1. 1.
  türkiye'yi kuran büyük atatürk'ün türkiye'yi kuran ve şu anda türkiye'nin düzlüğe çıkmasının tek yolu olan siyasi görüşüne verilen ad.
  62 -90 ... gencturk34
 2. 2.
  bölücülüğe, gericiliğe, mandacılığa karşı sıkı sıkıya sarılmamız gereken şey...
  54 -35 ... shalamar
 3. 3.
  sadece türkiye'nin değil,dünya'nın düze çıkması için gerekli tek doktrindir. *
  47 -27 ... akademikr
 4. 4.
  vural savaş'ın mücadelesini verdiğini iddia ettiği fikir yapısı.
  (bkz: vural savaş)
  13 -8 ... palta
 5. 5.
  atatürk tarafından betimlenmesi itibariyle kimsenin laf atamayacağı düşünceler bütünüdür.
  16 -16 ... üye ol!
 6. 6.
  12 Eylül yöneticilerinin,Atatürk devrimlerini ve ilkelerini 'Atatürkçülük adı altında bozup ortadan kaldırmaları ve Necmettin Erbakan'dan Recep Tayyip Erdoğan'a kadar herkesin nasıl oluyorsa kendini 'Atatürkçü' olarak tanımlaması sonucu,Mustafa Kemal Atatürk ideolojisine,devrimlerine yürekten bağlı insanların düşünce akımına verilen isimdir.
  13 -3 ... mavi
 7. 7.
  Kemalizm, Atatürk'ün ortaya koyduğu eylemler ve belirttiği düşünceleri bir ideoloji olarak kendisi tarafından verilen bir isimdir. Mustafa Kemal Atatürk,1935 te kendi el yazısıyla yazdığı CHP programında Kemalizm sozcugunu kullanmıs ve 1937 de kurulan yeni hukumetin programında Kemalizm sozcugu once M. Kemal Ataturk'un yaptıgı konusmada sözünü ettiği memleket davalarının ideolojisine atıfla defalarca Kemalizm olarak gecmistir.

  (bkz: http://www.tbmm.gov.tr)

  Mustafa Kemal, toplum ve yönetim ilişkilerini tanımlarken, ulusal egemenlik gibi ortak ögeleri içeren bir toplum, dinle devlet işlerinin ayrılması, pragmatik akılcılık gibi ilkelere sahip bulunan bir devlet yapısını söylevlerinde ve Nutuk'ta iletmektedir. Atatürk kullandığı bu olgular bütünlüğünü çağdaş toplumların temel karakteri olarak adlandırmaktadır. Bu yapıları içeren devlet görüşüne bazılarınca Kemalizm denmektedir. Kemalizm, Türk ulusunun çağdaşlaşma ideolojisidir.
  16 -3 ... witch is back
 8. 8.
  kimileri tarafından "tek tip insan yetiştirme, farklı görüşleri aşağılama" olarak algılanan, özünde uygar bir toplum için atatürk'ü iyi tanımak gerektiğini, atatürk'ün öğretileri yönünde ilerlemeyi barındıran akım.
  12 ... asiti kaçmış kola
 9. 9.
  ataturk kelimesinin arkasina yanasip sacma sapan hareket edenlerin ideolojisi.
  (bkz: dogu perincek)
  (bkz: kemal alemdaroglu)
  (bkz: erdogan tezic)
  (bkz: vural sava$)
  17 -17 ... spiritualized
 10. 10.
  avrupa birliğine girmemiz için önümüze koyulan ve kaldırılması gereken bir engel olarak görülen , oysa çoğumuzun içinde yaşattığı yaşam felsefemiz..kaldırmanız için burdayız bekleriz efendim..
  8 -2 ... bohemian rhapsody
 11. kemalizm Başlığındaki Önemli Entry'ler