bugün

Leonardo da Vinci'ye göre tabiatın şaheseri olan hayvan.
Bir söylenişe göre dünyaya insanları izleyip yukarı rapor vermek amacıyla gönderilmiş olan "cennetin bekçisi" dört ayaklı, pütür pütür dilli, tüy dökücü hayvanat.
9 canlı diye camiaya ün salmış hayvan.
nası atılırsa atılsın dört ayak üzerine düşen memeli
nankörlük dendiğinde akla ilk gelen hayvan.
(bkz: pisi)
var olusunun tek sebebi sevilmek olan hayvan. dertsiz tasasiz dolanip dururken dusundugu ve dert edindigi seylerin yemek,oyun ve ciftlesmekten ibaret olmasi nedense biz insanlari cok sasirtmis ve baska bir ise yaramadiklarina inanamadigimizdan midir bilinmez gel deyince gelmemelerine pek bir alinip nankor sifatini yapistirmisizdir kendilerine.
(bkz: nankor kedi)
canım kedim
güzel kedim
parmağımı ısırırsın
kolumu yersin
bilmem daha ne istersin.
(ahmeeett kaç ulan kedi diil o. panter panterrr)
behcet necatigil tarafindan yazilmis bir radyo oyunu.
trakya dolaylarında ikamet edenlerinden duyulması muhtemel nida: a be miyaw be yaw
eğitilmesi imkansız inanılmaz şahsiyetli hayvan
felix bişibişi * diye latince ismi bulunan hayvan.dört çeker. kuyruklu. miyavlamalı. sarman, tekir opsiyonel...
garfield
mundar hayvan.
sahibi ölürse, sahibini yiyecek hayvan.
asildir,kendini beğenmiştir.bu yüzden cekicidir
elazığ'da "pisik" denen hayvan.
(bkz: esref)
yanına usulca yaklasılıp kuyrugundan tutularak havaya atılan düserkende vole vurulan hayvann (yazık ya yanlıs anlamayın tasvip etmiyom ama aklıma o geldiii)
yaşadığı evde insan beslediğini sanacak kadar egosu yüksek hayvan.canı istese sever sevdirir;geç gelirseniz kızar söylenir. sigara içerseniz ters ters bakar vs.
Bülent Ortaçgilin "kediler" adlı bir şarkısına konu olmuş, güzel yaratıklar.
Evel zaman içinde,kambur zaman içinde
Çok uzak değil,yakın bir ülkede
Sevimli,uslu,küçücük gözlü
Küçük kediler yaşarmış
Yemekleri ortak,yatakları birmiş
Sevinçleri hepsininmiş
Duman rengi,açık kahverengi
Küçük kediler yaşarmış

Yakın ülkenin yanında
Dönemeci dönerken
Rüzgarların sağında
Ormanların solunda
Sesli,hırslı,kocaman,gözlü
Büyük kediler yaşarmış
Sabahları okumakla
Akşamları düşünmekle
Gündüzleri konuşmakla
Geceleri çalışmakla
Yorgun gözleri,şişmiş elleri
Büyük kediler yaşarmış
Siz kardeşler hangi kedileri seversiniz?
Hangi kediler gibi yaşamak istersiniz?
Sevimli,uslu,sesli,hırslı?
Hangi kedilerdensiniz?
gayri meşru her haltı, meşru kılan muhteşem yaratık.

nankör derler, tek derdi yiyip içip sevişmek derler, burnu havada derler, ot derler, bok derler ama yine de severler; çünkü kerataya her halt yakışmaktadır.Asildir ama sevişir de, sıçar da, yalanır da, tırmalar da, siklemez de...böyle bi' şey işte. * * *
candan ercetin'in 'bahane'sinin halk icindeki adı.
bir türlü doymasını bilmeyen hayvan türüdür. çok sevimlilerdir yalnız sokak kedisiyse yiyecek vermezsen tırmalarlar verirsen de tırmalıyorlar, ayrıca bir özellikleri de bir şey yiyorsanız üstünüze atlarmış gibi bakmaları ve gözlerini sizin üzerinizden ayırmamaları. yine de çok sevimliler.
izmirin sokaklarında dalgın dalgın,aklın bir karış havada dolasırken cop tenekesinden höde diye fırlayan,vucudunda adrenalın patlaması yaratan,yerine gore sevilesi,bazende pistttt diye elinde terlikle kovalanması gereken hayvan.
gusellık saheserı, gururlu hayvanlar..bır kedı sadece bır kedı degıldır, aslanın karızmasını, kaplanın vahşiliğini taşır..zarif ve sessiz hareket eder, fazla konusmaz, fazla yemez, fazla sevgiye gelmez..bir kedi asla sizin olmaz, hep bağımsızdır, belki de bu yüzdendir ki hep çekicidir..
(bkz: sevgiyi abartmak)
tüm hayvanların içinde en (bkz: anarşist) olanı.
ezik hayvandır.pilli bebekin harika bir şarkısına ad olmuştur
fr.chat (le)
bir de bunların bazıları o kadar şirin olurki. mesela simsiyah bir kedi düşünün sadece yüzü ve patileri beyaz.
dünyanın en güzel sesini çıkarabilen*, zeki, çevik, ahlaklı hayvan. bu hayvanlar güneş doğar doğmaz uyanır gelir yüzünüzü yalarlar severlerse sizi. dilleri pütürlüdür, zımpara gibidir *. sanırım su içmelerinde yardımı oluyor bunun. büyük kediler birbirlerine mırlamazlar sadece annelerine mırlar küçük kediler. gözleri odaklanamaz bu yüzden yakını iyi göremezler fekat ama lâkin en küçük bir hareketi gözden kaçırmazlar. lazerle deli edilesidirler.
(bkz: kötü kedi şerafettin)
dünyadaki en zeki hayvan türüdür. genelde insanların pek çoğu köpeklerin daha akıllı olduğunu idda etmektedir oysa siz karda kışta kızak çeken bir kedi bulamazsınız. Kediler eğitilemez. Onlar başka hayvanlar gibi bir bisküviye tav olmazlar. Kendi standartlarına göre yaşar çevreyi kendi çıkarlarına göre yorumlarlar. Ne yaparsanız yapın uykusu olan bir kediyi uynandırıp terliklerinizi getirmeye zorlayamazsınız. Kediler insan canlısı da değildirler. Bizim isteklerimize göre yaşamayı reddeder kendi kafalarına göre yaşarlar.Yine de herşeyin ötesinde kediler çok asil hayvanlardırlar. Kedileri sevmeseniz bbile saygı duymanız gerekir.
şeker tadını ayırt edemeyen hayvan.
sıcak,tüylü ve egoist hedelerdir.sarmanı,tekiri,beyazı,siyahıyla bulundukça sevilesidirler.
gel pisipisipiss diye çağrılan,sizi çileden çıkarttığı an pisiktirgit diye kovulabilecek hayvan türü..
kredi yurtlar kız bloklarında bol bulunan ve mart ayına doğru garip sesler çıkarmaya başlayan bazısı çok seevimli bazısı ise çok dehşet verici şekilde bakan yalnızların vazgeçilmez arkadaşı(köpek sevmeyenler için)kasapların bekçisidirler
richard feynmann ın yazıdığı "kuvantum elektro dinamiği" isimli kitabın aynı konunun ilk harflerini alarak (dinamiğin di si) oluşturduğu kitap adı (kedi).
her biri ayrı karakter sahibi olan tek hayvan türü! (bkz: dorris lessing)
evde olunca insanı stresten uzaklaştıran güzel varlıklar.ayrıca benim kedim (bkz: şukufe)
karakter sahibi ve kendini bütünüyle temizleyen tek hayvandır. egosu o kadar yüksektir ki evinizde siz onu değil adeta o sizi besliyor hissini yaşatır. kafasına koyduğu şeyi bir şekilde size yaptırır. karakter sahibi olduğu için insanlar tarafından eğitilemezler. fakat bu aptal oldukları anlamını taşımaz. çok zekidirler ayrıca hafızaları da çok iyidir. km'lerce uzağa bırakılıp evine geri dönebilen kedilerin hikayeleri ile doludur yeryüzü. psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için sevilmesi önerilen tek anti-depresan hayvandır. tekin değillerdir ama yine de vinci'nin de dediği gibi tabiat şaheseridirler.
tam yerleşemediği için, çekil deme maksatlı sizi uykudan uyandirabilecek bencil hayvan, ayrıca hemcinslerinden uzak, ev içinde yaşamaktan ötürü, tam miyav sesini çıkaramayı bilemeyen hayvan, bunlar zamanla ve duya duya öğrenir-miş- miyav demeyi, benim ki şimdilik ev! ev! diyor. sanırım benimki gibi karakter bocalaması yaşayanlar da oluyor arada.
Ne kadar temiz olursa olsun evin içine tüylerinin ve kum taneciklerinin yayılmasına engel olamayan, ne kadar akıllı olursa olsun beşinci kat balkonundan, o sırada önünden geçmekte olan kuşu yakalamak üzere atlayıp insanı şaşkınlığa ve hüzne boğan, her zaman doğada daha mutlu olacağına inandığım sevimli hayvan.
neden sevilmediklerini anlamadıgım sirin seyler.
yaratanı bilip ona şükrettiği için insanlar tarafından nankör olarak adlandırılan temiz evde beslenesi canlı...
kulak temizliğini siz yapıp mite'lardan korursanız, pire derdinden kurtulur-sunuz...
kategoriye sokulacak olsa kanımca en yakışıklı hayvan. bebek yüzlü bunlar.
afrikadaki kardeş soylularına nazaran en sevimlileri buradakilerdir aslında..
öpüp de başımıza koymak lazım.
ama gene de benden uzak olsunlar..
Evde besliyorsanız kesinlikle kısırlaştırmanız gerekir yoksa mart ayında çekeceğiniz işkencelere hazırlıklı olmanız lazım.