1. 1.
  kurtulus savası sırasın da ve sonun da hemen hemen burda yaşayan bütün türklerin mecburen terk ettigi yunan adasıdır...bu insanların büyük bir çogunlugu ayvalık a yerleşmiş,aynı şekilde ayvalık ta yaşayan rumlarda mecburen midilli ye göç etmiştir...o yüzden midilli ve ayvalık ta yaşayanlar arasında aslında garip bir bağ vardır.
  4 ... like a rolling stone
 2. 2.
  Birinci dünya savaşı esnasında osmanlı devleti'nin tarafsızlığını korumak için satın aldığı, Breslav adındaki Alman savaş gemisine verilen türkçe isim.
  1 ... sulh
 3. 3.
  arap ve ingiliz atlarına göre daha küçük ve sevimli olan at cinsi.
  1 ... yasak merve
 4. 4.
  her gece ışıkları dikili, ayvalık gibi yerleşim birimlerinden görünen yunan adasıdır.
  4 ... muhasebeye giris
 5. 5.
  ayvalık'tan görünce içinizin burkulduğu ada. hemen oracıkta, belki yüzerek bile ulaşabileceğimiz bir uzaklıkta sanki; ama bizim değil.
  3 ... bahdeniz
 6. 6.
  (bkz: saralım mı yoksa burda mı binersiniz)
  ... mabella
 7. 7.
  çok eski adı lesbos adasıdır. lesbiyenliğin kelime olarak çıkışı bu adadandır.
  1 ... ben demistim
 8. 8.
  "minyatür at" olarak da çağırılırlar (ki minyatür atlarla midilliler arasında ufak farklar var. minyatür atlar midillilerden daha küçük ve da dost canlısı olmaktalar). normal atların yarısı kadarlardır, yükseklikleri ortalama 50-60 cm civarındadır. oldukça dost canlısıdırlar. iyi bakılırlarsa 50 sene civarı yaşayabilirler.

  mutlu olmaları için bir çiftlik evi ve sevgi dolu bir sahip yeterlidir. aynı zamanda dostluk kurmaları için başka bir midilli ya da at sahibi olmanız gerekir, yalnız kalmak kendilerine iyi gelmez.

  genelde üzerlerine binilmez.

  400 sene önce ingiltere kraliyet ailesini eğlendirmek için yetiştirilmişlerdir.
  3 ... double cross
 9. 9.
  Yunancası lesvos'tur. Lesbos da denildiği olur. Konumu itibariyle Yunan ana karasından çok Türkiye'ye daha yakındır. Özellikle Ayvalık'tan görülebilir niteliktedir. Bunun yanı sıra Yunanistan'ın üçüncü büyük adasıdır. Ada dahilinde birçok tarihi mekan vardır. Aynı zamanda ada genelinde uzo ve zeytin üretimi fazladır. Adanın halkı ihtiyaçlarını halletmek adına Atina ya da Pire'ye gitmektense diplerindeki Ayvalık'ı tercih ederler. Özellikle yaz sezonunda düzenli feribot seferleri vardır.

  bir de unutmadan bu ada öylesine hayatıma yer etmiştir ve o kadar manalıdır ki, kullanıcı adım da midilli'dir.
  1 ... midilli
 10. 10.
  ezine-dikili arasındaki sahillerimizden görülebilen ve hem ayvalık, hem de foça'dan ulaşılabilen yunan adası. 1. balkan savaşında elimizden çıkmıştır.
  1 ... cemali