1. 1.
  Selçuk'a 8 km mesafeli bir dağ köyüdür, köyün en büyük özelliği şarap üretiminde türkiye'de hatrı sayılır bir yeri olmasıdır köyü oldukça dik ve virajlı bir yoldan çıkılır ev yemekleri şarap evleri gözlemeliri ile meşhurdur. her adım başı bir şarap evi bulunmaktadır tadım ücretsiz olduğu için gezi bitiminde küfelik olma garantsi vardır meyva şarapları çok güzeldir şahsen kendim bizzat 12 derecelik alkol oranına sahip karadut şarabını bi oturuşta içmiş ve gerisini hatırlamamaktayım, eski bir rum köyü olan şirince mübadele sonrası makedon göçmenlerine verilmiştir, yemek içmek gayet ucuzdur 4 kişi 4 porsiyon mantı + ayran + 4 gözleme+ 1porsiyon ev baklavası yiyerek sadece 27 ytl verdik ev sakinlerinin tatlı sohbeti ise bedavadır, hepiniz şirinceyi görünüz efendim, bırakın deniz kenarını havuz başını dağlara vuralım kendimizi.
  7 ... crypto
 2. 2.
  sabahattin ali'nin sırça köşk kitabında, çirkince adlı öyküsünde anlattığı yer.
  4 ... zibende
 3. 3.
  selçuk'a gidildiğinde gidilmezse gidilmezlerden olması gerektiğini düşündüğüm şirince bir yer.
  5 ... sedatif
 4. 4.
  eski bir rum köyüdür. asıl adı şirince değil çirkince dir. ama tabi ki göze hoş gelsin diye bu isim kullanılmaya başlanmıştır. özel arabanızla selçuktan yukarıya sapınca engebeli ve virajlı yolları aşıp ulaşırsınız. selçuk tan şirince ye minibüsler de kalkmaktadır. çeşit çeşit meyve şarabının yapıldığı şarap evleri vardır. bir de meraklıları için mevsim sonu, sonbaharda alkol oranı %40 olan özel üzüm şarabı üretilir. bunun için yazdan sipariş veren şarap müdavimleri az değildir. konaklamak için çeşitli küçük moteller vardır. kendine özgü küçük ama şirin bir pazarı bulunur. buraya köylüler ne yaptılarsa getirip satar. turistik moteller ve köy içiçe geçmiştir ve birbiri ile uyumludur.
  2 ... balsikeste baysungur
 5. 5.
  Otomobille gitmeniz durumunda yanınızda mutlaka ehliyeti olan ve içki içmeyen bir arkadaşınızı da götürmeniz şiddetle tavsiye edilir.**
  3 -1 ... golgi aygiti
 6. 6.
  11 km. lik kumsalı ile türkiye nin en büyük ikinci sahiline sahip , adı gibi şirin bir dağ köyüdür. efes ve selçuk a olan yakınlığından aktivite alternatifleriniz çeşitliktedir . şarap tanrısı Dionysos tılsımını buraya da bırakmış olacak ki bölgede üretilen şarapların müdavimleri oldukça fazladır.
  1 ... lavinya_
 7. 7.
  sözlükteki şirinler sevgisi akabininde

  şirinlerin kullandığı dil diye tanımlayabiliriz.
  (bkz: zall şirin)*
  (bkz: şirin sözlük)**
  1 -1 ... bilgehan
 8. 8.
  bir çok şarap çeşidinin degüstasyonize edilebileceği köy, cennet.
  abartmışlar ki kavun, kivi, karpuz, muz gibi meyvelerin şarapları bile üretmeye başlamışlar. şarap üreticisi bir dayı bu hususta; "ekmeğin, balığın, toprağın bile şarabını yaparım yeter ki içeni olsun" diye bir cümle sarfetmişti hiç aklımdan çıkmaz.
  4 ... pygmalion
 9. 9.
  dış yapısı safranbolu evlerini andıran evlerin yapımında daha güzel bir mimarlık yapısı vardır. bu köydeki hiçbir ev birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde inşa edilmiştir.

  eğer şarap alınacak ise bu köyden, bu sene birincilik ödülünü kazanan mahzen şarap evi tam ağzınıza layık şaraplar sunar. aynı zamanda hesaplıdır da. grup halinde dalarsanız içeriye %30 indirime gittiği bile görülmüştür. köyde bulunan klise, bir evin bahçesinde bulunduğundan her zaman ziyaret etmek mümkün değlidir. klisenin bahçesine sonradan "dilek havuzu" adında küçük bir havuz konulmuş ve içine atılan paralar her akşam ev sahibi tarafından toplanmaktadır.
  1 ... pasif icici
 10. 10.
  şaraplarının kötü olduğunu düşündüğüm ya da aldığım şarapların kötü çıktığt köydür. istisnalar yine de kaideleri bozmaz.
  (bkz: artemis şarapevi)
  2 -1 ... puandorg