bugün

(bkz: bos olmayan)
iç hacmi başka bir madde tarafından kaplanmış olan
verilen bkz cümlesinin sözlükte başlık şeklinde bulunduğunu göstermek için gizli bkz içinde kullanılır..genellikle olma ihtimali az olan başlıklarda yapılır , mesela:

(bkz: sözlükteki ugandalılar)*
havadaki su buharıın birden yoğunlaşıp bazen iri bazen küçük buz taneleri şeklinde düşmesiyle oluşan bir yağış türü. çiftçilerin korkulu rüyasıdır. bazen çok büyük maddi hasar verebilmektedir.
boş vakti olmayan kişilerin zaman zaman kullandığı söz. cümle içinde kullanalım: bugün çok doluyum, bitirmem gereken bir sürü iş var.
ingilizce'si full olan kelime.
yağmur'un bir üst sürümü.
Havadaki nemin hizla yukselmesi ve cok sogumasi sonucu buz tanecikleri seklinde yeryuzune dusmesi olayidir. Havanın ani yukselmesi genellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde gorulur.
divan şiirinde kimi zaman içki kadehine, kimi zaman uzak anlamı kastedilerek içkinin kendisine * verilen ad.
entellektüel anlamda, bilgi birikimine sahip kişileri anlatmak için de kullanılabilecek kelime.cümle içinde kullanımı:çok dolu bir insan.
Atmosferde soğuktan donup iri, yuvarlak buz taneleri halinde yağan yağmur. Pirinç büyüklüğünden yumurta büyüklüğüne kadar olanlarına rastlanır. Atmosferdeki bazı yerel değişmeler sonucu, yukarılara doğru yükselen hava akınları, beraberinde cumulonimbus bulutları da sürükler. Bu bulutların yüklü bulunduğu yağmur damlaları, yükseklerdeki soğuk hava içinde donar. Böylece meydana gelen dolu tanesi, yoğunluğunun artması sebebi ile aşağı düşer. Düşerken, bir su tabakası ile kaplanır. Bu tabakanın, soğuk bölgelerde donması ile de, iç içe geçmiş buz küreleri gibi olan dolu tanesi büyüklüklerinin fazla olmasına göre büyük zararlara sebep olacak şekilde yağmış olur.

Bu hava değişimleri, çoklukla baharda ve yazın görüldüğü için dolu, bu mevsimlerde yağar.
siz lavaboda ya da banyodayken kapının vurulması üzerine verilen cevap.
en kaba yağış biçimi. hem bünyeye hem çevreye hem de doğaya zararlı aynı zamanda. tarımsal faaliyetler hep bunun yüzünden sekteye uğruyor. ne alıp veremedeği var bizimle bir türlü anlamıyorum. ailecek sevmiyoruz kendisini. allah düşmanımın kafasına, tarlasına düşürmesin.
ingilizcesi haildır.
Havada su buğusunun birden yoğunlaşıp katılaşmasından oluşan, türlü irilikte, yuvarlak veya düzensiz biçimli saydam buz parçaları durumunda yere hızla düşen yağış türüdür.
temmuzun 9 unda tekirdağ da sağlam bir şekilde yağarak bu ilin havasına bir kez daha güvenilmemesi gerektiğini gösteren hava olayıdır.

(bkz: devrik cümle)
(bkz: full)*
bugünlerde revaçta olan facebook zımbırtısının okeyinde söylenen söz.
hacet giderirken kapı çalarsa söylenilmesi gereken söz. tabii sizi o durumda görmelerini istiyorsanız sesinizi çıkarmayabilirsiniz.
şu anda istanbula mübalağasız ceviz büyüklüğünde yağan ve hayretler verici buz kütleleri.
şu an itibariyle ankara- pursaklar da yağan küçük buz tanecikleri.
Gönül Yarin Bulmayınca isimli çok güzel bir şarkıyı barındıran hüseyin turan'ın son albümüdür.
en gereksiz doğa olayıdır. iki ayakkabı arasında kalmış, "acaba hangisini alsam?" diye sıkıntıya girmiş kadına benzer. başlı başına zarardır. tarıma, hayvancılığa, trafiğe vs. hayatın her alanında probleme yol açar. ya yağmur ol ya da kar. dolu ne amk!
sözlük alemine girmiş formatıyla ilgimi çekmiş en genç sözlüklerden birine isim kaynaklığı eden sözcüktür efendim.
an itibariyle afyon a dolu dolu yağan doğa olayı.