1. 1.
  haberlerde hep taliban rejimi diye lanse edilen ama daha bu rejimi uygulayıp da zayıflayan hiçkimsenin bulunmadığı bir çeşit rejim...*
  6 -5 ... aby
 2. 2.
  Afganistan'a yardım görevi için giden 23 Koreliyi kaçırıp ikisini vuran, Kabil yönetimi ve Kore hükümeti'nin tutuklu Talibanları serbest bırakmadığı takdirde diğer rehineleri de öldüreceklerini açıklayan örgüt..
  ... celebi
 3. 3.
  çoğunluğu Afganistan'ın en kalabalık etnik grubu Peştunlardan oluşan radikal islami gruplardan biridir. Kelime anlamı islam öğrencileri olan Taliban, şeriat okullarından ve mülteci kampından toplanan askerlerden oluşur.
  2 ... pelvis
 4. 4.
  dünya kültür mirası sayılan buda heykellerini put diyerek topa tutan mallardır, askerimizin bunları avlamak için afganistan ' da olmalarından yine de hoşlanmam..
  5 -3 ... sıpa
 5. 5.
  kurbanlarinin kafalarini keserek infaz eden orgut. cogunlugu pestun'dur.
  ... migfer
 6. 6.
  paştun lehçesinde öğrenci anlamına gelen talib'in çoğulu.
  1 ... elendil
 7. 7.
  Sovyetlerin Afganistan'ı işgalinin ardından ülkede baş gösteren iktidar boşluğunda ortaya çıkmıştır. gulbettin Hikmetyar adındaki yerel milis güçlerine önderlik eden bir zatın, ülke çapında gaddarca eylemler yapması üzerine basit bir imam olan molla ömer tarafından verilen tepkiyle ortaya çıkmıştır. Daha sonra bu tepki, dalga dalga hayranlarının oluşmasına yol açacak, tüm ülkeye yayılacaktır. ve afganistan için en katı rejim uygulanmaya başlanacaktır...

  (bkz: burka)
  ... ayyash07
 8. 8.
  http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=89419

  kiminin tüylerini diken diken ederken kimilerine de normal gelecektir. bu önemsiz olan kısmı. ama önce talibanı tanıyalım; talibanı nasıl biliyoruz daha doğrusu nasıl öğrettiler size hatırlayın sovyetlerden kurtulduktan sonra bu adamlar çıkageldi önceleri türk kanallarında afganistan da bu yönetim övüldü methiyeler düzüldü. hatta halk bile büyük destek verdi bu arkadaşlara. sonra ne oldu gerçek yüzlerini göstermeye başladılar. ne yaptılar biliyor musunuz? halkı dış dünya yı bırakalım bir öteki köyden bile bihaber bıraktılar yani koyun sürüsüne çevirdiler. hayvan muamalesi yaptılar. yurtlarda bir çok afgan arkadaşım vardı. sorardım hep onlara taliban mı abd mi diye tereddütsüz abd derlerdi. lan mal bunlar derdim ama şimdi daha iyi anlıyorum. bu haber o kadar önemli değil her haber doğru değildir. ama bir gerçek var ki iktidarları döneminde afganistan afrika nın az gelişmiş ülkelerinden daha beter hale gelmiş ve bir kabileden farksız olmuştur. abd ye hep kızarız evet menfaat için gitmiştir ama her işte bir hayır vardır derler ya iyiki gitmislerde bu taliban hayvanından kurtarmışlar milleti.
  2 ... pirincinicindekibeyaztas
 9. 9.
  iki öğrenci anlamına gelen, tekili talibun, çoğulu tüllabun olan arapça kelime.
  1 ... marionette
 10. 10.
  pakistan yönetimini er yada geç ele geçirecek olan islami örgüt. PAKiSTAN'DAKi KARDEŞLERiMiZiN GELECEĞi iÇiN, KENDiLERiNE DAVALARINDA BAŞARILAR DiLiYORUM.
  3 -7 ... fidelio