1. 1.
  afgan kadınların giydiği gözlerin önünde bile tül gibi bi şey olan çarşaf.
  5 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  insana insanlığını unutturan giysi*.
  8 -1 ... leggare
 3. 3.
  iran'ın güneyinde,minab'da geleneklere bağlı kalınmak adına genç kızların evlendikten sonra bürünmek zorunda oldukları kıyafet. kırsal kesimdeki eski gelenekler kadınların çador olarak adlandırılan çarşafı değişik renklerde giyebilmelerine olanak tanıyor.* nasıl nefes aldıkları ise büyük merak konusu!!
  -1 ... 1kapaa5tabak
 4. 4.
  uludagsozluk yazarlarının ne kadar hümanist ne kadar insancıl olduklarını kendi dertleri gibi baskalarının dertlerinide dert edindiklerini gösteren baslık. bazı ülkelerde birileri zorla kapatılır buna cok üzülür demokrasi asığı ülvi yazarlar. hak vermemek gercekten imkansızdır bu yazarlarmıza. ama aynı demokrasi asığı yazarlarımız kendi ülkelerinde kendi istekleriyle kapananlara 'acın lan basınızı' diyen zihniyete prim verirler anlamak mümkün değil.
  3 -5 ... imitasyon
 5. 5.
  Afgan kadınlarının giydiği yüz kısmı kafes örgülü ve baştan aşağı kapalı kıyafet.
  ... linka
 6. 6.
  islamın arkasına saklanan gurursuz, şerefsiz uygulamalardan sadece biri.
  2 ... double cross
 7. 7.
  kara kutu...içinde ne olduğunu fazlasıyla merak uyandıracak hediye paketi*
  1 ... kirkemirke
 8. 8.
  "hak ve özgürlük" kavramlarını, "örtünme" kavramıyla eşanlamlı olarak algılayanların, afganistan'daki demokrasinin ne kadar geniş anlamda yaşandığına kanıt gösterdikleri giysi.
  ... blondseaman
 9. 9.
  fransa'nın, önceki gün 2 kişinin bunu giyerek yaptığı soygundan sonra yasaklamaya karar verdiği islam'ı karalayan giysi.
  ... cemali
 10. 10.
  murathan mungan'ın bir romanında anlattığı giysi idi. *
  1 ... moncherie