bugün

susamam

Birkaç kez dinledim acaba haksızlık mı yapıyorum şarkıya diye. Ama her dinlemem de biraz daha eğreti durdu.

Öncelikle insanlığın birçok önemli ayıp ve sorununa değindiği için toplumsal bir olay sayılır bu şarkı. Düşünenlere teşekkür ederim. Sanatlarını bir konuya hatta birçok konuya karşı ses çıkartmak için kullanmaları takdire değer. Ama...ama işte...

Rap müziğin doğasında olayların yüzeysel değerlendirmek var. Zaten müzik bunun üzerine kurulmuş. Semboller ve anlamlar üzerine yoğunlaşmaktan ziyade, naturalist bir ruhu var rap'in. Ama bu şarkıdaki yüzeysellik aşırı dozda. Tipik bir mahsun kırmızıgül filminin drama aşımına eş değer. Bu drama bombardırmanı mahsun abi filmlerinde nasıl arabesk kaçıyorsa, politik bir duruşta yer alan bu şarkıya da bu doz o kadar bayıcı kaçmış. Yılmaz Özdil'in 7-8 günlük köşe yazılarının arka arkaya sıralanması gibi. Hayvanlara kötü davranıyoruz onu da koy, kadınlar ölüyor onu da koy, siyasetçiler çok b*k adamlar zaten onlara paso geçir, dostum lanet olası sistem bizi esir aldı saldır o sisteme, off eğitim çok berbat kahretsin...

Şarkıya dönüp baktığınızda bir nefret hissi uyanıyor ama nefret o kadar dağınık ki sebebi belirsiz. Bir şeylere kıZgınız modelinden öteye gidemiyorsun.

Mesela hukuk bölümünde bir yer var.

Aynen şöyle "ben bir beyaz türküm. Yasaların anglo sakson ama kafam orta doğulu"
Yani şu ifadeyi politik bir rap şarkıda duydum ya. Vallahi billahi kitap yazılır şu cümlenin burada olmasına.

Neyse devam ediyor.
"Apolitik büyüdüm. Hiç oy vermedim.kafamı tatile gezmeye borca yordum.adalet öldü"

Arkadaş bu nasıl bir motivasyon. Sen gezdin diye adalet öldü. Kafanı borca yordun diye haksızlıklara ses çıkarmadın. O halde ne yapalım. Sokaklara çıkıp ses verelim.

işte rap bunun için yüzeysel. "cahildim dünyanın rengine kandım" ifadesi bir bozlakta ne kadar şiirsel, alegorik ve derin anlam ifade ediyorsa, bu Kültürel çatışma zeminini amerikanın kanlı faşizminin altında ezilenlerin sokaklarından çıkan okyanus ötesi modern bir müzik türünde görmek ise o kadar kalitesiz. Dedim ya kitap yazılır bu cümlenin bu şarkıda kullanımına. Rap'in o yüzeysel tarafı o kadar sığ ki burada, 150 yıl önceki toplumsal refleks ezberini bile aşamamış. Sen çıkıp sokaklara ses çıkarsan, eylem yapsan, yaksan yıksan ne değişecek ahh benim popülerlik peşindeki sözde muhalifim. Yüzlerce yıllık kültürel birikim ve aristokrasi ile inşa edilebilen medeniyeti sen tatile gitmeyip kafanı borca yormayıp sandığa giderek mi değiştireceksin? insan hakkı dediğimiz adalet dediğimiz kavramlar sen sol elini havaya kaldırıp slogan atınca mı gelir zannediyorsun? Yahu bu iş 100 yıl önce bitti. Ayrıca anglo sakson yasaları ortadoğulu kafanı modernleştirmesi için getirenlere de bir seslen bakalım; "gelenek ve kültür 15 yılda değişmez. Zorla değiştirsen de uzun vadede çatışma kültürü ortaya çıkar" realitesine neden kulak tıkayarak kültür ithal etmişler. Mozart dinletip alman vodvilleri sahneye koyarak sivas köylerini batılılaştırma politikasının sonuçları: lise terk apolitik öfke...

Yazacak o kadar çok şeyim var ki. Ama sırf şarkının insani taraflara dokunma amacı güdüyor görüntüsünden dolayı susuyorum. Konuştırmayın beni. Son yıllarda muhalif bir siyasi dil benimseyen sanatçıların konser zamlarının grafiğini çıkarmakla uğraşamam.