bugün

haberlerde hep taliban rejimi diye lanse edilen ama daha bu rejimi uygulayıp da zayıflayan hiçkimsenin bulunmadığı bir çeşit rejim...*
Afganistan'a yardım görevi için giden 23 Koreliyi kaçırıp ikisini vuran, Kabil yönetimi ve Kore hükümeti'nin tutuklu Talibanları serbest bırakmadığı takdirde diğer rehineleri de öldüreceklerini açıklayan örgüt..
çoğunluğu Afganistan'ın en kalabalık etnik grubu Peştunlardan oluşan radikal islami gruplardan biridir. Kelime anlamı islam öğrencileri olan Taliban, şeriat okullarından ve mülteci kampından toplanan askerlerden oluşur.
dünya kültür mirası sayılan buda heykellerini put diyerek topa tutan mallardır, askerimizin bunları avlamak için afganistan ' da olmalarından yine de hoşlanmam..
kurbanlarinin kafalarini keserek infaz eden orgut. cogunlugu pestun'dur.
paştun lehçesinde öğrenci anlamına gelen talib'in çoğulu.
Sovyetlerin Afganistan'ı işgalinin ardından ülkede baş gösteren iktidar boşluğunda ortaya çıkmıştır. gulbettin Hikmetyar adındaki yerel milis güçlerine önderlik eden bir zatın, ülke çapında gaddarca eylemler yapması üzerine basit bir imam olan molla ömer tarafından verilen tepkiyle ortaya çıkmıştır. Daha sonra bu tepki, dalga dalga hayranlarının oluşmasına yol açacak, tüm ülkeye yayılacaktır. ve afganistan için en katı rejim uygulanmaya başlanacaktır...

(bkz: burka)
http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=89419

kiminin tüylerini diken diken ederken kimilerine de normal gelecektir. bu önemsiz olan kısmı. ama önce talibanı tanıyalım; talibanı nasıl biliyoruz daha doğrusu nasıl öğrettiler size hatırlayın sovyetlerden kurtulduktan sonra bu adamlar çıkageldi önceleri türk kanallarında afganistan da bu yönetim övüldü methiyeler düzüldü. hatta halk bile büyük destek verdi bu arkadaşlara. sonra ne oldu gerçek yüzlerini göstermeye başladılar. ne yaptılar biliyor musunuz? halkı dış dünya yı bırakalım bir öteki köyden bile bihaber bıraktılar yani koyun sürüsüne çevirdiler. hayvan muamalesi yaptılar. yurtlarda bir çok afgan arkadaşım vardı. sorardım hep onlara taliban mı abd mi diye tereddütsüz abd derlerdi. lan mal bunlar derdim ama şimdi daha iyi anlıyorum. bu haber o kadar önemli değil her haber doğru değildir. ama bir gerçek var ki iktidarları döneminde afganistan afrika nın az gelişmiş ülkelerinden daha beter hale gelmiş ve bir kabileden farksız olmuştur. abd ye hep kızarız evet menfaat için gitmiştir ama her işte bir hayır vardır derler ya iyiki gitmislerde bu taliban hayvanından kurtarmışlar milleti.
pakistan yönetimini er yada geç ele geçirecek olan islami örgüt. PAKiSTAN'DAKi KARDEŞLERiMiZiN GELECEĞi iÇiN, KENDiLERiNE DAVALARINDA BAŞARILAR DiLiYORUM.
islam'a en büyük zararı veren, dünyada saygınlığını azaltan bir örgüttür. pakistan'da islamabad, karachi gibi şehirleri ele geçirmesi imkansız. pkk'nın istanbul'u ele geçirebileceğini düşünmeye benziyor. ayrıca afganistan'da türk askerlerine karşı savaşan bir örgüttür.
insaniyeti, islamın şerefini yerle bir eden, manipületif, barbar, radikal, onursuz, zalim insanlar topluluğu.

http://www.renkhaber.com/...seriat__dayagi/11472.html
afganistan'ı işgalden kurtaran mücahitlerin siyasi kanadıdır diyebiliriz. anlamadığım olay şu ki, komünistleri destekleyenler cezalandırıldı, yok edildi. işgalci rusları ülkeden atmak için mücahitler savaştı, kim ne hakla taliban'a bok atıyor, bunu anlamak güç. ulan ülke işgal edildiğinde savaşan bu adamdı, bırakın yönetime de o geçsin artık!

ayrıyeten nato'nun anasını ağlatmış, mücahitlerin oluşturduğu gerilla yapılanmasıdır. seviyoruz, destekliyoruz.
Afganistan'ın vatansever direnişçi gerilla örgütüdür.80'li yıllarda Afganistan'ı işgal eden Moskof piçlerine *karşı direnen,2000'li yıllardaysa Afganistan'ı işgal eden Amerikan piçlerine karşı direnen radikal dinci örgüttür.Hakkındaki uyuşturucu kaçakçısı iddiaları için ise (bkz: atma recep din kardeşiyiz).
2 fransız gazeteci bu örgüt tarafından serdar turgut'tan izin alınmadan kaçırılmış.
bugün itibariyle afganistan'ın kunar eyaletinde ağır makinalı silahlarla bir amerikan helikopterini daha düşürmüş olan örgüt. yaptığı saldırıyı da detaylı bir şekilde görüntülemiştir.
taliban kuralları

bütün vatandaşlar günde 5 vakit namaz kılacak. kılmayan kırbaçlanacaktır.

bütün erkekler sakal bırakacak emre uymayanlar kırbaçlanacaktır.

bütün erkek çocukları türban takacak , islami kıyafet giyeceklerdir.

sarkı söylemek , dans etmek , iskambil , satranç oynamak yasaktır.

uçurtma uçurtmak yasaktır.

kitap yazmak , film izlemek , resim yapmak yasaktır.

evde kuş beslerseniz kırbaçlanırsınız.

çalarsanız eliniz kesilir.

bir müslümanı dininden döndürmek isteyen idam edilir.

kadın tek başına sokağa çıkamaz.

dışarıda yüzünü gösteren kadın kırbaçlanır.

makyaj malzemesi , mücevher yasaktır.

erkeklerle göz göze gelmek yasak.

ulu orta gülünmeyecek . gülenler kırbaçlanır.

tırnağını boyayanın bir parmağı kesilir.

kız çoçuk okula gidemez, çalışamaz

zina yapan kadın taşlanarak öldürülür.

hepsi allah için iyi okuyun allah-ü ekber.
sadece ve sadece afganistan ve pakistanda adice ve kahpece eylemler yapıp yine kendi mazlum müslüman halkını öldüren ve kendilerini şeriatın tek koruyucusu olarak gören terörist bir örgüttür...

ulan allah zaten pakistana vurmuş bir de siz vurmayın hergün bre allahsız kitapsız orospuçocukları...
bölgedeki türkler ve hazaralar ile de çatışan fakat allahın ganunnarını bahsettiğim zümrelere söktüremeyen birçoğu peştun milletine mensup it sürüsü.
kimisi için "müslümanlık" söz konusu olduğundan, haklı bulunan yapılanmadır. öldürmek ve zulüm etmek için en büyük dayanak olan dini inançların vahşiliğini gözler önüne serendir. kadınlar üzerine uyguladıkları şeri kanunların iç acıtan yansımaları bambaşka bir konudur.
afganistanın güneyinde bir ekoldur.40 yıldır savaşlardan dolayı nefes alamış bir ülkeyi gerilemenin sebebi olarak şeriat ve talibanı göstermek te ayrı bir ahmaklıktır.sayıları svat ve host eyaletlerinde git gide artmaktadır.T.C dende çok müslüman mücahid gitmiştir.hatta afganistanda talibana intisap eden türklerden oluşan birlik bile vardır.taifetul mansure grubu.tv kanallarında ve internet sitelerinde kocalarının dövdüğü burnunu kestiği yüzüne kezzap atıldığı görüntüleri taliban yaptı diye verenler abd haber kaynaklarıdır.
üretilen, içilen ve satılan esrarın haddinin hesabının olmadığı, dünyanın esrar deposu olan ülkede bir zamanlar kontrolü elinde bulunduran grup.
taliban başka el kaide başka. el kaide'nin yuları amerika'nın elindedir, taliban kabaca hamas'a benzetilebilir. bir direniş örgütüdür. eğer bir yerde işgal varsa direniş de olur. taliban'ın nefesi, afganistan'da nato'nun her daim ensesinde.
pkk'lı soysuzların aksine türk'e ve o'nun askerine asla mermi sıkmayan terörist organizasyondur. benim gözümde kürt'ten ve o'nun yarattığı terörden daha evladır.
--spoiler--

Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşen Afgan liderler, Taliban'ın büro açması için en uygun ülkelerin Türkiye ve Suudi Arabistan olduğu konusunda anlaştı.

--spoiler--

http://www.ntvmsnbc.com/id/25306393 * *
vahhabi değil hanefidir. yaptığı tüm eylemlere hanefi fıkhından delil getirir.