1. 1.
  polonya asıllı yahudi yönetmen.
  1978 yılında aktör Jack Nicholson'ın evinde 13 yaşında bir çocukla birlikteyken yakalanan Polanski, hapse girmekten son anda kaçarak kurtulmuş ve ABD'yi terkederek ve Fransız vatandaşlığına geçmiştir.
  en önemli filmlerinden biri için (bkz: piyanist)
  2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  çok sağlam filmlere sahip kişi. bu sıralarda filmlerini izlemek isteyenler desem de bulabilirler...
  ... pink floyd
 3. 3.
  piyanist ile aşmış yönetmendir.Kendiside yahudi olduğu için o cekilen acıları en çok o bilir en iyi şekilded o dile getirdi zaten.41 yaşındadır...
  -2 ... berbay
 4. 4.
  1933 doğumlu fransız vatandaşı olan polonyalı yönetmen. (bkz: the pianist) ona cannes film festivalinde altın palmiye kazandırmıştır.
  ... hasnicktir
 5. 5.
  oliver twist gibi agır bir film cekmistir kendileri.
  1 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  kendisini piyanistten tanıyoruz adam Roman mı Polonyalı mı hala bilinmemekte.Nerden çıktı şimdi diyebilirsiniz ama Roman Polanski isminde ikisine de rastlıyoruz.Düşünülmesi gereken bi husus.
  3 -1 ... hayyam
 7. 7.
  özel hayatı şanssızlıklarla dolu fakat oyunculuğu ve yönetmenliğiyle kendini aşmış şahsiyettir. ikinci dünya savaşi sirasinda henüz bir çocukken almanlar tarafindan esir kampina gonderilmiş, şans eseri kurtulmuş, ancak annesi kaybetmiştir.rosemary's baby filmi yüzünden de karısı ve doğmamış çocuğu öldürülmüştür. the tenant,death and the maiden,rosemary's baby ve pianist süper filmlerindendir.
  1 ... marnie
 8. 8.
  o kadar övgünün sebebini bir türlü anlayamadığım yönetmen.ama tennant'ta izlediğimiz üzere oyunculuğu övgüyü hakediyor.henüz çok iyi bir filmine rastlamadım.umarım öyle bir filmi vardır.Vanity Fair'a yalan haber sebebiyle dava açması -böyle basit bir kompleks- büyük bir yönetmene ne derece yakışıyor tartışma konusu.ayrıca sübyancılıkla suçlandığı için amerikayı terketti.
  -2 ... illegal
 9. 9.
  bütün bir filmi bir kadınla götürebilen ilginç yönetmen. ayrıca Repulsion* filmi ile beni benden almıştır. repulsionu izledikten sonra kendisine gerilim filmi diyen filmlerle dalga geçer olur insan.
  1 ... danaid
 10. 10.
  güzel ses tonuna sahip tüm filmleri izlenesi yönetmen

  özellikle; The Tenant *
  1 ... compassrose