1. 1.
  istiklal caddesi uzerindeki sarapcilardan birisi. canli muzigi guzel. taksim'den giderken sagdan ikinci sokakta hemen kosebasinda.
  2 ... laz pacino
 2. 2.
  afrodite kadın erkek herkesin hasta oldugu düsünülürse lezbiyen oldugu savı pekde gercek olamayan hatun kişi.
  2 ... karpuzkabugu
 3. 3.
  Eski Yunan edebiyatının en çok eleştirilen şairi...

  Şiirlerinin büyük çoğunluğu kaybolmuş olan Sapho, soylu bir aileden, Midilli Adası'nda dünyaya gelmiş olup, diktatör Pittakos'a karşı çıktığı için, Sicilya'ya göç ederek, bir süre orada yaşadı. MÖ 7. yy'da yaşamış olan Sapho'nun dili, o zaman Ege adalarında kınuşulan, " Eolya " şivesi olup, Silanyon adlı bir mimar tarafından yapılıp, Siraküza'da durmakta olan heykeli, MÖ 3. yy'da, Roma'ya getirilmişti. Heykeli Roma'ya getirmiş olan vali, onu kendi yatak odasına koymuştu.

  Sapho'nun dokuz tane kitabı vardı. Bugün hemen hepsi kaybolmuş olan bu kitaplarındaki şiirlerinde, ozanın konusu, genellikle aşk olup, sonradan kendi adı ile anılan, kendine has, " saffik" diye bir vezinle ve epik tarzda yazdığı eserlerinin çoğunda, büyük bir açık sözlülükle, " Kıbrıslı" diye andığı Afrodit'e duyduğu aşkı anlatmaktaydı.

  Midilli'ye döndüğünde, bir Afrodit rahibesi olarak ortaya çıktığı ve etrafına topladığı genç kız ve kadınlara, müzik ve raks dersleri verdiği bir okul kurdu. Güzelliği dillere destan olacak kadar parlak olan Sapho, ayni zamanda, Platon dahil bütün antik düşünürleri de etkilemiş bir sanatçıydı.

  Efsaneye göre, Sapho bir de erkeğe aşık olmuştur: Faon adındaki bir delikanlı... Ne var ki ondan yüz bulmaz ve kayalıklar üzerinde ona, liri eşliğinde aşk şiirleri okur.

  Şairin, gerek okuluna topladığı genç kız ve kadınlar; gerekse de Afrodit ile kadınlar arası eşcinsel ilişki yaşadığı düşüncesi, sanatsal değerine karşı yürütülen çekememezlik kampanyasının, başlıca ögesi olur. Kendisi, bu konu hakkında konuşmamayı yeğler. Ne var ki kadınlararası eşcinsellik ondan ve doğduğu Midilli ( Lesbos ) Adası'ndan dolayı, bugün bile Lesbienlik diye bilinir. Aslında, kendisinin lesbien olup olmadığını araştıranlar için, şiirinden başka bir kanıt, yoktur. Ama Afrodit'e hitap ettiği şiirlerinde, ona duyduğu aşk, tutku ve bağlılığı da hiç saklamaz.

  http://www.sappho.com/poetry/sappho.html
  http://www.yenisayfa.com/...rd_aut.asp?fr_recSID=dmYs - 39k -
  4 ... nuit
 4. 4.
  karşılıksız aşkından dolayı kayalıklardan atlayarak intihar ettiği rivayet edilen yunanlı kadın şair. şiirleri, derin bir tutkunun izlerini taşır.
  2 ... legend of the stranger
 5. 5.
  " hiç uyarmadan kasırga nasıl sökerse meşeleri kökünden,
  öyle sarsıyor yüreğimi aşk."
  (mö. 610-580)
  4 ... abala
 6. 6.
  günler ve gecelerce süren şölenlerde, lir eşliğinde şarkılar söyleyen kadınlar arasında, tutkuyla romantizmi aynı noktada birleştirmeyi bilmiş efsanevi kadın şair. sappho, o dönemlerin tabularına aldırmayarak aykırı aşk anlayışını gözler önünde yaşamıştır. intihar ederek yaşamına son verdiği birçok edebiyat tarihçisi tarafından kabul edilse de, bir denizciye duyduğu karşılıksız aşk yüzünden intihar ettiği rivayeti, aşk anlayışıyla derin bir ironi oluşturmaktadır.
  1 ... legend of the stranger
 7. 7.
  kendisi yunan edebiyatındaki tek kadın şairdir. lirik şiirin kurucusu sayılır.
  4 ... bu cocuk okumaz
 8. 8.
  Robert Crombie tarafından yazılıp yönetilmiş soft porno izlenimi uyandıran ukrayna 2008 yapımı film. başrollerini Avalon Barrie, Todd Soley, Lyudmila Shiryaeva'nın paylaştığı vasat film.
  2 ... whereismywings
 9. 9.
  klasik donem yunan sairi.
  dunya edebiyatinin bilinen ilk kadin sairidir. ayni zamanda lezbiyen olmasindan dolayi ilk escinsel temali siirlerin sahibidir. zamanin lesbos adasinda omrunu gecirdiginden adanin adindan hareketle lezbiyen kelimesi turetilmistir. yani lesboslu demektir lezbiyen.

  (bkz: cagdas yunan siiri)
  (bkz: avrupa edebiyati)
  3 ... kafkaesque
 10. 10.
  Lirik şiiri kuran kişi olarak bilinen, eser değil ama 170 civarında şiirinin bizlere ulaştığını bildiğimiz antik yunan şairidir. Bilinen ilk kadın şair olduğu söylenir. Romantizmin bir anlamda atasıdır.*
  2 ... heathcliff