bugün

entry'ler (1708)

clara oswin oswald

doktor'un en sevimli yol arkadaşı olabilirdi. fakat doktor'dan çok şey bekledi ve umdu. haksız sayılmazdı gerçi, ama diğer yol arkadaşlarından farklı olarak, o bu yolculukları hep "piknik gezisi" olarak gördü. sevimli ve hatta diğerlerinden daha zekiydi.

ve artık onun da uzay ve zamandaki yolculukları bitti.

pek yakında

her saniyesinden keyif aldığım ender filmlerden biriydi. tabii bir başyapıt diyemem, ama oyunculuk ve hikaye açısından çok güzel olması ve konunun güzel işlenmesi ve izleyiciye bir tat vermesi önemli unsurlar. çok fazla güzel işin çıkmadığı günümüz türk sinemasında, böyle bir filme ihtiyaç vardı bence.

ayrıca her bir oyuncunun performanslarının da olağanüstü olduğunu eklemek isterim.

bön törk dözösö özlömöyöröm

nadiren güzel yapımlar çıktığı içindir. bunun dışında hemen hemen hepsi birbirinin aynısıdır, belirli temalar sürekli kullanılıp durulur. yeni fikir yoktur, bu yüzden türk dizileri tercih edilmez.

tanım: bir fikirle dalga geçmek için ağız dağıtan, ağzına vurulası ergen tespitidir.

emc2

kütleli bir cismin, kütlesinden dolayı sahip olduğu durgun enerjiyi gösterir. bu durgun kütle enerjisi, aynı zamanda maddenin enerjiye dönüştüğünde açığa çıkaracağı enerjiyi de göstermektedir.

türk toplumu

iki insanın birbirini sevmesini, seks yapmalarıyla eş değer gören, bunu tabu sayan, 2014 yılı itibarıyla hala el ele tutuşan çiftleri sopalarla dövme hakkını kendinde bulan bir toplumdur. evlilik dışı her türlü karşı cins münasebetini yasaklayan ama kapalı kapılar ardında bu tür münasebetleri erkek tarafında övünç sayan çelişkili ruh haline sahip toplumdur. seksi yasaklar, tabu yapar, daha sonrasında ise tek gecelik ilişkiler yaşayan erkekleri "vay koçum" nidalarıyla pohpohlayan toplumdur bu. haa eğer bunu yapan kadınsa, gözlerine gözükmesin. aşağılıktır, orospudur, yolludur. birbirleriyle sevişmiş bir çiftten erkek olan "koç"tur, kadın olan ise orospu. erkeğin elinin kiridir bu işler bu toplumda, ama kadın yapamaz. kadınlara bunu yapma hakkını hiç bir şekilde vermeyen bu toplum, yaptığında "koç" diye nitelendirdiği erkeklerin de bunu birbirleriyle yapmalarına izin vermez. özet şudur; erkek bunu sadece kadınla yapabilir ve yaptığında "koç" olur, kadın hiç bir şekilde yapamaz yaparsa "orospu" olur, kadın-kadın veya erkek-erkek hiç bir şekilde yapamaz. yani durumdan sadece tek bir taraf kazançlıdır, birinin kazancı diğerinin utancıdır. toplum her şekilde bu kazancı desteklemektedir. bu kazanç ise diğer tarafın mutlak kaybıdır, dolayısıyla toplum herhangi bir neden olmadan, bir tarafın mutlak kaybını istemektedir. ve bunu da kendi koyduğu anlamsız kurallar silsilesiyle devam ettirmektedir. bu kuralları da "değer" adı altında kutsallaştırarak, bir nevi ona dokunulmazlık hakkı vermekte ve bu adaletsizliğin değişmesine hiç bir şekilde fırsat vermemektedir. bu toplum, adına "değer" dediği bu anlamsızlıklar silsilesini kabul etmeyen her bireyi (misal ben) dışlamakta aforoz etmektedir, her türlü sözlü tacizi kendinde hak görmekle birlikte, fiziksel şiddet türünden yaptırımlar uygulama hakkını da görmektedir. yani yapmanız gereken tam bir adaletsizlik olan bu durumu, "değer" adı altında kabul edip, kutsallaştırmanızdır. diğer herkes gibi, kimsenin birbirine zarar vermeden özgürce ve insanca yaşamasını reddedip, diğer herkes gibi birbirinize anlamsız kurallar silsilesini dayatıp, birbirinize hayatı zehir etmeniz, şiddet uygulamanız ve hatta kan dökmenizdir. türk toplumu budur.

bu ülkenin mahkemelerinde hukuk ve adalete rastlamamamızın sebebi budur. çünkü bir ülkenin hukuku, o ülkenin toplumsal hukukundan beslenir. ve bu toplumsal hukukta adalet yoksa, bunu mahkemelerde aramanızın hiç bir mantığı yoktur.

yazarların olmak istedikleri şehirler

antalya / eskişehir

windows 10

yıllardır linux'ta varolan (daha doğrusu linux'ta kullanılan masaüstü yöneticilerinde varolan) çoklu masaüstü sistemini getirmiş sürümdür. şimdilik windows 8'in başlat menülü hali gibi durmaktadır. ve biraz daha yavaş hali.

amerikan ingilizcesi vs ingiliz ingilizcesi

ingiliz ingilizcesi, gerçek ingilizcedir. fakat çeşitli aksanları mevcuttur ve bunların bir kısmını anlaması gereçekten zordur.

amerikan ingilizcesi daha basittir aslında. çünkü amerika'ya zamanında yerleşmiş ve artık yerel halk olmuş yüzlerce farklı ırk, ingilizce üzerinde çeşitli etkilerde bulunmuştur. şu anki durumda ingiliz ingilizcesine kıyasla daha anlaşılabilir durmaktadır. ve son olarak amerikalılar konuşurken olabildiğine kelime tasarrufu yapmaya çalıştıklarından, ingiliz ingilizcesine göre daha sade durmaktadır. fakat kabadır evet.

bir sayının 0 ile çarpımı 1 eder

bu yarışma tek tek bütün insanların ne kadar aptal olduğunu göstermiyor. evet aptallar, ona sözüm yok. ama bu yarışmanın gösterdiği şey eğitim sistemimizin ne kadar boktan olduğu. öğrencilerin birşeyleri öğrenmeleri için değil, yüksek puan almaları için motive edildikleri bir sistem olduğunu. bu da o sistemin garip bir kurbanı işte. hayır yani (herhangi bir sayı)x0'ın 0 olduğunu bilmemesini başka nasıl açıklayabiliriz bilmiyorum.

paradoks örnekleri

bir programlama dilinin derleyicisini derlemek için yine bir derleyiciye ihtiyaç olması. tavuk-yumurta paradoksuna benziyor.

yazarlar kaç yaşında evlenmeyi düşünüyor

canım istediği zaman.

tarihin en iyi 3 fizikçisi

1- isaac newton -> fiziği etkili bir bilim haline getiren adamdır, ayrıca calculus'u bulmasıyla da, matematikte de önemli katkıları olmuştur.

2- albert einstein -> newton fiziğine yaptığı görelilik yamasıyla, mutlak bildiğimiz çoğu şeyin mutlak olmadığını göstermiştir. ayrıca fotoelektrik olay çalışmasıyla da, kuantum fiziği'nin öncülerinden biridir.

3- werner heisenberg -> belirsizlik ilkesi'nin mucidi olarak, ağzımızla kuş tutsak da bazı şeyleri asla bilemeyeceğimizi ve öğrenemeyeceğimizi göstermiş adamdır. bilimin de öğrenebileceklerinin bir sınırı olduğunu göstermiştir.

gelincik

ayna'nın türk filmi tadında bir klibe sahip, hoş ve hüzünlü şarkısı. konu klasiktir, hele ki günümüzden bakınca tüm esprisini yitirmiş bir olaydır. ama hala o klibiyle hatırlarım ben bu şarkıyı. hala da gözümden yaş getirir. öyle de bir şarkı.

unutamam dyen kızın yeni sevgili bulması

aşkın yalanlar üzerine kurulduğunu gösterir.

h265

h264'ün muadili olan, yüksek kalitede video sıkıştırmaya olanak sağlayan bir video codec'idir. diğer adı da high efficiency video coding (hevc)'dir. şimdilik yenidir ve yavaş yavaş kendini göstermektedir. h264'ten daha yüksek oranda sıkıştırma yapabilir. şimdilik donanım bazında destekleyen bir ekran kartı yoktur. açık kaynaklı encoder'ı x265'tir.

pisi linux

ilk kararlı sürümünü sonunda duyurmuş biricik dağıtımımızdır. Uzun çabalar sonucu bir hayal gerçekleşmiştir.

cherenkov radyasyonu

bir parçacığın bir materyal içindeki hızının, ışığın o materyaldeki hızından daha yüksek olduğu durumda meydana gelen ışımadır. normalde ışık hızı diye bildiğimiz kavram (c = 300.000 km/s) ışığın boşluktaki (maddesiz ortamdaki) hızıdır. ışık bir materyale girdiğinde hızı değişir (ki ışığın optik kırılmasına yol açan olay da budur). işte ışığın o materyaldeki hızından daha yüksek hızda giden bir ışık, tıpkı ses hızından daha hızlı giden uçakların uğultu çıkarması gibi, bir radyasyon çıkarır. bu radyasyon cherenkov radyasyonudur.

bu ışımadan, nükleer reaktörlerde veya parçacık çalışmalarında nötron kontrolünde faydalanılır. dev saf su tankları içerisinde, nötron ışıktan daha hızlı gittiği için bu ışıma yayınlanır. bu ışıma gözlemlenerek, ortamdaki nötron varlığı hakkında bilgi edinilebilir.

glados

yapay zeka olduğundan mütevellit, insan hislerinden anlamayan ve bunu farkettirdiğinde oyunu daha da tatlandıran kompütürümsü şey.

her şey güzel olacak

yalanın kuyruklusudur.

çak bir selam

"kırcan mı belimi"'den sonra ayşe hatun önal için gayet iyi bir sıçrama olmuştur. şarkı müthiş midir, senelerce dinlenir midir? değil tabii ki, pop müziğin amacı da bu zaten tüket ve unut. birkaç ay sonra pek popüler olmayacaktır. ama bu yaz dönemi için bizi eğlendirecektir. olmuştur.