bugün

entry'ler (108)

lexin gerilla

aslında hiç de pkk'li gerillalar için söylenmemiş, başka bir gerilla kitlesi için söylenmiş bir şarkı. o kitle biraz hayalî de neyse...

kenan evren e saygı göstermeyen gençlik

(bkz: kenan evren in kurduğu cahil gençlik)***

öğrencilere atatürk ün tanrı gibi aktarılması

"Öğrencilere milliyetçiliğin güzel bir şeymiş gibi aktarılması"nın daha ilerisi.

komünistlerin atatürk ü sevmemesi

Komünistlerin işi Mustafa Kemal'den ziyade kemalizm iledir. Mustafa Kemal sevilir mi sevilmez mi tartışılır. Ben de seviyorum veya sevmiyorum diyemem ama örnek bir kişilik değil, bana göre. Ülkeyi kurtaran adam veya ülkeyi kurtaran adamın oğlu da değildir. Kurtuluş savaşının içinde bulunmuş başarılı bir komutandır.
Cumhuriyeti kurduktan sonra ise yanlışlarını alıp doğrularını silmiş bir şahsiyet gözümde.

Komünistlerin Kemalizmi sevmemesinde veya Mustafa Kemal'e değer vermemesinde farklı nedenler olabilir. Mesela Mustafa Kemal ve Kemalizmin Ermeni ve Rum geneline karşı tutumu, Kürt olan ismet inönü ile birlikte Kürt, Arap, Laz,... halklarını Türkleştirme çabaları, çağdaşlaşma adı altında sadece teknolojik, bilimsel alanda değil kültürel ve ahlakî anlamda batılılaşma ile birlikte dilin batılılaşması, Mustafa Suphi bilmecesi, "köylü yurdun efendisidir" denmesine rağmen köylülükten ziyade burjuva geleneklerinin getirilmesi, Doğu ve Güneydoğu'da Toprak ağlarıyla dostluğun kurulması,...

Ayrıca en önemli ayrıntılardan biri: Milliyetçilik*

Tabi bunlar verilebilecek basit ve yüzeysel örneklerdi.

bayramda ateist ve komunist yazarlar çaylak olsun

(bkz: Komünistlerin din düşmanı sanılması)
(bkz: insanlarımızın bilgilenmemekte ısrarlı olması)

vladimir ilyiç lenin

Sözlükte cahiller tarafından "katliamcı" olarak gösterilen, hatta "türk katili" bile denen bir lider. SSCB'nin kurucularından.
Bahsi geçen cahillerin o aydın bilgilerini bizlerle paylaşmalarını rica ederim. **

stalin in faşist olduğu gerçeği

sosyalistlerce kabul edilmesi gereken bir gerçek. sosyalistlere ait her insan doğru değildir kesinlikle.
lenin'in kurduğu sovyetler birliği'ne, ilkelerine bakarsak stalin'in emellerinin bunlara uymadığını da görürüz zaten.
milliyetçiliğe karşı milliyetçilik uygulamak ne kadar yanlışsa, faşizme karşı sosyalist bayrağı altında faşizm uygulamak da tamamen yanlıştır.

bir diğer çeşidi: Mao

sakarya

Çoğunlukla Arnavut, Bulgar, Boşnak, Laz, Çerkez, Abaza, Makedon gibi uluslardan oluşan, sarı saçlı, açık tenli, mavi gözlü, yeşil gözlü, açık kahve rengi gözlü insanların yaşadığı yer. Bunların dışında esmer olan Romanlarla birlikte çok az sayıda Kürt de yaşar ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar "Türk" yaşar.
Fakat buradaki halk her şeye rağmen kendisini Türk sanır ve Türk milliyetçiliği yapar.
Solculara ve Kürtler'e karşı şiddetin ve küfrün meşru olduğu bir yer.
Doğası çok güzel olsa da insanı çoğunlukla hoş olmayan bir memleket. istisnalar vardır tabi ki.

ülkücülerin olduğu minbüste devrim türküleri

Dün şahit olduğum olay. Okuldan minibüsle eve dönerken algılarım minibüste Sevinç Eratalay'ın Ankara'dan bir haber var türküsünün çaldığını söylüyor. Dinliyorum ve o dakikalara şahit oluyorum. Arkadan önce "vara vara" ve gülme sesleri gelirken türkü sözlerinin etkisiyle "söyle şunu değiştirsin" diye bir ses geliyor. Devrim türkülerini seven bir insanın* yüzünde bir gülümse beliriyor. O anlar keyifle yaşanırken sağcı-islamcı Sakarya'daki minibüste arkada oturanlar sinirleniyorlar. Güzel türkü bittikten sonra bilmediğim başka bir parça, ardından ise herkesce dinlenen "Gelevera Deresi" çalıyor ve bazıları eşlik ediyor.
Güzel bir tecrübeydi. Sakarya'da devrimci türkü duymak ve basit ülkücülerin tepkisini görmek. içlerindeki büyük "reisler" orada değildi. Onlar olsaydı neler olurdu acaba, bunu da başka bir bölümümüzde hep beraber göreceğiz.

bira içip türban takmamayı ilericilik sanmak

"laik, modern, çağdaş" olmaktır. Aslında salak olmak olsa da..

t c nin ilelebet yaşayamayacağı gerçeği

Açıklaması şöyle olabilir:
1. Gün gelir insanlık pancake'leri kana boğabilir, 100 yıldır gelişimin vaat edildiği gibi gitmediğini, her şeyin yalan olduğunu görenler "dur" derler!
2. Dünyanın sonu gelir, Cumhuriyetin de sonu gelir.

Birinci ihtimalin gerçekleşmesi olası bir durum, ikincisi ise değişmeyecek bir gerçek.

küçük armutlu

Bir Cephe* mahallesidir!
(bkz: Biri PKK mi dedi)

diye düşünüyorum

"Düşünceme katılmıyor olabilirsiniz, bu benim düşüncem. Alınmayın!" anlamına gelebilecek söz.

lisede ismail yk üniversitede emre aydın dinlemek

Hayatını bir bölümünü kısmen boş geçirmektir. Emre Aydın da güzel söyler tabi ki, ismail YK'dan hiç bahsetmiyorum*, ama dinlenebilecek daha anlamlı ve değerli şeyler vardır diye düşünüyorum

laik bir ülkede dini bayram kutlamak

laikliğin gerçek anlamına, haline göre her insanın hakkıdır.

aslında türkçe diye bir dilin olmaması

var olan her dilin, konuşulan her dilin var olduğu gerçeğini görmeden yazılmış bir şey. her dil bir türlü üretilmiştir ama konuşuluyorsa vardır işte. * kürtçe de var, türkçe de, arapça da, hintçe de, oca da, buca da.. aa buca gerçekten var *

20 kasım 2009 istanbul a çöken sis

Sakarya'ya da çöken sis olmalı.

sözlükte kürtçe yazmak

(bkz: kürtçe yazana "ülkeyi böldürmeyiz" demekteki saçmalık)
sık sık görülen bir şey. *

bu ülke bölünecek

kuruluştan beri söylenen sözlerden..

bölünse de artık bölünme korkusundan kurtulsak..

galatasaraylı doğmak

Asker doğmak gibi: Saçma ve imkansız!