bugün

Az sayida turu bulunan bir agac. genis, el seklinde yapraklari, top seklinde meyveleri olan heybetli bir agactir. suyu sever, hizli buyur, orman olusturmasina pek rastlanmaz. ulkemizde en cok karsilasilan iki turu dogu cinari ve londra cinaridir.
bursa'da uzun yıllar çakırhamam civarında iş yapmış, çoğu bursalı tarafından bilinen, iki sene önce kapanmasıyla hüzün doğuran pastane.
hırsız polis dizisinde timucin esen in canlandırdıgı karakter
bir diyarbakır ilçesi.
(bkz: çınarcık)
bir de yeşilköyde bu isimde çook eski bir otel vardır.
http://www.cinarhotel.com.tr
izmir konak da uzun yıllar hizmet vermiş olan bir sinema.
denizli'nin merkezindeki göbeğin kısaltılmışı. (bkz: delikliçınar)
hırsız polisin karizmatık başrol oyuncusu olmakla beraber;öte yandan bir ağaç ismidir...
Anavatanı Kuzey Amerika, Avrupa'nın doğusu ve Asya'dır. Çınarlar ormanlardan daha ziyade dere, ırmak ve nehir yataklarında bulunursa da esasen süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bunlar allelerde, su başlarında, büyük çayırlık ve mesire yerlerinde gölge ağacı olarak dikilmektedir. Yaprakları tozdan ve gazlardan fazla etkilenmediklerinden büyük endüstri şehirlerinin caddelerinde, park ve bahçelerde fazla görünmektedir.

Genç yaşlarda itibaren genel olarak hızlı bir büyüme yaparlar. Uzun ömürlüdürler. Yaşlı çınarlar zamanla içleri çürüyüp boşaldığı halde yaşamlarını sürdürürler. Kütük sürgünü verme özellikleri vardır. Yetiştirilmeleri tohum ve yarı odunsu çeliklerle olmaktadır.

Çınar odunundan, alet sapları, fıçı, çıt kazığı yapımında ve mobilyacılıkta, ayrıca yakacak olarak yararlanılır. Ayrıca tanen içeren kabukları kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak içten, antiseptik olarak da dışarıdan kullanılır.

Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren tek tür, doğu çınarı (Platanus orientalis)'dır.

--spoiler--
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C4%B1nar
--spoiler--
yalnız bir ağaçtır. hele kışları tek bir yaprağı kalmaz. ama onca rüzgara ege fırtınasına rağmen yerindedir. *

ben balıkçıl kuşun bir akdeniz havası gönderdim sana.
bir çınar yaprağı parktaki güzel ağacımdan.
sen onu daha görmedin

sana benzer çınarım
sen kadar büyük
sen kadar değerli sen kadar benimdir o

yazları yemyeşildir çınarım
ve ben yazları onun altından seyrederim denizi.

ve kışları o çıplaktır ve bensizdir
benim her dem sensiz olduğum gibi.

oysa ben çınarımı düşünürüm kışları da uzakta olsa ağacım bana

o ve sen aynısınız işte.
o ve sen ikiniz de herkese aitsiniz
en çok doğaya ve sevenlere.

ben de kendimi denize adadım
işte deniz kızın böyle doğdu dokunamayacağım sevgilim.
bir avuç köpük oldu sen bilemedin ...
belediye baskanının vecdi arzu olduğu, diyarbakırdan mardine giderken geçiş yolu olan şirin güneydoğu ilçesidir.
büyük kocaman yapraklı ve en saygı duyulası ağacın adı. neden en saygı duyulası, hep çok ihtişamlı, ve yüz yüz yüz yıllar yaşayıp hala güzel ve marur kalan özel ağaç. *
AĞAÇSEVER
AKÇOMAK
AKTEPE
ALABAŞ
ALANCIK
ALATOSUN
ALTINAKAR
ARAFAT
AŞAĞIKONAK
AŞAĞIMOLLAALi
AVDALI
AYVERi
BAĞACIK
BALLIBABA
BAŞAKLI
BAYIRKONAĞI
BELENLi
BELLiTAŞ
BENEKLiTAŞ
BEŞPINAR
BiLMECE
BiRAMEHMETAĞA
BOĞAZÖREN
BOZÇALI
BULUTÇEKER
BUYURANSU
ÇAKIRKAYA
ÇATALTARLA
ÇELTiKALTI
ÇINARKÖY
ÇÖMÇELi
ÇUKURBAŞI
DEMiRÖLÇEK
DiKMENCiK
DiŞLiBAŞAK
DÜZOVA
EKiNVEREN
FiLiZÖREN
GÖKTEPE
GÖRECE
GÜMÜŞTAŞ
GÜRSES
HALIÖREN
HALKAPINAR
HARABE
HASKÖY
HÖYÜKDiBi
iNANÖZ
iNCiRTEPE
KABAHIDIR
KARABABA
KARABUDAK
KARAÇEVRE
KARALAR
KARASUNGUR
KAZIKTEPE
KILIÇKAYA
KÖKSALAN
KUBACIK
KURUYAZI
KUTLUK
KUYULUHÖYÜK
KÜREKLi
LEBLEBiTAŞ
MEYDANKÖY
ORTAŞAR
OVABAĞ
ÖNCÜLÜ
ÖZYAR
PINAROĞLU
SELYAZI
SEViNDiK
SIRIMKESEN
SOĞANSUYU
SOLMAZ
SÜRENDAL
ŞEKERÖREN
ŞEYHÇOBAN
ŞÜKÜRLÜ
TAŞHELVASI
TiLVER
TORAMAN
UZGiDER
UZUNBAHÇE
YAPRAKBAŞI
YARIMKAŞ
YAZÇiÇEĞi
YEŞiLBAĞ
YEŞiLTAŞ
YILLARCA
YUKARIMOLLAALi
YUKARIORTAÖREN
YUVACIK

adlı köylere sahip bir diyarbakır ilçesi.
gölgesinden en çok faydalanılan ağaçlardandır.dayanıklı bir ağaçtır.
bir tekilanın 15 lira olduğu, akşamüstleri sessiz sakin olan ortaköyde bir mekan.
yaprakları olmadığı zaman kesinlikle daha çekici olan görkemli ağaç. en güzelleri istinye'de, yeniköy'de ve moda'da. tam da ocak ayında güzeller. yalnız ve mutlu gibiler.
Adıyaman ilinin Sincik ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Sincik)
ilçeye (diyarbakır/çınar) bağlı tek belde:

- ALATOSUN
Nurgül Yeşilçay ve Nejat işler'i ilk kez bir araya getiren film.
çekimlerine başlanmıştır.
Handan ipekçi yazıp yönetmiştir.
filmde; Celile Toyon, Meral Okay, Ebru Özkan, Settar Tanrıöğen, Hüseyin Danyal, Ragıp Savaş gibi süpriz isimler de mevcut.
şubat 2011'de yayına girecek olan film. merak uyandıran bir film beklemedeyiz.
(bkz: çınar)

bursamın güzel bir noktası.
boşanmış iki çocuklu bir kadını canlandıracak olan Yeşilçay'a eski kocası rolünde Nejat işler eşlik edecek.
izleyecek varsa filmde gördüğünüz battaniye ve benzeri herşeyi bizim aile ördü. hayır filmde bunlardan çok var.
görsel

görsel
en güzel erkek ismi.