bugün

türkçeye dünyalı olarak çevrilmiş film.insana ben bunu nasıl daha önce düşünemedim dedirtecek cinsten, güzel bir kurguya sahip, tek bir mekanda geçen hoş bir film.
"ben 14.000 yaşındayım" diyen bir adamın etrafında toplanmış bir kaç akademisyenin adamı kaale alıp dinlemesi ve sorular sorması gibi bir konuya sahip abuk film.adamın sözde geçmişte yaşadıkları belki görsel olarak desteklense belki daha izlenebilir bir hale gelebilirdi ancak şu anki haliyle bırakın sinemada izlemeyi dvd hatta vcd'sini izlemek bile vakit kaybı olacaktır.
senaryosu en ince ayrıntısına kadar düşünüldükten sonra yazılmış olan film. senaryoda hiç bir hata yok*.
güzel bir film çekmek için illa çok paralar harcanması gerekmediğinin kanıtı.
üst üste iki kez izlenebilinecek ve yukarda belirtildiği gibi senaryosunda hiç hata bulamadığım eş zamanlı filmlerden. tek bir odada bir kaç akademisyenin konusmaları üzerine kurulan film hayatı ve insanoğlunun tüm değerlerini sorgulayabicek tarza da bir hikayeye, ve sağlam oyuncu kadrosuna sahip. imdb deki puanı 8,4 olan film, bir filmden yanlızca aksiyon beklemeyenlere şiddetle tavsiye edilir.
Daha çok görsellik ile tekrar çekilirse çok fazla hasılat yapacak bir film olacak hede. Şimdiki haliyle ise sinemadan çok tiyatroya benzemiş. Buna rağmen 8/10 alacak bir film (puanları oyunculuk ve görsellikten kırdım). Tiyatro olsaydı 10/10 alırdı.
mükemmel bir film.
güzel bir film çekmek için illa ki milyon dolarlar harcanmasına gerek olmadıgının kanıtı.
--spoiler--
görsellik katılmadığı; geçmişte yaşadıklarını sadece dinleyerek öğrenebildiğimiz için güzelleşmiş film. habire flashback dayayıp neler yaptığını görmek istesek mutlaka filmin bir yerinde kopukluk olacak ve bütünlük kaybolacaktı. şu anki haliyle tam olan bir film.
tabi aksiyonseverler bu filmi baştan sevmeyeceklerdir. tek bir odada geçen; bir sahne dışında silah gözükmeyen - o sahnede de patlamayan- bir film aksiyon manyakları için kötü bir filmdir.
--spoiler--
tek kelimeyle harika bir film.bu kadar az bütçeyle sadece diyaloglarla bir film bu kadar iyi yapılır.10 puan 10 puan 10 puan...
Kapalı mekanda geçen ve tamamen diyalogdan oluşan bir film, sevdiğim gibi. Bundan da önemlisi oldukça orijinal bir konuya sahip olması; 14.000 yıldır yaşayan bir adam ve bilim insanlarından oluşan arkadaşlarıyla olan sohbet. Aklıma yatmayan, dinler ile alakalı olan muhabbetti.

--spoiler--
Yönetmen/senarist sanırım "budist" ve film boyunca da budizmi övüp durdu.

--spoiler--
tek bir odada ve sadece 8 oyuncuyla çekilen, yalnızca diyaloglar üzerinde ilerleyen ancak izleyeni adeta koltuğa çakan şahane bir film. gözünüzü kırpmanıza izin vermiyor. izlemeli, izlettirmeli.
--spoiler--
kimileri yav kardeşim fotoğraf gösterseydi falan demiş, böylece o pozitivist bilim adamlarını inandırabilirdi falan... Onların doğası sorgulamak, o zaman photoshop olduğunu düşüneceklerdi. Yoksa adamı kolundan vurup madem jisıs'tın göster iyileştir kendini de diyebilirlerdi ama bu da bu öğretiyi 10 yıl önce de öğrenmiş olabileceği gerçeğini değiştirmezdi. Ayrıca illa neden geçmişini sorgulayarak çürütmeye çalışıyorlardı k, gönderin labrotuvara ya da beraber yaşayın görün doğru muymuş değil miymiş anlattıkları...
--spoiler--
çok piç bir film bu. tüyleri diken diken ediyor. kedi gibi irkiliyorsunuz.
hem masalsı bir tadı hemde korkunç absürd gerçekçiliği. en güzel yanı da flashback olayının olmaması. çünkü hikayeler anlatıldıkça siz kafanızda resmediyorsunuz ve filme daha çok bağlanıyorsunuz. kafanızda hikayeleri düşündükçe ve resimleri yerine koydukça hayagücünüzün sınırlarınızı zorluyorsun ve büyüye kapılıyorsunuz. söyleyecek kelime bulamıyorum bu sinemasal başarıya.
2000 li yılların bilimkurgu şahaseri. geleceğin kült filmi olacak kesinlikle.
yalnız bir şey olsa benim için herşey daha güzel olacaktı;

--spoiler--
efendim filmin sonunda anlatılan tüm hikayelerin gerçek olduğu çok absürd bir biçimde ortaya çıkıyor. ha etkilendim mi? tabi ki çok etkilendim. fakat en son öğrenci kız john'a soyadının ''Oldman'' olmasıyla ilgili vurgu yaptığında belki de film bitmeliydi. sonu belli olmayan bir efsane olarak kalsa daha güzel olmaz mıydı be Jerome Bixby? gerçi sen daha iyi bilirsin tabi abi. saygılar huzur içinde yat. özür dilerim eleştiri için ayrıca.
--spoiler--
hikayeleri kendi gerçekliğinizle bütünleştirmenizi, tıpkı kitap okur gibi kafanızda resmetmenizi sağlayan enfes film. fantastik sinemanın gelebileceği en iyi noktalardan biri. *
hristiyanlığa sürekli giydirmelerde bulunan film, aynısının çeyreğini islama yapsalardı yönetmeninden ışıkçısına kadar hala yaşıyor olurlar mıydı diye düşünmemek elde değil.
isa bile karşımıza çıksa inandırıldığımız şeyden vazgeçmemiz mümkün değili harika anlatan film.
(bkz: kısa 14 000 yıl tarihi)
7-8 adet oyuncu bir adet ortalama bir senaryo ve bir odadan ibaret olan film.

otur sıfır.
izlerken film izlediğimi unuttuğum filmlerin ilk 3 listesini tamamen alt üst etmiş filmdir**. bütün düşüncelerimi bir çırpıda 2 saat içince açıklamış lakin(spolier olsada gözümüzün kaycağını bildiğim için net açıklamadan kaçınarak);
-spoiler-
madem inanç, din..vs.. anlamsız neden sadece yargılanan hristiyanlık?
-spoiler-

hayatın anlamını sorgulayan, net bir trailer**
200.000 $ böyle bir film çekilemez.
izlenebilecek en masrafsız film olsa gerek. ama metin o kadar başarılı ki sadece konuşmayla geçen bir ev ve bahçesinde geçen bir süre anca bu denli akıcı olabilir.
imdb puanı 8.1 olan eşsiz, mükemmel bir film. devamı çekilesi filmler arasına girmiştir benim gözümde.
az önce 5 dakika bakayım yarın izlerim diye açarak bitirdim. çok kısa zaten 87 dakika mı ne. dizi izlemiş gibi oldum. keşke daha uzun olsaymış.

--spoiler--
sonunda iki kere üst üste ters köşe yapması müthiş olmuş. böylece john herkesin akıl sağlığını da korumuş oldu.
kafama takılan o siyah adam sonunda durdu, birşeylerden şüphe etti ama ne cepten aradı ne de geri döndü. sevmiştim o adamı iyi biri o. keşke o da anlasaydı gerçek olduğunu.
--spoiler--

zeitgeist üzerine izleyince, musa ve isa ile ilgili hikayelerin tekrar anlatılığını gördük de merak ediyorum. böyle yapımlarda hiç islam'a değinilmiyor. bu filmde biyologun karısının müslüman olduğunu anlıyor ama 1 saniyede geçiyor laf. farklı dinlerden olmak önemli değil tadında diyor onu. acaba önceki olaylardan korkup mu yapmıyorlar, yapmayı mı beceremiyorlar yoksa sallamıyorlar mı?
hz. muhammed'in hayatı onlara göre çok daha insanca belki, üstelik tarihi kaynaklarda bahsedilmesi. hatta devlet kurulması isa ve musa'nın aksine varlığının kesin kanıtı. ama din penceresinden bir anti-tez bekliyorum ben yine de.
filmin yönetmeni bildiğim kadarıyla daha önce erotik filmler çekmiş. bu film için daha uygun bir yönetmen bulunamazdı zaten. her şey tek odada olup bitiyor. tek yapması gereken konuşan kişiyi çekmek.
çok farklı bir film. filmden daha çok bir tiyatro oyunu gibi. bana 12 angry men'i hatırlattı. tıpkı onda olduğu gibi bunda da bir odanın içindeki birkaç insan aralarında tartışıyorlar. zekice yazılmış, düşündürücü cümleler sayesinde filmden hiç kopmuyorsunuz. siz de odadaki insnalardan biriymiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. sürekl soru soruyor ya da sorulara cevap arıyorsunuz film boyunca.
filmi 5er-10ar dk atlayarak kontrol ettiğimde
"lan ne gerizekalı bir film aynı odanın içinde konuşup duruyorlar" demiştim.
izlediğimde
"ohaa"
konusu müthiş filmdir.fakat film boyunca adamın eski hatıralarından kesitler gösterilmesini beklememe rağmen tüm film bir odaya sığdırılmıştır.beklediğim gibi olsaydı en iyi bilim kurgulardan biri olabilirdi kanımca.
--spoiler--
çekilmiş en ilginç filmlerden biridir. küçücük bir oda da bir kaç insanın bir olay hakkında konuşması anlatılır. spoiler vermeden, söylemek gerekirse en iyi oynayan adamın sevgilisidir. adam baştan herkesin bi siktir git ya diyeceği bir şeyi anlatırken ne dersen de haklısın aşığım ulan bakışı vardır. filimn sonunda yok ya yalan söyledim dediğinde de bu sefer bu söylediğine inanır bakar. film boyunca da nerdeyse hiç konuşmaz. var mı böyle bir kadın acaba dedirtir.
--spoiler--