1. 1.
  rumlarla hiçbir alakası olmayan ayrı bir millet. pazar, fındıklı, hopa, arhavi ve ardeşende bulunur. karadeniz halkının tamaına laz demekse tamamen bir yakıştırmadır. aslı olmayan bir yakıştırmadır. bundan en çok da gerçek lazlar rahatsız olur.

  lazların rahatsız oldukları konulardan biri de isimlerinin "lazı çerkezi kürdü" diye devam eden cümlelerde aynı satırda yazılıyor olmalarıdır. lazlar devletlerine bağlı ve de hiçbir zaman ihanet etmemiş haktır. bu yüzden hain olmadıklarını ispat edememiş halk gruplarıyla aynı satırda yer almak istemezler.
  35 -7 ... pedaliza
 2. 2.
  güney kafkasyadaki dört halktan biridir.yani zannedildiği gibi bütün karadenizlilerin ortak adı değildir.ayrı bir dilleri vardır. (bkz: lazca)ayrıntı verecektim ama gerek kalmadı.ayrıntılı bilgi için:
  (bkz: üstteki entry) *
  7 ... mahoni
 3. 3.
  şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla vatanına en bağlı, çalışkan, üstlerine saygılı, cesur askerlere sahip olan, karadeniz bölgesinde yaşayan insanlar.
  20 -2 ... komandost
 4. 4.
  mensubu olduğum ırk. lazlar hiç bir zaman kimlik takıntısı yapmazlar. gerekmedikçe lazım demezler türküm derler. kökenleri pontus rumlarına dayanmayabilir ama bazılarının* dedelerinin anne veya babaları müslüman pontus olabilir. saf pontus olmasalar da melezdirler. vatanına millete çok sıkı bir şekilde bağlıdırlar bu nedendendir ki büyük kentlere göçen lazlar memleketteki topraklarını bir türlü satamaz belki bir gün geri gelirim diye. lazların aklı 12 den sonra çalışmaz lafına ve bu lafı söyleyenlere gıcık olurlar. sözün özü lazlar asil bir millettir.
  13 -1 ... muru3xi
 5. 5.
  karadeniz bölgesinde, rize ve artvin illerine bağlı toplam 5 ilçede -fındıklı, pazar, ardeşen, hopa, arhavi- yaşamakta olan, kökleri kafkasya'ya dayanan halk. artık ölmeye yüz tutmuş bir dil olan lazca konuşurlar. bu herkesin sandığı gibi bir şive değil apayrı bir dildir. her türlü cinliğe çalışan zekaları en belirgin özellikleridir. karadenizde doğup büyümüş lazlar her daim yüksek sesle konuşan, neşeli insanlardır. nedendir bilmem ama uzun yaşarlar ve nedeni çok açık olmak üzere memleket sevdalısıdırlar...
  13 ... karın desen jack
 6. 6.
  (bkz: lazkopat)
  (bkz: lazrail)
  3 ... palta
 7. 7.
  atina *'dan ötesinde laz yaşamaz, lazca konuşanı da yoktur! türk değillerdir ama her kültür gibi türkiye cumhuriyeti vatandaşıdırlar. lazistan önce gürcülerin daha sonra da diğer devletlerin hakimiyetine girdiği için asimile olma yolundadırlar. gürcistan'da hala lazların yaşadığı bir bölge bulunmaktadır.
  3 -1 ... steril mikrop
 8. 8.
  gözlemlediğim tüm yeni doğan üyeleri sapsarı doğan insanlar. bir öğretmenimin anlattığına göre yurtdışında isveçli sanılırmışlar.
  3 ... muru4xi
 9. 7.
  şiveleri ve görünüşleri itibari ile tamamen farklı insan türü.
  3 -1 ... feyza
 10. 8.
  biraz kızgın ve inatçıdırlar

  -deyuluz
  +öyleyuz
  -deyuluz da
  +öyleyuz uşağum öyleyuz * * *
  4 -8 ... zaknafien