bugün

başrolünde johnny depp'in oynadığı film.ayrıca bunun kitabı vardır.kitaptan uyarlanmış filmdir.
filmde johnny depp e eşlik eden peri misali gidip gelen seksi fransız tipi bayan için bile izlenebilir.
Kıyıda köşede kalmış güzel filmlerden biri.Filmde öyle action olayı falan yoktur,senaryosu da pek orjinal değildir.Ama filmin atmosferi güzeldir.Johnny Depp'in sigara içtiği sahneler insanda çılgınca sigara içme dürtüsü uyandırır.
atmosferi güzel, iyi başlayan ama kötü efektler ile biten 1999 yapımı bir roman polanski filmi.
bir roman polanski filmi belki de en iyi tanım. ama seyirci bir türlü boşalamıyor filmin sonuna kadar; hatta o heyecan sürüyor.''bundan sonra ne olacak'' merakı. hatta ışıklandırma ve müziğe de dört dörtlük diyebilirim. ama sorun şurada bu gizem bu heyecan, bu gotik yapılar bu esrarengiz müzik, bu intiharla başlangıç ve ''ikisi arasındaki farkı bul merakı'' hani olur ya, sonuna kadar gelir de bir türlü boşalamazısnız sonunda da vazgeçersiniz. fikrimce aynen öyle olmuş film[benim açımdan]. johhny depp her zamanki gibi, beğendim.[karayip korsanları, hayalet süvari ya da from hell'de olduğu gibi][lena olin hakkında bu bakışları korkutucu da olsa bir yorumda bulunmayacağım]

şurası dikkat çekici:[sevişme sahnesi sonrası]

''
+ok, where is it

-where is what?

+dont fuck with me.

-i thought i already did.
''
film ile ilgili ilginç bir yazı için ; `http://beyazperde.mynet.c...inekritikdetay.asp?id=217` .
faust again şarkısıdır.
Arturo Perez Reverte'nin the dumas club (El Club Dumas) adli kitabindan uyarlanan, 1999 tarihli roman polanski filmi. 76 tarihli the tenant'in dramatik geriliminden veya 65 tarihli repulsion'nin psikanalitik cozumunden epey uzakta bir filmdir (repulsion oylesine basarili ki, ancak ansikte mot ansikte onun kalibresinden bir yapimdir diyebilirim). bunun disinda reverte'nin kitabini tamamen alt ust eden bir uyarlamadir. Soyle ki the dumas club adindan da belli oldugu uzere, alexandre dumas'in kayip bir kitabini arayan acimasiz, bir parca da nomad, kitap tuccari dean corso'nun her turlu yoruma acik, dunya disi bir kadina olan askini anlatir. filmde basroldeki kadinin adini ogrenemeyiz ama kitapta adi irene adler olarak gecer. adler sherlock holmes'un platonik askidir. ayrica polanski'nin bir seksilik olcutu olarak filme kattigi siyah motosikletin esamesi kitapta gecmez. e, tabi dogal olarak alexandre dumas'in adi da gecmez. sonuc itibariyla ciddi bir gerilim filmi olarak baslayip bir baska polanski filmi the fearless vampire killers kadar komik olmasa da, bir komedi filmi olarak biter. yine de turu sevdigim icin favorilerim arasindadir, aksi ne de olsa esyanin tabiatina aykiri.
şu meşhur illuminati tarikatının gizli mesajlarını aktardığı iddia edilen filmdir. peki illuminati'nin bu filme el atmış olma ihtimali bu filmi daha güzel kılacak mıdır? cevap tabiki hayır.

http://michaelsikkofield....-kanbagyla-yonetilen.html
dan brown'ın kitaplarını büyük bir sevgi ile okuyanların filmi beğenmeme ihtimali çok düşüktür. dünyada en çok merak edilen ikinci varlık üzerine kafa yormanıza neden olur. ya gerçekten varlarsa?

http://oznurdogan.com/201...inth-gate-dokuzuncu-kapi/
hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadığım halde tavsiye edeceğim film. izleyip izledikten sonra bu entriyi duruma göre editlicem. dizi izlemekten beyni sulanmış arkadaşları da dokuzuncu kapıya davet ediyorum. ehehe.

edit: film iyi!
Johnny depp yerine bir başka aktör oynasa kalitesi yine değişmeyecek film. Roman Polanski'nin gizemli bir atmosfer yarattığı film. Gölgeler krallığının dokuz kapısı adlı kitabı araştırması için parayla tutulan kitap simsarının başından geçenler anlatılıyor.

Bu filmi üç kere izledim, bir üç kere daha izlerim.
az önce izlediğim filmdir, taze taze yazmak istedim efenim. film bana göre ağır işliyor, ilk başlarda gereksiz ayrıntılar yer verilmiş diye düşünmüştüm ama sonradan baktım ki ayrı bir tat katmış filme, sanki roman okuyor gibi oluyorsunuz filmi izlerken. filmin son anına kadar bir gizemi sizde kovalıyorsunuz; hani her şeyi siz bilirsiniz de kahramanın yavaş yavaş öğrenmesini, bulmasını beklersiniz ya hah işte öyle değil bu da filme bağlanmanızı sağlıyor. konusu hakkında çok fazla söz etmeyeceğim gayet güzel bir film, bir akşam üstü kahvenizi alıp izlenmesini tavsiye ediyorum.

not: bu arada filmde bariz bir shell reklamı var, dikkatimi baya çekti.
hakettiğini bulamamış bir roman polanski filmidir. johny depp filme cuk oturmuştur, karayip korsanlarından sonra gelen en iyi performansıdır gözümde.
Lucifer'dı illuminati'ydi ergenliklerine girmeden izlenmesi gereken film. Bunlar için izlemeyin zira ortada aman aman bir gizem yok, Mistik bir havası var sadece.
konu da hayli tanıdık (bkz: gizemli kitap) ama film gayet akıcı.

Filmden aklımda kalanlar ise, diyar diyar gezen bir Johnny depp * ve kalın kaşlı, kenafir gözlü bir abla. *
Boş zamanınız çoksa -benim gibi- izleyin anacım.
favori filmim olup sadece müzikleri için bile izlenebilir.
Son 20 dakikasında tüm şifrelerinin açıklandığı film. Çok fazla sembolik anlatım var. Keşke anlamlarını bilsek de, filmi daha iyi anlasak. Sadece sonunun açık bırakılması hoşuma gitmedi.

--spoiler--
Corso 9. kabartmanın aslını bulup kaleye geri dönünce ne yaptı? 9. Kapıyı açtı muhtemelen. Peki ya sonra?
--spoiler--

bu filmde illuminati yoktur diyemeyiz. ayin yapılan ev bu tarikatın kurucularının evi zaten. eyes wide shut'taki ayin de aynı evde geçiyordu. velhasıl 90'lardan güzel bir filmdir. izlenmelidir.
1999 Yapımı 133 dakikalık dram/gizem/gerilim kategorili roman polanski filmi, imdb notu 6.7 görsel
38 milyon bütçe ile çekilmiş filmin kadrosu şahane; johnny depp, frank langella, lena olin, emmanuelle seigner.

--burdan sonrası tamamen johnny ile alakalı--
Bu öyle bir film ki, Ya beğenilir ya nefret edilir, ortası yok. Bense johnny yüzünden bir kanıya varamadım. Adamın yüzü öyle güzel ki, filmin konusu neydi? Ne anlatıyordu? Yönetmenin işçiliği nasıldı? görüntüler/ışıklandırma/mekanlar/senaryo falan ne alemdeydi? Sorularına yanıt verememiştim, bu yüzden defalarca izledim. Sonuç yine aynı.. 2 saat gül cemalini izlemekten kendimi filme veremedim. Her johnny depp filminde başıma geliyor, bu yüzden onun tüm filmlerini en az 10 kez izlemişimdir.

görsel
görsel
görsel
görsel
johnny depp in pek bilinmeyen ama izlemeye başlayınca sizi içine çeken gizem-gerilim filmi. gizem ve fantastik öğelere meraklıysanız iki saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. aslında fantastik kısım pek yok filmde. gizem ağırlıklı.