bugün

ikinci sezonun üçüncü bölümüyle hassiktir dedirtmiş dizi.

--spoiler--
sherlock öldü diye yas tuttum la resmen. ama işte puş sevimli yaratık çıktı yine bir yerlerden.

--spoiler--

son olarak; dr. watson abim olsana la
damakta kalan çikolata tadı gibi dizi.
ikinci sezon finali hakkında bazı şikayetlerim var yine de.
--spoiler--
sherlock'un sözde intiharından sonra gazeteler 'sahte dahinin intiharı' manşeti attı. Jim moriatry'nin sherlock holmes tarafından oluşturulmuş bir kötü adam olduğunu kabul etseler bile, londra'nın güvenliği en yüksek yerlerine aynı anda girmiş bir kötü adamı oluşturan adam için 'sahte dahi' terimi pekte mantıklı değil açıkçası. ayrıca en son dr. watson'a 'tüm söylenenler doğru, moriarty benim ürünüm' diyen sherlock'a dr. watson'ın 'ama sen benim kardeşimin alkolik olduğunu bilmiştin.' cevabı yerine, 'benim senin önüne getirdiğim üç yüz elli yedi tane olayı yan gözle bakarak çözmedin mi aga?' gibi bir cevap vermesini bekliyordum. göbekleme yere çakılan sherlock'un nasıl ayağa kalktığını da merakla bekleyeceğim.
--spoiler--

sonuç olarak; izleyin, izlettirin.
şimdi çok açık ve net televizyon tarihinin en iyi işidir (hadi bence diyelim).

bu kadar iyi kurgu, mükemmel oyunculuk, takip mekanizmasını kıran ayrıntı, süper ötesi ama orjinalinin takibini bırakmamış sıradışı bir iş.

3 bölüm kısa mı? evet kısa fakat resmen bir trilogy izliyor hissine kapılıyorsunuz devam ettiği (yaklaşık) bir ay içinde.

game of thrones gelene kadar biraz sıkılacağız ( gerçi shameless var, behzat ç. var). neyse konuya dönersek.

gerçekten ellerine sağlık yapanların. bu arada.

--spoiler--

--spoiler--
son bölüm hakkında bir kaç şey yazmak istiyorum. başladı bölüm dr. watson en yakın arkadaşım öldü dediğinde laptopu kucağımdan düşürüyordum.

moriarty gerçek anlamda mükemmel bir ''kötü'' karakterdi. ölmeseydi keşke.

herkes farklı karakteri seviyor bu dizide. bende molly hastasıyım be. o nasıl bir saflık, nasıl hüzünlü bir bakıştır. kıyamam sana.

--spoiler--

--spoiler--
vay arkadaş o nasıl finaldi öyle diye düşündürmüş dizi.

--spoiler--

yoksa adamım sherlock öldü mü diye şöyle 1-2 saniye düşündürdüyse de muhtemelen atlayıp ölmemesinde molly'den istediği şeyin bi payı var. şimdi bi sene beklicez tabi ne istedi molly'den diye.

bi de şey olabilir watson'a bisikletli eleman çarptı yere düştü kafayı vurdu betona hayal mi gördü ki o yerdeki eleman moriarty olmasın diye de düşünmüyor değilim. atlar gibi yapıp moriarty'nin ölüsünü atmıştır belki üstünü başını giydirerek bi şekilde watson'ın da kafa yerinde değil moriarty'i sherlock olarak görmüştür.

moriarty'nin mahkemedeki sakızından da bişey çıkar mı diye bekledim hatta bütün sırrı o çözücek kimse anlamıcak ben daha ilk sahnede anlamıştım dicem millete dedim ama fıs, hiç bi bok çıkmadı amk.

kıvırcık saçlı orospu polis de moriarty'nin adamı mı ki o fitledi herkesi çünkü sherlock'a karşı.

ayrıca the dark knight'ın sonundaki "beni herkes kötü bilsin" diyerek polisten kaçan batman'e de mi selam çakış vardı anlamadım ben, hayır madem güya intihar edicen et arkadaş niye ben kötüyüm herkes beni kötü bilsin diye atlıyorsun aşağıya efendi gibi atla atlıcaksan da ölme tabii.

neyse la ölmedi nası olsa bi sene beklicez artık zaten shameless başladı, nisanda o biter game of thrones başlar, mayısta o biter behzat ç'ye devam ederiz, haziran'da o biter yazın zaten dizi izlenmez kopkop yapılır, deniz, güneş, karı kız başlar, eylül'de o biter dexterrrrr başlar, sonra aralıkta o biter ocak başında sherlock 3.sezon yardıra yardıra başlar kısa yani o kadar büyütmeyelim 1 seneyi.

--spoiler--
3' er bölümlük sezonlar halinde yayınlanmasından mütevellit, bölümleri arasına birkaç gün aralık koyularak izlenmesi iyi olacak ustaca kurgu.

--spoiler--
sherlock' un günümüze uyarlanmış hali, tipik holmes ile gregory house çizgisi arasında bir noktada yer alıyor. ayrıca jim moriarty karakteri hem sinir etmiş, hem güldürmüştür. ses perdeleri arasındaki geçişleri de muazzamdır.
--spoiler--
steven moffat reyizin yazdığı bölümler 2 sezondur en güzel bölümleri bu dizide benim gözümde. adam nasıl yazıyor ne yapıyor ne ediyor bilmiyorum ama adamın yazdığı bölümler diğer bölümlerden çok daha başarılı oluyor. * ama diğer bölümler bile benim diyen dizilere 10 basar. velhasıl hiç bitmesin hep devam etsin la ne olur la şşşt hadi la.
bu dizide "en çok kimi seviyorsun" diye sorsalar ** dakika düşünmeden mrs hudson derim. allahım o nasıl sevimli bir insandır öyle, ne tatlı bir sesi var yahu. kendisinden babaannem olmasını talep ediyorum.
s2e3 bölümünü bayıla bayıla izlediğim ve allam bu nasıl bi dizi bu diziyse diğerleri* ne demek istediğimdir. bu sezonuyla resmen filminden daha iyi dedirtmiştir. ayrıca martin freeman hakkında dizinin ilk bölümümünde olmamış dediğim için nasıl pişmanım anlatamam sözlük.

--spoiler--

http://s3.amazonaws.com/t...YhvN6XH0p0TguwhmD4PADw%3D

--spoiler--

edit: güncellenmiştir.
sezon finaliyle iyice coşturmuştur, bazı görüşler ve teoriler için:

http://gozcu-kulesi.blogs.../01/reichenbach-fall.html
bu dizideki herkesin garip bir şekilde biraz aseksüel bir görüntüsü var.
evet hepsinin.

edit: kötü bir anlamda demedim ki.
süper dizi izleyin izletin...
bende adrenalin bağımlılığı oluşturmuş dizidir.
korkuyorum sözlük.
2x1 de telefon şifresi beni bitirdi baya baya ağladım len. çok güzel dizi. sanırım senaristi manyak.
şörlok diye okunan ingilizce isim.
her bir bölümü ayrı bir sherlock holmes filmi havasında olan süper dizi.
2x1 de baya baya ağladım. benim gibi tuhaf aşk anlayışı olan biri için çok duygusaldı.her bölümü,her cümlesi süper ve anladımki,sherlock rolünü kilimcinin köroğlu oynasa bile hastasıyım.
benim gibi katıksız bir odunu dahi duygulandırabilmiş bir yapıt olarak, emeği geçen her bireye şükranlarımı sunarım öncelikle. ben hep kafamda sherlock'u robert downey jr. olarak betimlemiştim ama yok, ı-ıh. benedict cumberbatch öttürüyor aga. o nasıl muazzam bir aksan, o nasıl harika bir oyunculuk. dibine kadar takipçisiyiz efendim, gerekiyorsa bu formatla uzatıp çift haneli sezonları görsünler, vazgeçmeyiz takip konusunda.
kamera arkası görüntüleri ve sherlock'un günümüze uyarlanma fikrinin nasıl ortaya çıktığını merak edenler şu adresten yararlanabilirler. http://dizimag.com/sherlo...on-4-bolum-izle-dizi.html
o hoş ingiliz aksanının en iyi oturduğu kişiliklerden biri olan sherlock holmes'un bbc yapımı dizisidir. iyidir, hoştur, house'u seven biri buna bayılacaktır. aradaki bağı zaten bilen bilir. sherlock rolündeki kişilik, adı benedict idi ama soyadını unuttum şimdi, iyi olmuş, oturmuş yani.
bir efsane olma yolunda ilerleyen dizi ki bana sorarsanız şimdiden efsane olmuştur. 3'er bölümden oluşan 2 sezonu yayınlandı fakat her bölümü en taşşaklı filmden daha iyi. hayatımda izlemediğim ve tanık olmadığım senaryoya sahip.

--çok ağır spoiler--
--çok ağır spoiler--

s02e03'nin sonunu izledikten beyin amcıklaması geçirdim zaten. böyle bir yerde sezon arası vermek gaddarlık ulan. o atlama sahnesinin sırrı neydi, sanırım bunu 3. sezonun başlamasına kadar bilemeyeceğim.

--çok ağır spoiler--
--çok ağır spoiler--
türkiyedeki bütün dizi ve film yapımcıları biraraya gelip 50 yıl uğraşsalar sherlock un bir bölümünü çekemezler. o kadar net konuşuyorum.
Her bölümüyle, şok eden bir sonraki bölümü, iple çektiren süpersonik dizi.

zaten konusu tam olarak bana hitap ediyor, gizem, ekşın, zeka parçacıkları, çok ciddi söylüyorum ben hiçbir dizinin takipçisi olmadım, hiçbir diziyi buna layık görmememden mi? yoksa sıkılgan oluşumdan mı? bu konu tartışılır hani arada adını feriha koydum'u izlerim o da çekim hatalarını bulup egomu tatmin etmek için her neyse, ortada olan tek gerçek şu ki, benedict cumberbatch sana aşığım.

--spoiler--
sherlock sen bambaşkaymışın.
--spoiler--
güzel olsa da orijinal sherlock holmes' un yanından geçmeyen.
2.sezonunda bitmesiyle, bizi 3.sezonu beklemeye mahkum etmiş mükemmel ötesi dizidir. o final sahnesi zaten gözlerin dolmasına yetmiştir. izlemeyen varsa kesinlikle öneriyorum. pişman olmazsınız garanti veriyorum.
''benedict cumberbatch robert'tan itici yea'' diyen zeka küplerini bize gösteren dizidir. he canım öyle.