bugün

çin halk cumhuriyetinin kurucusu.
yaptıgı kultur devrimiyle cok elestirilen, sovyet sosyalizminden daha farklı bir sosyalizmi oturtmaya calısan, lakin cin'in liberallesme kararı alıp yabancı sermayeyi ulkeye sokmasıyla yavas yavas unutulup, tarihteki yerini alan lider
bri zamanlar koyu bir sosyalizm taraftarı olan dayımın, eski evindeki kütüphanedeki sıra sıra kitapları bulunan devlet adamı. ne güzel Çin'i uyutuyodu. Şimdi Çin uyanıyo.
(bkz: mao zedung)
- bir çiçek açsın bin fikir yarı$sın
- yol, her zaman beklediğinizden uzun sürer
- nereye dönersen dön, kıçın hep arkada kalır

gibi aforizmalarıyla ünlü çin'li komünist..
birinci nesil bir yazar.
yüz çiçek açsın demiştir kendileri... ortalık çiçek bahçesine dönmüştür.
(bkz: köylü)
(bkz: mao oturuşu)
cin halk cumhuriyeti'nin kurucusu ayni zamanda cincede kedi anlamina gelen kelime(karakter).
öğrenciliğinde konfuçyus' u ezberleyen ve kültür devriminin temellerini ünlü filozofun öğretileri üzerine kuran çinli lider.
köylüyle devrim yapmayı başarmış yegane insandır. zira köylü dünyanın her yerinde aynıdır; genel olarak sabit fikirlidir, yeniliğe ve yeni fikirlere kapalıdır.
bugün hala her çinlinin "kalbimizde yaşıyor" diyerek andığı, sağlığında kendi resimlerinin sağa sola asıldığını, gösterilerde taşındığını görünce kahrolan büyük marksist filozof.
"Balık için su neyse ordu için halk odur," demiş lider. Ordunun toplumsal bir hizmet aracı olarak kullanılması gerektiğini söylerken, emrindeki güçleri "topluma rağmen toplum için" düsturuyla hareket ettirmesinden ötürü en büyük kıyımlardan birinin mesulü haline gelmiştir. (bkz: kültür devrimi)
cin'in ortasindan gecen "changhe'*nin kuzeyi kalorifer kullansin, guneyi kullanmasin." diyerek soguk olmasina ragmen shanghaida kalorifer kullanamamamiza neden olan buyuk(!) lider. saygiyla aniyorum.
şair olan devlet adamı.
kültür dervirimiöğretisinin yaratıcısı. uzun yürüyüşü ile bilinir kendileri.
aynı zamanda darwinist de olan lider.
liderliği süresince garip işlere imza atmış çinli.

liderliği sırasında ülkenin demir ihtiyacını karşılamak için bütün halkı demir dövmeye zorlamış bu yanıyla ülkede hoş bir age of empairs havası estirmiş komünist çin.
(bkz: maho)
"yol ne kadar uzun olursa olsun ilk adım atılmalıdır" sözünün sahibi, marksist devrimci.
'sanat için sanat diye bir şey yoktur' diye hükmeden çin halk cumhuriyeti'nin kurucusu mao'nun, bugün kendisi bir sanat objesi haline geldiğinden sebep, tabutunda kemikleri sızlıyor olmalı. artık mao'nun yüzü için, en tanınmış çin markası diyebiliriz. görüntüsü; tişörtleri, saatleri süsleyen mao, sanat galerilerinin gözdesi haline gelmeden önce dahi kitsch'liğin kralı ilan edilmişti.
buyrun burdan yakın:
http://www.celebrity-morg...rman-mao/chairman-mao.jpg
tam olarak ne yaptığını bilmeyen kendini ordan oraya vuran delinin biridir.aklına estikçe devrim yaparmış.sonrada rahatlamak için lağım sularının aktığı kanallarda saatlerce yüzen şahsiyet.kendisi demilyonların canına okumuştur.ondan sonrada yerine geçenler karısını devrim düşmanı olmakla suçlayıp günlerce işkence yapmışlar ve eşinin milyonlarca insana yaptığı bizde tarla süren öküzlere takılan tahta bir boyunluğa asıp yavaş yavaş öldürmüşlerdir.
john lennon'a göre resimlerini taşıyarak devrim yapılamayacak kişi.

"You better free you mind instead
But if you go carrying pictures of chairman Mao
You ain't going to make it with anyone anyhow
Don't you know it's gonna be all right"

(bkz: revolution 1)
çin halkının mao zedong, mao zedong, mao zedong diye nedense adını 3 kere tekrarlayarak söylediği eski komunist lider.
japonlar ile savaşırken yazdığı yu chi chan (gerilla savaşı üzerine) isimli eseri dışında dünyaya hiç bir katkısı olmamış, arkasında bıraktığı 40 milyon ceset ile hitler'i bile kıskandıran adam.
güncel Önemli Başlıklar