bugün

şizofreni tanısı konulmuş kişi.
hakaret olarak ise kısaca şizo şeklinde kullanılır.
(bkz: a beatiful mind)
aklının ve ruhunun kendisine oyunlar oynayıp dalga geçtiği, tuzaklar kurduğu, sorunlu tiplerdir. kişi yavaş yavaş gerçek dünyadan kopar, aklının ona oynadığı tuzaklara yenik düşer. çoğunluğun görmediği, var olmayan nesneler görür, sesler duyar ve bunlar genelde korkutucu imgelerdir. ardından sahip olunan kişilik, bölünmeye parçalanmaya başlar. ilaçla tedavisi mümkündür, lakin çok zahmetlidir. çevresindeki insanlara, ailesine kök söktürüler. çok sabırlı ve dirayetli olunmalıdır.
oluşma sebebi %70 kalıtımsal,%30 ise travmalar olan,akıl sağlığının başına gelebilecek en büyük rahatsızlıklardan biri olan şizofreniye yakalanmış kişi.bu kişiler içinde birbirinden habersiz ve birbirinden farklı kişilikler yaratır,kendinden ve toplumdan soyutlanır,halüsinasyonlar görür.
şizofrenlerin tedavisi mümkün değildir,sadece ilaçlarla kontrol altına alınıp,kendine ve başkasına zarar vermeme konusunda başarı sağlanılır.
(bkz: manik depresif)
(bkz: major depresif)
(bkz: minor depresif)
gibi kardeslerinden daha meshurdur nedense.
-hahaa
-?
-anlayamazsın tabi
-nassı yaa
-daha çok bakarsın etrafına
-kimsin sen derdim normal biri olsaydım ama tanıyorum benim sesimsin seen!
-oo akıllıymışım
-grrr
-tamam tamam amacım var sana gelmemin
-hmm ha şöyle ne o ruh muh havaları
-hahaha kola var mı?
-otur sen ben getir.. BEN? git kendin getir...
-yaa üff ok
-seni görmeyeli çok uzun süre oldu ya
-yaa eet (çısss) ben seninle tanışmak istedim
-kendimi mi bulmuş olcam? olcan? olcaz?
-(lık luk lık) mm evet amaç oydu
-görünüşe bakarsak ben sorcam soruları hea?
-olur mu ööle şey sana kendi sorularınla geldim hehe
-daha beklersen az sonra bize ahiret sorularıyla gelcekler...
-anaa 397 saniyem kalmış
-yaa kolay mı sandın gelmek taa .. taa.. nerden?
-bilmiorum
-olum.. geldiğin yeri bilmio musun?
-yoo
-e nası döncen geri?
-alcaklar beni ...
-...
-sanırım yani *
-almasınlar iiiz biz böle yaa
-canımmmm
-canıımmmmm (sarılingen)
-hiii!!!
-noldu?
-... sana son bi soru...
-haydi sor sor *
-sen şizofren misin?
-...
-...
-_- S o N -_-
şizofren tanısı almış bir kişi artık ömür boyunca bu hastalıkla yaşar. tedavisi olmayan ve kesinlikle bir insanın başına gelebilecek en kötü hastalıktır. en kötü tarafı ise bu kişilerde gerçekliği test etme yeteniği tamamen bozulmuştur ve sadece belli başlı ilaçları kullandıkları ve sürekli bir takip altında oldukları zaman gerçekle hayali doğru düzgün ayırt edebilirler. şizofren olan insanlar bunu gizleyebilirler, gördüklerinden kimseye bahsetmeyebilirler veya aslında kendileri bile birşeylerin yanlış gittiğinin farkında olamayabilirler.
kudret kurtcebe nin kasedinin adı.
şizofren bir düşüncenin sonunda elde edilen . Dogustan gelebilen , belki de sonradan elde edilebilen Ruh yaralararinin yarilmasina yol acan çözümsüz bir zekilik durumu...
aklın yarılması anlamına gelen sözcük.
komplo teorileriyle kafasını bozmuş birinin son halidir mesela.küçük ayrıntıların altında sürekli planlanmış şeyler ararlar.

ben küçükken çevremdeki herkesin numara yaptığını ve her şeyin planlandığını sanırdım.hatta buna kendimi iyice kaptırmıştım.çeşitli sebepler de buluyordum bu hiç zor değil.sonra büyüyüp truman show'u izleyince şok oldum.çok ilginç belki şu an o düşünce içinde yaşayan binlerce insan var.

(bkz: 23)
(bkz: truman show)
bir sabaha uyandığımda, mavi koltuk almak istiyor olabilirim. ertesi sabah siyah bir koltuk almak istiyor olabilirim. üçüncü kişilere söz düşmez, üçüncü günlere söz düşüyor ama. üçüncü sabaha uyandığımda aritmetik problemi gibi, hiç oturmak istemiyor olabilirim. venn şemasında gösteremeyebilirim, bu üç paragidigidimayı.çün kü ben de kesişen birşeyler yok, kafa karışıklığı iyidir, yaptıklarının sonuçlarını bir nedene bağlamazsın.
kafa karışıklığı kötüdür, bazen çok kararlar almak, üstüne üstüne gitmek ve hayatı ısırmak istersin..
ama engel, çengel, kolum kapıya takıldı, yırtıldı...
sürekli değişkenlik gösteren ikizler burcunun fena halde bozulmuş şekli.
şizofreni belirtileri gösteren insan. çoğu içine kapanıktır. sÂkin, sessiz, sÂlim tiplerdir.
genetik olarak da taşınabildiğinden kişi şizofreniye doğuştan yatkın olabilir.

ve bÂZen durumları kötüleşebilir, olmamış olayları olmuş gibi lanse ederler çünkü öyle görürler. beyinleri bir senaryo yazar ve eğer bu sizin arkadaşınız ise, sizin de moralinizi dibe vurur.

- olm beni öldürmek istiyorlar, peşimdeler, evde testere vardı bulamıyorum. yardım et, gel al beni...

ne denir telefondaki bu kişiye? ona "sen delirmişsin" nasıl der bir arkadaş?
bir fren türü.
şizo-fren.
ancak şizo ne demek onu bilmiyorum.
kullandığım nick gereği: ben, şahsen, bizzat, kendim.
(bkz: sana gül bahçesi vadetmedim)
hayatı copy paste tadında yaşayamayan farklı yaşam formatı.
ekim ayında piyasada yer alan fakat beklenenin altında vasat ötesi, mizahtan uzak garip dergi.
korkulası,kaçılası insan türüdür şizofren.en yakınınız sanırsınız bir bakarsınız en uzağınız olmuş.hayatınızdan tamamen söküp attığınızda anlarsınız aslında 5-6 kişiliği olduğunu. tam olarakta atamazsınız hayatınızdan bakışları vardır ki sizi hiç bırakmayan meraklı bakışlar. her an her şey olabilir onlarla beraberken. yorulursunuz bu insanların yanında çünkü aklınızda hep bir soru vardır. acaba gerçekleri söylüyor mu? her konu hakkında bir fikirleri,yorumları mutlaka bulunur.
Amerikan film yönetmenlerine ve uzun saçlı cins bakışlı aktörlerine ''ulan bu şizofren denen şey olmasaymış biz nerden ekmek yiyecektik,neyin filmini çekecektik'' dedirten mevzu.
persembe günü cıkacak olan yeni haftalık mizah dergisi.
http://www.renkhaber.com/...ZOFREN_CIKIYOR_/8635.html
genç çizerlere şans tanıyan, umarım da uzun soluklu olur dediğim mizah dergisi.
Ben şizofren değilim. Bende.
-doktor saçma saçma konuşma eskiden şizofrendik şimdi ikimizde iyiyiz.