bugün

devrimci doçent, iflah olmaz muhalif, âkil anarşist.

"saf öfke"yi öğretenlerden; doğu konferansı kurucu üyesi.
süper insan, asıl yobazlığın ne olduğunun farkına varmış insan. mehmet altan, ali bayramoğluve kürşat buminlekatıldığı her program izlenesi insan. ayrıca son lübnan saldırısındada farkını göstermiştir, en ciddi en sert eleştrileri yöneltmiştir israil e, ama nedense bitakım yazarlar ve gazeteler ağzını açamamıştır neredeyse bu mevzuda. severim kendisini.
çok fazla bilgi sahibi olmak kadını erkekleştirir düsturunun canlı örneğidir, ses tonundan hareketlerine kadar maskulin olmuştur.

böyle bilgili olmasına rağmen son tahlilde çokta isabetli tesbitler yaptığı söylenemez. özellikle lübnan'a asker gönderilmesi ve ab meselelerinde takındığı ucuz muhafazakar tavır yurdum insanının kahve muhabbetlerinde görülebilecek türden şeylerdi. şahsen çok büyük hayal kırıklığına uğradım.

sanırım o'nun en büyük idolü alev alatlı'dır. ama oraya daha çok yolu var.
karşısındakini dinlemek gibi bir meziyetten yoksun, geçenlerde katıldığı programda alev alatlı kendisine karşı fikren galebe çalmaya başlayınca sesini yükselterek, alatlı'nın sözünü kesmeye kalkışarak mağlubiyetini engellemeye çalıştı ve gene ciddi puanlar kaybetti.

genede bir aydın olma yolundan henüz fazlaca sapmış değil.
biraz daha izleyelim.
beynini çok iyi kullanan ve beyinsel üretimlerini kaleme çok iyi döken * gerçek bir özgürlükçü hanım kişi...
bir cok yonden kendisine hak versemde ses tonu cok itici ve sert.
istanbul üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde türk dış politikası derslerini veren doçent.
(bkz: dünyayi kadinlar yönetsin)
http://www.milliyet.com/2004/02/02/pazar/paz01.html
radikal gazetesinde genelde * uluslararası ilişkiler ile ilgili, insan haklarına bağlılığı dile getiren ve de uluslararası düzeyde ülkelerin politika ve ticari çıkarlarını açık şekilde yazan, dürüst ve mert yazardır.
trabzonlu, nadir bulunan vatansever solculardan.
müslümanların ( şu anda sağ partilere oy veren halk ) solcu olması gerektiğine inanan aydın yazar. hak verin vermeyin sağ ve sol un ekonomi politikalarına bakıp düşünmek lazım bir süre. bu yazarımızın en güzel yanı bu zaten olaylara bambaşka açılardan bakabiliyor.
an itibariyle cnntürk'teki tarafsız bölge programında chp yönetimi, akp'nin geleceği ve abdullah gül'ün cumhurbaşkanlığı konusundaki düşüncelerini (birazda bağıra çağıra) söylerken istemsizce "helal olsun" dediğim radikal yazarı.

mert; akp'nin, başörtülü kadınların dertlerini çözmeden, abdullah gül'ün cumhurbaşkanlığında ısrar etmesini, o kadınlar adına incitici bulduğunu belirtince; programdaki, akp'li mehmet metiner'in olayı kavrayamaması ve akabinde mert'ten ayar üstüne ayar alması da ayrıyeten eğlenceliydi.
tarafsız bölge programında yaptığı konuşmalar akıllardan çıkmayacaktır. gerçek anlamda soyadının insanıdır. karadenizli olduğu her halinden bellidir.
konuşma stiliyle nihat genc'in kadın versiyonu diyebileceğimiz pek bilgili kadın doçent.
yıllardır başörtüsü yasağına karşı özgürlüğünü savunan radikal yazarı.. güncel olması nedeniyle bir örnek: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=228022

ayrıca; "Bu ülkede, dinle barışan nedense, sağ siyasetle de barışır. Ama kimse, bu durumu da mutlaklaştırmamalıdır. Ben Müslüman olan birinin solcu olabileceğine, hatta daha doğrusu solcu olması gerektiğine inanan biriyim." gibi güzel cümlelerin yazarı olan istanbul üniversitesi öğretim üyesi..

yazının tamamı: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=223475
son zamanlarda katıldığı televizyon programlarında gazeteciler arasında akademik geçmişiyle hemen sivrilen, fark yaratan; fazla kızdırılmaması gereken, aksi halde ayar manyağı yapma potansiyeli yüksek kişi.
perihan mağden ile birlikte bir polemiğe yelken açmış yazar. bugünkü yazısından takip edebiliyoruz. yazısına "perihan mağden'e açık cevap" başlığı atmış. yazısının sonunda da "ben senin bildiğin kadınlardan değilim, kendine çekidüzen ver" yollu "delikanlı" cümleler kurmuş.

bugün tarihli bu yazısı için;

http://www.radikal.com.tr...8729&tarih=02/08/2007

yazıda bahsi geçen perihan mağden'in 31/07/2007 tarihli yazısı için;

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=228480
yazı dizilerini okumak için:
(bkz: merkez sağın kısa tarihi/@meister-writer)
(bkz: beyrut/@meister-writer)
(bkz: nuray mert ve ismet berkan in bilim polemigi)
bugünkü yazisinda fetullah gülen cemaati ile abd arasindaki iliskiden bahsetmis, arkasindan da soguk savas dönemi bittikten sonra nasil oluyor da bir kurum, dünyanin dört bir tarafina bu kadar kolaylikla okullar acabiliyor diye sormus, ve bu olayin ancak abd destegiyle olabilecegini abd'nin komunizm ve radikal islam rüzgarina karsi hep bu ilimli islam kartini kullandigini söylemis.

zaman gazetesi ve cevresindeki kesimden nuray mert'e gösterilecek tepkileri cok merak ediyorum, daha simdiden.
yazdiklari yazilarla bilim konusundaki cehaletini ortaya koyan sozde bilim kadini. evrenin olusumunun arastirilmasinin bilimin konusu olmadigini iddia etmesi ve bilimsel teori ile varsayimin farkini net olarak bilmemesi turkiye'de bilim adami/kadini olma standartlarinin bir kez daha gozden gecirilmesi gerektigini gosteriyor.
son yazısıyla da güzel noktalara değinmiş, fena halde var olan düşünür.

(bkz: cogito ergo sum)
Kendisini feci halde beğenen biri olarak eniştemin armağan ettiği eski bir basım olan ve birçok yerdeki makalelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmu (konu bütünlüğü pek olmayan) 'Hep muhalif olmak' adlı kitabını okuduktan sonra sevmeye gene devam ettiğim ancak anti-liberal olduğuna kanaat getirdiğim ve bu kaliteli düşüncelerine çok saygı duyduğum bir hanım yazardır.Kendisine hem 'Nişantaşı'nda oturarak bu 'serbest piyasa ekonomisi'ni nasıl eleştiriyorsun diye topuğundan vurulmaya çalışılan Nuray Mert bu durumu kendisine hiç takıntı etmiyor.Staj dönemim sırasında cep numarasını bir yerlerden edinme fırsatını yakaladığım hale bırakın aramayı mesaj dahi atmaya cesaret edemediğim 'dominant' bir kişiliktir.(Neme lazım sonra Mehmet Barlas durumuna falan düşerim)Ayrıca 'başörtüsü' konusunda 'demokrasi' yanlısı tutumunun sonuna kadar arkasında olduğum birisidir.Yüksek lisans yapmasını bile umursamadan ailesi Mert'in beynin yıkandığını düşünüyor.Bu durumu da birçok başı kapalı arkadaşının olması ile açıklıyor ve örneklendiriyor.
işte budur dedirten cinsten açıklamlar yapıp, gerektiğinde çok da iyi lafı yapıştıran, hayranı olduğum bir siyaset bilimci. annesiyle arasında geçen bir diyaloğu anlatmadan geçemiyeceğim *:
n.m. ile annesi ünlü bir otelin salonunda oturur sanırım kahvaltı yapmak içindi. o esnada birkaç başörtülü kızda orada bulunmaktadır n.m.'nin anneside 'bunlar da heryere girer oldu, bu nedir ya' diye kızına dert yanarken kızının tepkisiyle karşılaşır. ne diyorsun anne onlarda insan sen ben nereye gidiyorsak onlarında gitme hakkı var deyip cevaplar. yani böyle bir anne ile yaşamış fakat kendine benimsediği düşüncelerle eğitim aldığı çevrenin aksine tüm tabuları kırbilme kişiliğini göstermiş bir insandır. dinlenesi, takip edilesi ve desteklenesi insan *.
katıldığı tartışma programlarında yanında oturan karşıt fikirli erkeklerin acayip tırstığı kadın. öyle akıcı ve vurgulayıcı konuşuyor ki, yanındakiler ahan da şimdi bize girişecek diye sürekli el ve kol hareketlerine çok dikkat ediyor.
ahmet hakan'ın konuk olduğu programında kendisine yeterince söz hakkı verilmemesi üzerine, "bu programlara bizi getirebilmek için saatlerce dil döküyorsunuz, sonra da yalvar yakar söz veriyorsunuz, istemiyorsanız gideyim" diyerekten ayarı vermiştir.
27 nisan gece yarısı bildirisi ile, aydın olma özelligini o gecede bırakmış inanılmaz bir dönüşüm hikayesidir.

iddianame açıklanmadan önceki gece, haberturk te basın klubunde muhataplarına uyguladıgı baskı ve küçültücü konusmayı etkisizleştirici uslubu ile evriminde zirveye ulaştıgı izlenimi alınmıştır kendisinden, ahanda teklifim şudur, aydın olmaktan vaz gecmiş, chp ye genel sekreter olabilecek bayagı usluba dönüşmüş bir kişilik ile karşı karşıyayız. aynı gün gündüz star gazetesinin yayınladıgı, iddianame yi etkisizleştirme girişimi ile igili 22 maddelik, medyaya dagıtılan andıc vari belgede bahsi gecen uygulamayı aynen muhataplarına uygulamış, mehmet metiner ve eser karakası konusturmamış, konuya ortadan dalmış, ya bunlar klişe, bunlar tiyatro, bunlar uydurma, offf pufff, sıkıldım bu konusmalardan, vb bir çok söz, sürekli basuru var gibi hareketli olması, inanılmaz dı, çok barizdi nuray hanım..
tek ideolojimiz, tek hedefimiz, tek gayretimiz bütün türk kadınlarının birer nuray mert olmasını sağlamak olmalıdır. işte o gün kurtulduğumuzun resmidir.
perihan magden'le fena kavgali.
bu ülkenin yetiştirdiği en çekici akademisyendir.
kadın dayılanması da hoş.
güzelliği düşüncelerinin önüne geçiyor.
dumur üstüne dumur yasatan bir fenomen kadın. tek etek te altaylıya, aydın dogan medyasında farklı seslerin oldugunu, hükümet yandası medyada tek ses oldugundan yakınmış, hükümetin ne kadar muhalif yazarlara saygılı oldugunu da ifade etmiş kadın üniversite ögretmeni,

izlerken aklınıza, "sanırım cahilligin bu kadarı ancak okumakla mümkün" dedirten bir çelişik bünye.
sayın bayan örnek vereceginiz kanlı konu sayısı ne kadar daraldı farkında mısınız? verdigi örnek sanki hükümetin dogrudan müdahale alanı olan bir konuymus gibi tuzla tersaneleri ki hükümet başbakan eliyle konuya müdahale etmiş durumda.

siz 367 kararını desteklemiş, cumhurbaşkanının demokrasi içinde seçilmesine karşı çıkmış, türban kararında sözüm ona özgürlükçü davranmışsınız ama, tavrınız destek degil aksine mahkemeyedestek malzeme tasır nitelikte ve mahkemenin demokrasiyi felç eden kararına eleştiri getirmemişsiniz ama türban kjnusunda özgürlükçüsünüz, sözüm ona, hükümeti sarhoşlukla suçlarken bu isnatınızı neden bir örnekle açmıyorsunuz cidden öyle bir konu varsa, siz hangi konuda bir aydın ve fikrin namusunu koruyan bir konumda bulundunuz, kendi fikir namusunu ispat etmeniz gerekmez mi bu kadar askerci cuntacı lara verdiginiz dolaylı destekten sonra, hep ev sahibini sorumlu tuttunuz hiç hırsıza eleştiri getirmediniz, tıpkı aydın dogan medyasını özgüğrlükçü farklı ses verebilen bir medya ilan ettiginiz gibi, acaba aydın dogan medyasında hiç mi onun bir tetikçi oldugunu düşünne kimse yok, içinde aydın dogan gecen konularda hep mi patronları ahklıda bir eleştiri getirmiyorlar patronlarına, petrol ofisi çok mu temiz, dış bank içetmesi çok mu temiz..
Akıcı ve düzgün bir dil, samimi ve gerektiğinde sert bir üslub, birçok erkeğin tartışmaya girmeye korkacağı bir zeka ve siyaset üzerine derin bir bilgi birikimine sahip dişi kişiliktir. En iyisi kendisine uzaktan bok atmanızdır zira karşı karşı karşıya gelirseniz o boku size yedirteceği kesin kadındır.
tarafsiz bolge de oktay vural a

neden programinda deniz bolukbasi ya kafa tutarak, mhp kurmaylarina gereken ayari ve cevabi vermis, aydin gazeteci.
dünya bilim alemine ve türk kamuoyuna faydasız salaklık terimini hediye etmiş bilim insanıdır.

kimilerinin dediği gibi ortadoğucu, arapcı ya da batı düşmanı değil, faydasız salaklık tezinin imlediği şeylerin düşmanıdır.

akıllara durgunluk veren bir ayar makinası, hiddetli ve güzeldir. aklı genelde dispotik çalışır ancak hitabetindeki bir ışık anlattığı mutsuz biten masalları bile eğlenceli hale getirir. [evet, siyaset sonrasına üç elma düşmeyen bir masaldır]

ben herkesden farklı düşünüyorum'cu değil, aksine hrant dink'in bir parça götürmek için değil, en dibine gömülmek için gönül verdiği toprakların selahiyetini düşünen bir kuzey şehirlidir.

nuray mert'i ve distopyasını seviyoruz. distopyasında matruşka ütopyalar olduğunu da biliyoruz.

faydasız salaklığa gelince, gülüyor, anlıyor, seviniyoruz.

kamuoyuna duyurulur.

(bkz: faydasız salaklık)
şimdilerde bana pek bir liboş tavırlı gelen yazar. kadında bukalemun oldu.
egosu yüksek, sorulmayan soruya bile cevap verebilecek potansiyele sahip iyi kadın.

evet iyi. hem iyi hem kötü. hatta iyi, kötü, çirkin.* çirkin olduğunu ilk benden duymanı istedim.*
zeki hatunların çekici olmamasına dair kanaatlerimi pekiştirmemektedir kendisi.
Genelleme yapmıyorum..Sadece böyle bir izlenimim vardır, bana haizdir, kimse alınmasın..
bu hafta klarka geliyormuş.dolu dolu bir program bizi bekliyor
Hürriyete geçtğini görünce beni 3-5 saniyelik şoka uğratan yazar.

http://www.hurriyet.com.t...sp?yazarid=323&gid=61
12'den vurabilen yazar.

http://www.radikal.com.tr...10.2009&CategoryID=98
med- cezir kadar dogal faber kadar kaliteli yazar...
(bkz: aydın dogan düşerken), isimli tiyatro da can ataklı rolünü, ugur dündar denedi olmadı kendisi sabıkalıydı, mali birand ı denedi aydın dogan olmadı zira o da sabıkalıydı, en sonunda aydın dogan buldu "can ataklı"sını, nuray mert, ergenekon davasını sulandırma girişimlerini büyük bir azgınlıkla yapan, gazeteciler hakkında demoklesin kılıcı haline gelmiş yargı, gazetecelier hakıında 4000 binden fazla haksız dava açmış bir basın savcısı, şamil tayyar gibi gazetecileri susturmak için 2 yıla yakın ceza veren, üstelik ergenekon davası başlamadan önce yazdıgı kitabı ile davayı etkiledigi gibi akıl almaz hezeyanlarla dolu bir karar ile ve erteledigi için ceza yayınlanmıyor ve yargıtay yolu kapalı şuan için, aynı suçu tekrar ederse( etme diyoryargı, girme artık ergenekon konusuna diyor yani, gazeteciyi susturmak olmuyor bu herhalde) bu sucun cezasıda üzerine eklenecek. ama hükümeti dikta ile suçluyor bu kadın, hükümet 4 ayrı bagımsız ve yaptırım özelligi olan kurum olusturdugu bir zamanda!!! sadece komik kadın gazeteci kadındır kendileri, iftira atmak için kaç para aldıgınıda merak ediyorum.

sözüm asıl her yazdıgı yazı ile insanı aglatabilecek bir duygunun yazarı sibel eraslan a, bence haksızlıga ve işbirlikçilige arka çıktınız nuray mert e sahip çıkacagım derken, sizin duygunuzun ne oldugunu ben anlıyorum ama, yanlış bir arka çıkış oldu, ergenekon a sahip çıkana sahip çıktınız, oysa sizin kocanıza düzen hazırlayıp iftira edenlerde bu insalardı, koç mücasinde 350 çocuk öldürme hesapları yapanlara sahip çıkana sahip çıktınız sibel hanım ayıp oldu, yazık oldu.

(bkz: aydın dogan ın can ataklısı nuray mert)
bir yandan fanatik ulusalcı kitle öte taraftan yandaş medyanın liberal yalakaları tarafından absurd bir yarılmaya maruz bırakılan güncel siyasetin içinde sağduyulu ve kişilikli tavrıyla öne çıkan değerli yorumcu, bilim insanı.
...erkek dilli kadın...

evet, dili erkektir, nötr felan değildir.
(bkz: iron lady)
basın odası programında mustafa karaalioğlu adlı şahsa fena çemkirmiş gazeteci. soyadının hakkını veriyor bu kadın, haddini fena bildirdi.
şu koca ülkede ayağı yere basan ve toplumu tanıyan ender siyaset bilimcilerden.kafası da çalışıyor. chp alsın bunu genel başkan yardımcısı falan yapsın. yüzde 5 oy arttırmazsa ben bu işten hiç anlamıyorum.
yurdumun en güzel kadınıdır.

not: olumsuz oy verenlere şimdiden selam olsun.
çıldırmış.

http://www.habersahifesi....nli_yayinda_cildirdi.html
kıvrak zekası, yüzüne, gözlerine, keskin bakışlarına yansımış. kendine güvenen, kendiyle barışık ender kadınlardan. bu haliyle ve tutarlı çizgisiyle, kemerli burnu ile bile çok çekici bir kadın. ilgiyle takip ediyoruz.