1. 1.
  Atom numarası 11,atom ağırlığı 22,990,yoğunluğu 0.971 olan,97,5 °C'de eriyen, deniz ve kaya tuzlarında,doğada birleşik olarak çok yaygın bulunan,beyaz, parlak,mum gibi yumuşak bir element(simgesi Na).
  2 ... italiano
 2. 2.
  potasyumla beraber, aerob organizmaların hücre içi-dışı taşıma, sinir iletimi ve enerji üretetimi yaparken kullandıkları element.
  1 ... the kene
 3. 3.
  suyla patlama reaksiyonu veren 1a grubu 3.periyotta bulunan bir alkali metaldir.dogal hallerinin korunması için cözeltilerde saklanması gerekir.acık havada tepkimeye girerler.
  2 ... mürekkep
 4. 4.
  plastik su şişesinn içine bir miktar su ile konduğunda zamanla şişenin içinde biriken hidrojen gazının alev alarak patlaması sonucu bir çeşit ses bombası olarak kullanabileceğimiz 1A grubu elementlerinin en az zararlısı, en az aktif olanı.
  (bkz: alkali metaller)
  2 ... altugguven
 5. 5.
  ismini yunanca de 'doğal soda' anlamına gelen natrium dan alan element.
  1 ... notrinova
 6. 6.
  normal sabunun içinde bulunan metaldir. sabun; sodyumun suyla patlama reaksiyonunda oluşan sodyum hidroksitin 3 molünün 1 mol yağla tepkimeye girmesinden oluşur ve ayrıca gliserin elde edilir. bu tepkime için potas * kullanılırsa arap sabunu oluşur.
  1 ... cemali
 7. 7.
  ufak uyarımı büyük bir asaletle dikkate alarak gönüllerde taht kuran naif yazar.bol olsun muhabbeti.
  3 ... pierre
 8. 8.
  odtülü olduğunu anladığım, nickinden dolayı bölümdaşım olabilir mi acaba * diye düşündüğüm yazar.
  -1 ... veys
 9. 9.
  bir kimya mühendisin alabileceğin en sıradan nick. arkadaşım diye demiyorum çok dandik bir adamdır. fasdafafs
  ... camsap
 10. 10.
  eczacılık, tarım ve fotoğrafçılık alanlarında sıkça kullanılır. sokak aydınlatmalarında, pillerde, cam yapımında ve sofra tuzu (nacl) eldesinde kullanılan önemli bir bileşendir. sıvı sodyum, nükleer santrallerde soğutucu görevinde de kullanılmaktadır.
  -1 ... mendoza