bugün

şahane bir pilli bebek parçası.
tek güzelliği istanbul' a yakın olması olan şehir.
haddinden fazla muhafazakar bir halkı olan universite ogrencilerinin sehirlerine sagladikleri yararlari goremeyen bi halktan olusmus sehir.
(bkz: Tatanga)lari meshurdur
54 plaka numarali ilimizdir. cem uzanin en cok oy aldigi sehirlerden birisidir.
burası adapazarı merkez burda herşey serbest tezahüratını duyunca tiksinilen şehir
akşam 8 den sonra, en önemli ve tek trafiğe kapalı caddesi olan çark caddesinde bile dükkanların teker teker kapandığını, çöplerin toplanıp şehrin uykuya geçtiğini görüp hüzünlenebileceğiniz nadide bir şehirdir.
Bir öğrenci için gidilcek son şehir.öğrenciye hitap etmez.öğrencinin canını sıkar.mekanlar (bitane yada iki tane vardır) 12de kapanır.ayrıca öyle her yerde içki içilmez.içersen efendi gibi dayağını yemeyi göze almalısın.insanlarının hepsi sivil ahlak polisi olduğundan kelli öle ahlaksızlık yapamazsın.uf olursun....
Burada yazılanları okuduğumda acaba ben başka bir şehirde mi yaşıyorum dememe neden olan şehir. Amacı okul okumak olan öğrenciler için gayet ideal olan şehirdir. Biraz mutasıp olduğu doğrudur. Mutasıp dediysemde mini etek giyip çark caddesine çıkarsanız biraz laf atabilirler. Tabi bu durum istanbulda olmuyor mu orasıda ayrı bir durumdur. Şehirin sıkıcı olması ise kocaman bir yalandır. Sakaryaya sıkıcı diyenler herhalde las vegastan sakaryaya okumaya gelen yurdumuzun güzide insanlarıdır ki sakaryanın onlara sıkıcı gelmesi elbette çok doğaldır. Bir sürü öğrenci mekanı ve içkili yeri vardır. Yani içki içenlerin dayak yeme riskinin olmasıda doğru değildir. Adam gibi pub a veya alkollü mekana gidip içene hiç kimse birşey demez. Ancak eline biranı alıp ayyaş ayyaş dolaşırsan biraz tepki ile karşılaşabilirsin. Şehrin erken uyumesı mevzusu doğrudur. Ancak bu 99 depreminden dolayı vuku bulan bir hadisedir. Yazın 2 ye 3 e kadar çark caddesi aktiftir. Kışın gerçektende 9 dan sornra bir uyku hali şehre hasıl olur. Ancak yinede sınırlı sayıda açık mekan bulabilirsiniz. Özet olarak güzel sevimli yaşanası ve okunası bir şehirdir.
(bkz: sakarya caddesi)
yaşanılan,yaşanıldığından gurur duyulan ve burda yaşamak istemeyene otobandan devam tarif edebilecek kişileri barındıran bir şehir.
ayağa kalk sakarya!! *
5 gün sonra 4 aylığınada olsa terkedeceğim ve bu nedenle çok heyecanlı olmama neden olan şehir. sakarya'nın en güzel yanı sakarya'dan uzaklaşılınca aldığınız zevktir.
asıl uzaklaşıldığında kıymeti anlaşılan şehirdir.iyisiyle kötüsüyle tapılasıdır.sakaryalının sakaryaya,sakaryalının sakaryalıya bağlılığı hiç bitmez!

bir öğrenci için gidilecek son şehir için ;
(bkz: bolu)
bursadan memleketim manisa istikametine ilerlerken yanımdaki dedenin konu açılınca kurduğu cümle.
"sakaryalılar abaza olur"
Ankaranın genellikle üniversite gençliğinin gittiği barları ve meyhaneleriyle ünlü yeri
Sakarya denince akla futbol cenneti geliyor. havasından mı suyundan mı bilinmez bu şehrimizden yetenek fışkırıyor.
yaşanılası şehir.
ne istanbul debdebesi ne ankaranın kuru kalabalığı vardır.
ve etrafında gezıp gorulebılecek muthıs doğa ortamları olan ve her daim sakaryaspor ile gurur duyulası şehir.
ve oyledır kı her sehrımızde mutlaka adı gecen ya bir sokak ya bir cadde adı vardır. önemlidir yanı sakarya'm
Deprem sonrası çok düzenli bir şekilde yapılanma gösteren muhafazakar ilimiz.
eksisehirde çıkan yerel gazete.
gençlerin birbirlerine hafız diye hitab ettikleri,yapacak fazla aktivitenin olmadıgı,tipik bir anadolu şehri..insanları kendilerinin çok namuslu olduğunu söyler ama en çok kaçakçılık,uyuşturucu vs. suc olayları bu şehirde olur..umutsuzlugun başkenti
halkının linç konusunda uzman olduğunu düşündüğüm şehir. bakın yine ne yapmışlar.
http://haber.mynet.com/de...5E9D&date=08Eylul2006
üniversitesi ağır abi takılan reislerle dolu, halkı dindar değil yobaz olan şehir.
gidip gezmekten ziyade yaşanacak yerdir. her yere yürüyerek gidilebilir*deprem olmadan önce "küçük istanbul" diye adlandırılan, halkını kendine bağlıyan, her türden insanın bulunduğu güzel bir ilimizdir.halkında *art niyet,ikiyüzlülük ve menfaatçilik göremezsiniz. en ufak bir derdinde yardımınıza koşup, iyi ve kötü gününüzde yalnız bırakmazlar, deprem sabahı iki ekmeğinden birini düşünmeden size verecek kadar duyarlı insanlardır. kesinlikle yobaz olmayıp her türden insana hoşgörülü davranan insanlardır. yavaş yavaş gelişmeye başlayan bir şehir olup çark caddesinin bir kısmının kapanması ile daha bir güzelleşen şehirdir. zenci köyü nün bile olması ne kadar kozmopolit bir şehir olduğunun da göstergesidir.
(bkz: sakarya türküsü)
iDARE VE YERLEŞiM (ADAPAZARI)

1536 Köy
1559 Kaza (Ada kadılığı)
1646 Nahiye
1658 Köy (Tığcılar Karyesi)
1692 Kaza
1701 Sapancaya bağlı bir köy
1742 Nahiye
1837 izmit sancağına bağlı bir kaza (ll.Mahmut zamanı
1868 Belediye teşkilatının kurulması
1877-78 Kafkas ve Balkanlardan yoğun göç
1890 izmit Arifiye demiryolu hattının birleştirilmesi
1916 TZDK Fabrikasının (Cumhuriyet Döneminde DA-TA Demir tahta Fabrikası) kuruluşu
1921 21 Haziran Adapazarının Yunan işgalinden kurtuluşu
1954 Sakaryanın il oluşu. Adapazarının merkez ilçe oluşu
1999 Adapazarı Depremi
2001 Adapazarı Büyük şehir statüsüne kavuştu
beşiktaş tan kalkıp az evvel geldiğim şehirdir.
-
Zorlama ile sevilemeyecek şehirdir.
-
Daha çok emekli insanlara uygun olan bi şehirdir.
-
Söylenenlerin aksine güzellikleri bol olan şehirdir...
bursa ya atfedilmiş olan "yeşil şehir" ünvanını daha çok hakkettiğini düşündüğüm şehir.
istanbul erkek lisesi 'nin, kurtuluş savaşı 'na da katılan ve çok şehit veren izci
oymağının da adıdır. saygı ile anıyoruz.
mahalle başına en az 2 kahvehanenin düştüğü bir şehirdir maalesef.vakti zamanında devlet yatırımının çok olması nedeniyle olsa gerek (şeker fabrikası, ddy, tank palet vs.)özel sektörün yeterince gelişmediği, girişimci çıkaramamış, sanayisi olamamış şehirdir. köylerden göç alması ve tarikatların örgütlenmeleri ile giderek muhafazakarlaşmaktadır.gerçi neresi muhafazakarlaşmamaktadır ki.
yüksek uyuşturucu tüketiminden dolayı türkiye nin kolombiyası olarakta bilinir.
* son derece acımasız hırsızlık çeteleri, sosyopatlığın son raddesindeki tipler normal kabul edilebilecek rakamın üzerinde bir sayıdadır bu şehirde. mesela bu çetelerden biri balıkesir'in köylerinden hayvan çalıyor ve pınar isimli meşhur kuruluş bile bile bu aşağılık yaratıklardan hayvan almaya devam ediyor. sakarya'da bir kahvehanede mekan sahibinin 'borcunu ne zaman vereceksin' dediği bir tip yerinden fırlıyor ve hiç ilgisi olmayan bir adamın kulağını kesiverip kahveahanecinin önüne atıp 'konuşma lan' diyebiliyor. olacak işler değil, evet, ama 'oluyor'. bir zamanlar erbakan'ın korumalığını yapan tiplerin üslubunu, resmi korumalara yaptıkları magandalıkları hatırlayanlar var ise, bu yazılanlar onlara hiç de anormal gelmeyecek *...
mezarlık yerlerine evler,ev yerlerine de mezarlık kurulmuş büyük şehir.
istatistiklere göre ülkemizde adli makamlara intikal etmiş en fazla tecavüz olayına konu olan şehrimiz...
istanbul insanına özenen, onlar gibi olmaya çalışan fakat istanbuldan geldiğinizi duyduğu anda sanki ona hakaret etmişsiniz gibi size ağıza alınmayacak laflar söyleyen insanların yaşadığı yer. saçı uzun olan herkese ibne diyebilme becerisine sahip insanların da yaşadığı yer. öğrenciler olmazsa açlıktan geberecek olmasına rağmen öğrencileri sevmeyen insanların da yaşadığı yer. oruç tutmadığınız için sizi döven ondan sonra arka sokağa geçip esrar çeken insanların da yaşadığı şehir. biraz genelleme oldu fakat yapıcak bişey yok bana bu genellemeyi yaptıranlar utansın.
yapılan suçlamaları kesinlikle haketmeyen şehir. bazı izmitlilerin ve istanbulluların kolpalarına maruz kalmıştır. Olan olaylar, kulak kesmeler sanki başka şehirlerde olmuyor. Sadece Sakaryamıza özgü olan olaylar sanki. Bir şehri karalamak, genelleme yapmak bukadar kolay olmamalı. insanları da kesinlikle istanbul insanına özenmemektedir.
az önce ufak bir deprem olan şehirdir. tahminimce 3.3 fakat sakaryada bu farklı hissediliyor.
birçok haksız eleştırıye maruz kalmış güzel şehir. yeşilin en güzel olduğu ,insanların en samimi, yardım sever , haset ve fitne duygusundan uzak olanlarını barındıran şehir... beni ben yapan sevdiklerimi ve anılarımı saklayan güzel şehir...
herşeyin yaşandığı ama hiçbir şeyin yaşanmadığı izlenimini büyük bir başarıyla veren derin şehir.
(bkz: tatangalar) diye psycho bir taraftar grubuna sahip, gençlerin birbirlerine olum, baba, moruk, dayı, hacı vs... yerine (bkz: hafız) diye hitap ettikleri, (bkz: biz adapazar çocuğuyuz) şeklinde gençlerin kendini lanse ettiği bir marmara bölgesi şehri. istanbula 2 saat uzaklıktadır.
bir öğrenci için gidilebilecek ilk şehir değilse son şehir de değildir.
sevenleri için güzeldir.
sevmeyenlere de zorla sevdirilecek değildir.
depremden sonra büyükşehir olmuş,belediye başkanı aziz duran,valisi nuri okutan olan,gelişme yolunda bir şehirdir.
konya da ki bir semt ismi.
bir çok namlulu roket atar sistemi. (bkz: #1621488)
merkez ilçesi adapazarı olan şehirdir.
istanbula yaklaşık ikiyüz kilometre mesafededir. bu yüzdendir ki bazı kirli iş çevrelerinin merkez üssü haline gelmiştir. bu durum sakarya halkını derinden etkilemiş, yeni yetmelerin mafyavari takılmasına neden olmuştur. tabi hepsi bu değildir. diğer bir ilçesi olan akyazı türkiye'nin en gözde haşhaş tarlalarının bulunduğu bir yerdir.
tüm bunlara rağmen sakaryada sapanca, kırkpınar gibi mutlaka gezilesi yerler mevcuttur.
SAKARYA
Sapanca ve Poyrazlar Golleri, Akyazi Kuzuluk Kaplicalari, Sakarya Nehri, Patates ve Sogan Uretimi ile meşhurdur.
sakarya *
insan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.
Su iner yokuşlardan, hep basamak basamak;
Benimse alın yazım, yokuşlarda susamak.
Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;
Oluklar çift; birinden nur akar; birinden kir.
Akışta demetlenmiş, büyük, küçük, kâinat;
Şu çıkan buluta bak, bu inen suya inat!
Fakat Sakarya başka, yokuş mu çıkıyor ne,
Kurşundan bir yük binmiş, köpükten gövdesine;
Çatlıyor, yırtınıyor yokuşu sökmek için.
Hey Sakarya, kim demiş suya vurulmaz perçin?
Rabbim isterse, sular büklüm büklüm burulur,
Sırtına Sakaryanın, Türk tarihi vurulur.
Eyvah, eyvah, Sakaryam, sana mı düştü bu yük?
Bu dâva hor, bu dâva öksüz, bu dâva büyük!..

Ne ağır imtihandır, başındaki, Sakarya!
Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya?

insandır sanıyordum mukaddes yüke hamal.
Hamallık ki, sonunda, ne rütbe var, ne de mal,
Yalnız acı bir lokma, zehirle pişmiş aştan;
Ve ayrılık, anneden, vatandan, arkadaştan.
Şimdi dövün Sakarya, dövünmek vakti bu ân;
Kehkeşanlara kaçmış eski güneşleri an!
Hani Yunus Emre ki, kıyında geziyordu;
Hani ardına çil çil kubbeler serpen ordu?
Nerede kardeşlerin, cömert Nil, yeşil Tuna;
Giden şanlı akıncı, ne gün döner yurduna?
Mermerlerin nabzında hâlâ çarpar mı tekbir?
Bulur mu deli rüzgâr o sedayı: Allah bir!
Bütün bunlar sendedir, bu girift bilmeceler;
Sakarya, kandillere katran döktü geceler.

Vicdan azabına eş, kayna kayna Sakarya,
Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!

insan üç beş damla kan, ırmak üç beş damla su;
Bir hayata çattık ki, hayata kurmuş pusu.
Geldi ölümlü yalan, gitti ölümsüz gerçek;
Siz, hayat süren leşler, sizi kim diriltecek?
Kafdağını assalar, belki çeker de bir kıl!
Bu ifritten sualin, kılını çekmez akıl!
Sakarya; sâf çocuğu, mâsum Anadolu'nun,
Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun!
Sen ve ben, gözyaşiyle ıslanmış hamurdanız;
Rengimize baksınlar, kandan ve çamurdanız!
Akrebin kıskacında yoğurmuş bizi kader;
Aldırma, böyle gelmiş, bu dünya böyle gider!
Bana kefendir yatak, sana tabuttur havuz;
Sen kıvrıl, ben gideyim, Son Peygamber Kılavuz!

Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya;
Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!..
*
öksürseniz istanbul'dan duyulur o derece yakındır. zaten zavvalı öğrencilerde konuma aldanır. bu yakınlığa rağmen korkunç ötesidir. yıllar sonra bile nefretle hatırlanır.
merkezi büyük şehirlerden giden öğrenciler için zor ve sıkıcı olabilir buna katılmamak mümkün değildir. tutucu insanlar ve atak gençler doludur merkezi yerlerinde ama bir adım öteye, köylerine özellikle çerkes ve abhaz köylerine giderseniz saygının, misafirperverliğin, medeniyetin doruk noktalarında gezinir apışıp kalırsınız.
senelerdir uzak kaldığım, özlenilen, memleketim olan şehir. olumsuz yorumlar akşam akşam adamın moralini bozar. yine de çok sevilir.
merkez ilçesi adapazarıdır. halk arasında kısaltılarak ''ada'' denir.