1. 1.
  sağcı olmayan..
  (bkz: sosyal demokrat)
  5 -5 ... seffafbukalemun
 2. 2.
  fransız devrimiyle ortaya cıkan kavramdır.
  fransız devriminden sonra kurulan mecliste duzen karsıtları solda duzen yanlıları ise sagda oturmaktadır, o gun bugundur duzen karsıtlarına solcu, mevcut duzeni savunanlara sagcı denmistir
  17 -1 ... dopdop
 3. 3.
  (bkz: sol)
  3 ... klimanjaro
 4. 4.
  türkiye nedense solcu dendiğinde islam düşmanları gelir akla. halbuki islam ve sol düşünce birçok noktada buluşmaktadır.
  (bkz: insan hakları)
  (bkz: özgürlük)
  (bkz: düşünce özgürlüğü)*
  18 -4 ... ranger65
 5. 5.
  "kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganını bol bol atan yeşile yakın ve tonlarında parka giyen kişi.
  5 -1 ... ireland
 6. 6.
  insanların aç kalmaması için savaşmak.kimse ezilmesin diye, biri gülerken biri köşe dibinde ağlamasın diye susmayanlardan biri olabilmek... bence solcu budur... dahası çook uzun bu sadece bir giriş.
  17 -2 ... hoppipolla
 7. 7.
  insanlığın çok eski dönemlerinden beri var olan kavramlardan, zıttı sağcı olan siyasal kavram.
  mesela bizans döneminde, constantinopolis hipodromunda (bugün, her nasıl sa artık!, koca hipodrom bütünüyle çalınmış. bulunduğu yer ayasofya nın arkası ve topkapı sarayı nın birinci avlusu.) yarışlar izlenirken, imparator, tribün sırasının ortasında, kendisi için ayrılmış özel loca da oturur, devlet ileri gelenlerinden ve halktan imparatorun veya ruhbanların siyasal fikirlerini destekleyen, muhafazakar kitle imparator locasının sağındaki tribünlere; günün siyasetine muhalif olan kitle imparator locasının solundaki tribünlere otururdu. daha sonra bunlara, yarışlarda tuttukları takımlardan dolayı yeşiller ve maviler dendi.
  fransız konvansiyon meclisinde de, kralcı ve aristokratlardan ve ruhban sınıfından yana, feodalist meclis üyeleri başkanlık locasının sağına; muhalif, devrimci burjuvazi ve işçi sınıfı başkanlık kürsüsünün soluna otururdu.
  burjuva liberal devrimler sonrası, bu sefer aralarındaki doğal ittifak bozulan burjuvazi ve işçi sınıfı meclisteki konumlarını yeniden düzenledi. bu sefer de, kurdukları kapitalist sistemin muhafazasını sağlamaya çalışan burjuvazi sağa geçerken; sosyalist ve anarşist işçi sınıfı solda kaldı.
  aslında bu kavramların neden yön ile ifade edildiğini anlamak kolaydır. insanlar arasında "o benim sağ kolum" gibi bir deyiş bile vardır. buradan da anlaşılacağı gibi, sistem babaları için, sistemi savunan, muhafazakar kitle "sağ koldur". bununla birlikte sisteme bağlılığı olmayan, sisteme muhalif olan, yani sistem babalarına göre "güvenilmez" olan kitle ise "sol koldur".
  4 ... suzergecer
 8. 8.
  sürekli sol frame takılıp kalan suser
  4 -1 ... dolmakalem
 9. 9.
  SSCB nin dağıldığına bir türlü inanmak istemeyen öfkeli kalabalıktır.
  3 -8 ... dont be cute
 10. 10.
  TOPLUMSAL OLAYLARA DUYARLI OLDUKLARINDAN DURMADAN BiR ŞEYLERE KALKIŞAN iNSANLARDIR. KIZLARIN OKUMASI, EĞiTiM ŞARTLARININ iYiLEŞTiRiLMESi, YANAN ORMANLARI YERiNE KOYMA GiBi SONUÇ ELDE EDiLEMEMiŞ (!) (bkz: KARDELEN) iŞLERE KALKIŞIRLAR. ANLAYANA ARTIK...
  1 -3 ... karga