bugün

Üst edit: aynı isimler Şimdi de (bkz: susamam challenge)

Rapçilerin bol sosyal mesajlı şarkısı

çoğunlukla rapcilerin yer aldığı 20 müzisyendir. ülkede yaşanan adaletsizliğe, kadına şiddette, hayvan haklarının ihlaline, doğa katliamına karşı hep beraber "susamam" diyecekler.

bu akşam saat 12'de yayınlanacak olan şarkıda fuat ergin, şanışer, sokrat st, deniz tekin, mert şenel, kamufle, hayki, server uraz ve daha birçok kişi yer alıyor.

kaynak
https://www.webmgon.com/2...i-pek-cok-soruna.html?m=1

birileri it dalaşı yaparken işte böyle müzisyenler gerçekten herkese örnek oluyor. tabii bu arada geçen haftalarda fidan challenge başlatan norm ender de bu kategoriye giriyor.

(bkz: 20 müzisyenin bir araya gelip susamam demesi) ile gündemde.
10/10 parça ellerinize sağlık.
aman aman bu nedir böyle?
türkçe rap'teki en büyük ve en önemli projelerden birisi çıktı.

https://www.youtube.com/watch?v=L5K3IxINr7A
Bu müziği 11 yıldır dinlediğim için bir kez daha gurur duyduğum çalışma.Hepsinin ağzına sağlık harbiden müthiş olmuş.

#susamam
nasıl trendlere girmedi ona bakıyorum şu an.
Açık açık susmamışlar. Hepsine bin teşekkür.
6 eylül 2019 rap darbesidir. Mükemmel ötesi bir şarkı olmuş. Yapanın, düşünenin, öncü olanın değeri bilinmesi gerekiyor. (bkz: şanışer) e teşekkür etmek lazım.
Şanışerden beklenen hareketlerdir. Hicbir zaman çizgisinden şaşmadı. Ama bu seferki projesiyle çıtayı arşa çıkardı. Sanatçı böyle olunur işte. Tarih bu insanları yazacak. Rolexli piçleri değil
Her yere yazdım buraya da yazıyorum. Kocaman bir çöp, önümüzdeki bir kaç haftanın balonu. içi klişelerle dolu, uzun, sıkıcı, sanattan uzak bir rap denemesi. Bunu beğenerek dinleyenin aklına sokayım. iyi forumlar.
birileri it dalaşı yapar birbirlerini dış görünüşü ile vurur kimileri de bir araya gelir ülkenin durumuyla ilgili farkındalık yaratmaya çalışır. müzisyen var müzisyen var haliyle...
şarkının başlığı gibi gerçekten susmamışlar, susamamışlar! 10 numara 5 yıldız parça. başa gelenin ideolojisi neyse o anlatılır her derste...
bizim çocuklar kodu!
popüleri kullanarak popülist söylemleri ne zaman gömecekler diye gün sayıyordum. ilaç oldu bu parça.
içine endüstri kaçmamış türkçe rapin hastasıyız.

alkışsilsilesi:
şanışer ve sokrat'a vesile oldukları için teşekkür ediyorum.
panzerim, adem abim, hayk, server urz, beta, tahribad-ı isyan, sokrat st, ozbi, sehabe, yeis, aspova, def, aga b, (mozz) mirac, Mert Şenel, Kamuf ve hanımkızımız deniz tekin. hepinizin ağzına sağlık!
altyapıda ise murat acar... güzel iş!

#susamam evet. artık yutkunamıyorum da!
aferin lan size.
Uzun zamandır doğru düzgün bir parça dinlememiştim açıkcası ilaç gibi geldi.

Kadın, seks, uyuşturucu üzerine dönen parçalara niye bu kadar kızdığımı anlamıştır umarım insanlar. Farkındalık yaratabilecek, suçluya tokat gibi gelecek, gerçekleri çekinmeden insanların suratına çarpacak sanat arıyorum, tek derdim bu.

Umarım bu biraz yüreklerindeki sönmüş umudu alevlendirir de bir şeyler yapabiliriz.

Susmayıp haykırabiliriz.
kulaklarım temizlendi resmen. mumble rapçi finolar iyi dinlesin rap budur böyle yapılır. morn kinder de saga sola diss sallayıp dursun lafa gelince devrimci ayakları haklının yanında olmalar. böyle işte, müzik yapın, tantana değil.

edit: beyinsizin teki chpnin projesi yazmış. Size göre iktidarı ve hakim gücu eleştiren kim varsa chpli solcu fedöcü dimi amk.
Birkaç kez dinledim acaba haksızlık mı yapıyorum şarkıya diye. Ama her dinlemem de biraz daha eğreti durdu.

Öncelikle insanlığın birçok önemli ayıp ve sorununa değindiği için toplumsal bir olay sayılır bu şarkı. Düşünenlere teşekkür ederim. Sanatlarını bir konuya hatta birçok konuya karşı ses çıkartmak için kullanmaları takdire değer. Ama...ama işte...

Rap müziğin doğasında olayların yüzeysel değerlendirmek var. Zaten müzik bunun üzerine kurulmuş. Semboller ve anlamlar üzerine yoğunlaşmaktan ziyade, naturalist bir ruhu var rap'in. Ama bu şarkıdaki yüzeysellik aşırı dozda. Tipik bir mahsun kırmızıgül filminin drama aşımına eş değer. Bu drama bombardırmanı mahsun abi filmlerinde nasıl arabesk kaçıyorsa, politik bir duruşta yer alan bu şarkıya da bu doz o kadar bayıcı kaçmış. Yılmaz Özdil'in 7-8 günlük köşe yazılarının arka arkaya sıralanması gibi. Hayvanlara kötü davranıyoruz onu da koy, kadınlar ölüyor onu da koy, siyasetçiler çok b*k adamlar zaten onlara paso geçir, dostum lanet olası sistem bizi esir aldı saldır o sisteme, off eğitim çok berbat kahretsin...

Şarkıya dönüp baktığınızda bir nefret hissi uyanıyor ama nefret o kadar dağınık ki sebebi belirsiz. Bir şeylere kıZgınız modelinden öteye gidemiyorsun.

Mesela hukuk bölümünde bir yer var.

Aynen şöyle "ben bir beyaz türküm. Yasaların anglo sakson ama kafam orta doğulu"
Yani şu ifadeyi politik bir rap şarkıda duydum ya. Vallahi billahi kitap yazılır şu cümlenin burada olmasına.

Neyse devam ediyor.
"Apolitik büyüdüm. Hiç oy vermedim.kafamı tatile gezmeye borca yordum.adalet öldü"

Arkadaş bu nasıl bir motivasyon. Sen gezdin diye adalet öldü. Kafanı borca yordun diye haksızlıklara ses çıkarmadın. O halde ne yapalım. Sokaklara çıkıp ses verelim.

işte rap bunun için yüzeysel. "cahildim dünyanın rengine kandım" ifadesi bir bozlakta ne kadar şiirsel, alegorik ve derin anlam ifade ediyorsa, bu Kültürel çatışma zeminini amerikanın kanlı faşizminin altında ezilenlerin sokaklarından çıkan okyanus ötesi modern bir müzik türünde görmek ise o kadar kalitesiz. Dedim ya kitap yazılır bu cümlenin bu şarkıda kullanımına. Rap'in o yüzeysel tarafı o kadar sığ ki burada, 150 yıl önceki toplumsal refleks ezberini bile aşamamış. Sen çıkıp sokaklara ses çıkarsan, eylem yapsan, yaksan yıksan ne değişecek ahh benim popülerlik peşindeki sözde muhalifim. Yüzlerce yıllık kültürel birikim ve aristokrasi ile inşa edilebilen medeniyeti sen tatile gitmeyip kafanı borca yormayıp sandığa giderek mi değiştireceksin? insan hakkı dediğimiz adalet dediğimiz kavramlar sen sol elini havaya kaldırıp slogan atınca mı gelir zannediyorsun? Yahu bu iş 100 yıl önce bitti. Ayrıca anglo sakson yasaları ortadoğulu kafanı modernleştirmesi için getirenlere de bir seslen bakalım; "gelenek ve kültür 15 yılda değişmez. Zorla değiştirsen de uzun vadede çatışma kültürü ortaya çıkar" realitesine neden kulak tıkayarak kültür ithal etmişler. Mozart dinletip alman vodvilleri sahneye koyarak sivas köylerini batılılaştırma politikasının sonuçları: lise terk apolitik öfke...

Yazacak o kadar çok şeyim var ki. Ama sırf şarkının insani taraflara dokunma amacı güdüyor görüntüsünden dolayı susuyorum. Konuştırmayın beni. Son yıllarda muhalif bir siyasi dil benimseyen sanatçıların konser zamlarının grafiğini çıkarmakla uğraşamam.
Gluk gluk ve mekanin sahibi kadar ses getirmeyecek olan sarkidir.
Şarkıda tek beğenmediğim yer sonda çıkan yazı. Ne demek gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yok?
Bu akitlerden kormuyoruz.
Şanışer'e hayrandım zaten, deniz tekin'e de aşık oldum bu sayede.

Ne güzel yazmışlar ne kadar güzel özenmişler. Rap ve müziğin amacı budur, farkındalık yaratmak.
gerçek rapin amacını bize hatırlatan , nokta atışı olmuş şarkıdır.
Gençler size 1000 kere helal olsun.

Lafa gelince bizim yaşlılar “genç nesil çok bozuk” diyor halbuki bizim yaşlı nesil bozuk...

Bak o beğenmediğin nesil sen faşizme “çok şükür” derken nasıl da hakkını arıyor moruklar...
Herkes bayilmis da afedersiniz bok gibi olmus amk. Bir kere 14 dakika full metin okur gibi yapmislar adam gibi ne beat var ne flow. Sistem elestiren populer kulture oynayan bir sarki millet olmus bitmis. Adamlar insanlari nereden vuracaklarini iyi biliyor.
Sanırım ülkede rap müzik söyleyen kimse kalmayacak. Yazık oldu. Tam da undergrounddan yükselmeye başlamışlardı aslında.
Şaka bir yana güzel iş, tebrikler.
Rap müziğin doğası bu arkadaşlar. On beş dakikaya ülkenin hatta dünyanın sorunlarını sığdırabilmeye çalışmaları taktir edilesi.
Rapi seversiniz, sevmezsiniz ama kendi kulvarında değerlendirmelisiniz.
burada olay farkındalık uyandırmak. Umarım mesaj iletilebilir.
Zor gibi duruyor ama umut...
Birkaç dile çevrilip dünyaya pazarlanması gerek.
bir çok hashtag geçen, farkındalık yaratmaya çalışmış bir rap.

çevre kirliliği, kadın cinayetleri, adaletsizlik, adaletsizliğe çıkmayan ses gibi önemli noktalara değinmişler.

sözleri, değindikleri noktalar çok güzel evet. insan gerçekten düşünüyor.

hepiniz vay be! diyip, etkilenip aynı hayata devam edeceksiniz.

yine sigara içip o izmariti yine fırlatacaksınız,

yine bir yardım kampanyasını gördüğümüzde kafamızı çevireceğiz,

veya bu cinayetler, ben yine duymamak için haberleri açmayacağım, okumayacağım.

emine bulut'u 3 gün konuşup 4. gün unutacağız.

karşımda oturan karım it gibi ütü yapacak diyen tip başlığında anlattığım insanlar yine erkekliği farklı görüp, kibar ve düşünceli erkekleri erkekten saymayacaklar falan işte.

kime neyi anlatıyorsunuz ki, bu da üç gün “harika!” diye gündemde kalıp, her şey aynı seyrinde devam edecek işte.

şu an bunları yazarken bile binlerce izmarit yerlere atıldı.

binlerce kadın eşinden laf yememek için erken kalktı, evi temizliyor...

binlerce masum; ya toprağın altında, ya da hapiste.
Ak trollerin götüne girsin bu sarkı.
Çok güzel yaf.
Şarkı.