bugün

an itibariyle üçüncü nesil çaylak.
sözlüğe faydalı olan insanlar vardır. bide gereksiz olanlar. işte bu insan sözlüğe faydalı olan bir insandır. ya bir insan bir buçuk ayda nasıl 5000 entry girebilir. işte bu insan girer. hatta bu insan değil sözlük canavarıdır. ya niye insanlar uyarmadan çaylak yapılır bilinmez ama yapılıyor işte neyse en kısa zamanda sevgili dostum larkerı geri getirinde sözlük muhabbeti dönsün. herkes küfür bilir. herkes. ama kullanmak bazı yerlerde zordur bazı yerlerde kolay. larker sevgili kardeşim can arkadaşımdır. bu adamı kolayca çaylak yapıyorsanız bu işte bi iş vardır. moderasyon aleminin bu en popüler yazarı nasıl çaylak yaptığı sorulur ve acilen bir açıklama yapması beklenir.
ufak bir dikkatsizlik sonucu çaylak olmuş ama muhtemelen en kısa zamanda yazarlığa tekrar dönecek olan yazardır. şu varki sözlüğe katkıları tartışılmaz moderasyon gereken alakayı gösterecektir, çaylak olması geçici bir durumdur muhtemelen uyarı amaçlı bir eylemdir ve canını sıkmaması gerekmektedir. içinde bulunduğu durum ben dahil bir çok yazarın başına gelmiş bir durumdur.
hadi bir düşünelim bir insan neden çaylak yapılır?? diyelim ki bu insan en saçma sapan yazar. tamam ama bu insanın 5000 küsur entrysinde hiç mi normal bir entrysi yok? bu insan hayatını sözlüğe adamış insanlardan bile daha fazla entry girmişse bu insana ayıp edilmiş demektir biraz da olsun tölerans gösterilmez mi?? iyi vallaha bu yazarlar çalışsın çabalasın en ufak hatada postalayın ayıptır.
(bkz: hepimiz çaylağız)

çaylak olması moderasyonun kararıdır ancak, bu çakırkeyf * * * * kafayla kendisinin arkasında olduğumu bilmesi gereken yazardır. değer verdiğim yazarların çaylak yapılmasının akabinde, iş güç/slogan bölümüne yazdığım, "hepimiz çaylağız" cümlesini kendisi için tekrar yazmakta gurur duymaktayım... yürü be larker, şanın yürüsün anuna goyim...
gönderdiğim bayram ve yılbaşı tebriğini çaylak oldugu için yanıtlayamayan azimli yazardır. bir haftada yazabildiğim entry sayısını bir güne sığdırmayı başarabilmiştir. neden çaylak yapıldıgını bilmiyorum, ama eğer küfür veya hakaretten dolayı değilse aramıza kısa zamanda dönmesini diliyorum.
Moderasyonun yılbası gecesi kötü geçtiği için önüne geleni çaylak yapması sonucu nasibini almış yazarlardan biridir.
moderatör aleminin alttan almayı bilmeme durumsalının kurbanı zeki kaliteli yazardır. markasız'ın acayip sarhoş bir şekilde beni uyarmasıyla arkadaşlarımdan müsade istemiş ve gidip entrymi girmişimdir. yani anlaşılamayan şudur ki ya çalışmayanı çaylak yapıyorsunda niye çalışanıda yapıyorsun?? açıklama yapılsın saygı duyacağız, moderasyon alemi tarafından....
toplumun her kesiminde görülen çarpıklığın bu sözlükte de görünmesine vesile olan yazar. kendisini tanımam etmem. çok entry girdiği belli oluyor. ve bazı yazarlarca da çok entry girmenin bazı ayrıcalıklara sahip olmayı gerektirdiği görüşü savunuluyor. anlaşıldığına göre yazar bir küfürlü entry sonucu çaylak olmuş ve cezasını çekmekte. savunmalarda suçun içeriğine bakmadan suçlunun içeriğinden yola çıkılıyor.
yani canım sözlüğün bir kısım yazarları neyi düşünmekteymiş. entry sayın 4 haneli rakamlardaysa istediğin şekilde davranabilirsin. ama yeni yazarsan oturacaksın oturduğun yerde.
yine caylak olmus yazar arkadasim. nickinin altina girilen son entrylere bakip"keskin sirke kupune zarar" anlamini cikardigim bir durum olsa bu son hadise gerek. "allah kurtarsin kardes" yazari. hangi kogustasin? sana lark getirelim * saka bir yana umarim aramiza cok kisa bir zamanda geri doner ve canhiras bir sekilde entry girmeyi birakir. goruldugu uzre kimselere yaranilmiyor.
sözlükte varolduğu günden bu yana sözlük içinde herhangi biri olarak yer almamış yazardır. hem yazdığı entry sayısı hem de aldığı puanlarla hep istatistik bildiren sayfalarda ismini göstermeyi başarmış kişidir. bu da nickinin bir yazar markası haline dönüşmesini sağlamıştır bir bakıma. aslında ne olduysa bundna sonra olmuştur. ne de olsa her başarı beraberinde o başarının sahibinin anti-cephesinin oluşmasına da neden olur; bu kişi de bazı kimliği belirsiz kişileri böyle karşısında bulmuştur ve onun o vakte kadar çok beğenilen entryleri bir anda eksi oylanmaya başlamıştır. hatta onun başlığına yazılanlar * dahi bu kişi*ce eksi oylanır olmuştur. her ne kadar bu durum benim için hiçbir anlam ifade etmese de büyük hevesle buralara yazmakta olan bu kişinin hevesini baltalamaya yetmiştir. ama bu kişinin başına gelen sözlükle ilgili tek olumsuz hal bundan ibaret değildir; popülerliği ortaya çıktığından beri moderasyon da kendisine karşı toleranssız hale gelmiş; bugün itibariyle kısa sürede ikinci defa çaylak yapılmıştır. şimdi bu noktada bana düşen söz şudur: çaylaklığına neden olan olay nedir bilmem görmedim, dolaysıyla moderasyona niye bu adamı çaylak yaptınız demem. bu adamın çaylaklığını kaldırın ya da bu adama iyi yazar diye göz yumun hiç demem. fakat düşüncem şu ki bir başkası yapsa farkedilmeyen türden şeyler, bu adam işin içindeyse farkedilir olabiliyor bana göre. bu da belki de iyi yazar olmanın getirisi bir sorumluluk bilmiyorum, ama yine de bu kişiye karşı moderasyonca -ki sözlük içinde moderatörler hem yürütme hem de yargı organı larak çalışır ve belki de güçler birliği durumu en başta kendilerini zorlamaktadır- diğer herhangi bir kişiye davranıldığı eşitlikte davranılabildiği hususunda tereddüte düşmüyor değilim. aslında bu tereddütü doğuran da moderatörlerin yaptığı işler hakkında genele yönelik açıklama yapmamalarından ileri gelmekte. belki bu kişinin çaylak olmasın sonuna kadar haklı bir hareket fakat işte o gizlilik özellikle de böyle kendi çabasıyla popüler olmayı başarmış bir kişi hakkında bir kararla ilgili olduğunda tereddütleri de berberinde getiriyor işte... ha tabii yine de moderasyonla kendin çekişmeye atmaması gerektiğini bildiğini umduğum, bunun bir anlamı olmayacağını hatırlatmak istediğim ve de yazarlık hevesinin olabildiğince varlığını devam ettirmesini dilediğim şimdinin çaylağı normal şartların ise yazarıdır.
(bkz: vardır bir sebebi)
ben dedim kısa lm yapalım diye ama...
yeni yıla çaylak olarak girmenin burukluğunu yaşıyor olması kuvvetle muhtemel, kıskandıracak seviyede çalışkan, sözlük yazarı...
bu durumuna üzülmekle beraber, vardır elbet bir haklı sebebi diyor ve konuyu kapatıyoruz... *
(bkz: benim moderatörüm işini bilir)
caylaklıktan kurtulmasi icin gerekirse taksim meydaninda mayo ile dolasarak protestodada bulunacagim yazar.
kişilerin rollerinden, statülerinden önce gelen bir kelime vardır: insan.
eğer bu kelime adının önüne geçemiyorsa bir bünyenin ne farkı kalır ki düşünemeyen diğer hayvanlardan. evet. kabul ediyorum. insan hayvandır. düşünebilen bir hayvan. diğer tüm hayvanlarla arasındaki tek fark budur.

ortak özellikleri ise fazladır. aynı aç gözlülüğe sahiptir her iki tür de. aynı vurdumduymazlığa, aynı vahşiliğe, aynı kırıcılığa ve aynı hayal kırıklıklarına.

işte bu aradaki tek farkı, düşünebilme yetisini, düşünmek i fazlasıyla kullanan, beyninde birbirine çarpmadan tur atan düşüncelere hakim olamayan bir bünyenin son halidir çaylak olmak.

-ki, sanmıyorum çok absürd bir durumdan ötürü bu hale gelebileceğini. mayo ile gezmeyeceğim taksim meydanı nda tekrar yazar olabilmesi için. biliyorum ki larker hep buralarda oldu ve hep buralarda olacak uludağ sözlük ten atılsa dahi. *
caylakligin onu yildiramayacagini dusundugum ve her daim yazmasini diledigim arkadas yazar, caylak da olmussa dunyanin sonu degildir, nitekim kendisi yazarliga dondukten sonra fazlasiyla kapatacaktir yazamadigi donemlerin acigini, bir kac gun ya da bir kac saat yazmamis, cok da onemli degil aslinda, hem bazen onun adina da sevinmiyor degilim, biraz soluklaniyor caylak oldugunda diye, yine de gecmis olsun kardesim.
bir entrysinde küfür kullandıgı için çaylak yapılmış uuser. küfür kimseye yönelmiş bir küfür degildir, yalnızca cümlenin akışı içinde kullandıgımız küfürlerden biridir. normal şartlar altında entry silinmesi gerekirken bu adam çaylak yapılmıştır, bir uyarı bile verilmeden.
ayıptır, yazıktır.
kısa zamanda aramıza döneceğinden emin olduğumuz faydalı yazar.
çaylaklığı süresinde 6000. inci entrysini de girmiş yazar.

(bkz: kutlarız)
hala çaylak olmasını kınadığımız yazar. sözlük formatını bilmeyenlerin yazmasında ısrar edilmesi aksine, bu yazar, sözlük formatını bildiği aşikar olmasına rağmen, sözlüğe en yararlı yazarlardan biri iken, çaylak yapılmıştır.
işinin gücünün olmadığını, zamanın çoğundan çoğunu bilgisayar başırda gerçidiğini, gerçek bir sosyal hayattan ziyade sanal bir hayatı tercih ettiğini düşündüğüm yazar.

(bkz: yoksa bot mu)
hala mi caylak ya diyerek bu isin altinda baska bi is var diye dusunduren yazar. aslinda dusunduren yazar degil dusunduren hala caylak olmasi..
dün en çok entry girenler istatistiginde 235 entry görünce kendimden geçip 'ya allah bismillah allahuekber' diye bagırmama sebebiyet vermiş kişi. nerde çalışıyorsa bana da iş ayarlasın geliyorum.
çaylaklıktan çıkar çıkmaz tematik çalışmalarıyla aramıza dönen yazar.
bir hafta içerisinde 851 entry girerek günlük 110 entry ortalamasını yakalamış saygı duyulası yazar.

(bkz: maşallah)