve içen insan. bazen çay içtikleri de görülmüştür.
    2 ... whitewind
  5. 5.
    üniversite mezunu bir ünlü şahsiyetin, üniversite mezunu olduğu açıklamak için sarfettiği kelimedir. akademik eğitim aldım diyecekken birden ağzından akademisyenim çıkıvermiştir.**
    -1 ... uykusuzbukalemun
  6. 6.
    incik boncuk işlerle uğraşmaktan, makroskopik bakma olayını kaybeden. arıntılarda boğulan. yaptığı işin dünyanın en önemli işi olduğunu düşünen. idealist ama prof olunca bu idealistliğini kaybeden kişidir.
    2 ... musti55
  7. 7.
    18. yüzyılın ünlü Fransız şairi A. Piron'un mezartaşında yazılan şu cümle dikkate değerdir:
    "Hiçbir şey başaramadı, bir akademisyen olmayı bile..."
    2 ... islakradikal
  8. 8.
    ikiye ayrılabilir. görünürde akademisyen olmak ve gerçekten akademisyen olmak. bugün üniversitelerde görünürde akademisyenler çoğunluktadır ve akademisyen olma yolundaki gençler de onlardan nasıl akademisyen olunmaz kısmını öğrenip kendi çabaları ile gerçek akademisyen olmak için çırpınmaktadır. rekabet ve çıkar denilen sinsi ve tehlikeli durumlar üniversitelere de hakim oldu. bu durumda akademisyen denilen kişilerin sorunsallarının ne olduğuna bakmak lazım. hala bulundukları topluluğu ve toplumu dönüştürme çabaları var mı? yoksa kendileri çalıp kendileri oynayan kişiler olmayı yani kolay olanı mı seçiyorlar. akademisyenlik kendini odana kapatıp çalışmaktan ya da ders anlatıp çıkmaktan çok daha fazlasıdır. bencillikten ve kişisel zaaflardan tamamen arınmayı gerektirir. kalemini yeri gelince silah gibi kullanmayı gerektirir; elini taşın altına koymayı gerektirir. yoktan var edebilmeyi, var olanı dönüştürebilmeyi gerektirir. yaşadığı dünyaya karşı kendini sorumlu hisseden insanların yürümesi gereken bir yoldur akademisyenlik. böyle dertleri olmayan insanlar üniversitede olmak yerine gidip ticaretle falan uğraşmayı seçselerdi bugün üniversitelerimiz eminim daha iyi bir durumda olurdu.
    6 ... vita es morte
  9. 9.
    omur torpusu.
    ... kalinka nyc
  10. 10.
    sıradan insanların da düşünüp pekala konuşabildiği konuları kulp takarak, element uydurarak konuşan kişiler. diğer insanları sokaktaki adam olarak tanımlayan, sokaktaki adamdan farklarının kendilerinin dahi anlamını tam idrak edemedikleri kelimeleri kullanmakta olduğunu düşünen ve aynı zamanda genelde yakışıksız giyim tarzına sahip insanlar.
    1 ... yola cikmis yeni yolcu