1. 1.
  ne kadar büyük bir etki gösterirsen o denli büyük bir tepki ile karşılaşırsın. bir kural olarak karşımıza çıkar bu önerme. bir yasadır.

  bir tepki olarak görünüyor kemalizm dinide şu sıralar.

  kutsal kitabı; nutuk.

  mabedi; çankaya

  ikonası; atatürk portreleri

  rahibesi; tayyör giyen kadınlar.

  rahipleri; öğretmenler.

  anıtkabir de bir peygamber türbesi olur. gidilir şeref defteri imzalanır. atatürkten başka herkes okur o defteri. yazılanlar genellikle şikayet, bağlılık ve istektir. bir başka açıdan bakıldığında özünde "dua etmek" vardır.

  haber bültenlerinde, bayramlarda seyranlarda türbelerdeki izdiham gösterilir, çaputlar bağlanır, dilekler dilenir. ev alan türbeye koşar, kızını evlendiren de..

  perdeyi kaldırdığınızda, bayramlarda anıtkabirde de izdiham olur, parti kuranda ekibini alır anıtkabire çıkar, eylem yapmak isteyeni de, herhangi bir durumdan hoşnutsuz olanı da..

  yanlış baştan yapıldı aslında, atatürk'ü sevdirmek yerine uzaklaştırıldık, bıktırıldık. her zaman "neden?" sorusunu cevabını öğrendik; ama hiçbir zaman "nasıl?" sorusunu yöneltemedik. ezberletildik, düşünemedik.

  atatürk'ün gösterdiği yollardan yürümedik, yürüyemedik. başkaları tarafından yönetildik, ata öldükten sonra kemalizm dinini ortaya çıkardık. atatürk giderek daha dar bir kesim tarafından sahiplenilmektedir ve belli bir zümrenin görüşlerini temsil eden bir peygambermiş gibi görülmektedir. ne zaman bu davranıştan vaz geçilir, atatürk sevdirilir, anlatılır ve anlaşılırsa, işte cumhuriyetimizin kurucusu gazi mustafa kemal atatürk bu ülkeyi kuran yüce insan olarak sonsuza kadar varlığını koruyacaktır.
  30 -29 ... lol ol
 2. 2.
  Ülkede vatan-millet-sakarya mottosuyla malı götürmek isteyenlerin dinidir. Nedense 1946'da Menderes iktidara gelene kadar böyle bir izm'den yoksun ülkemde neo-liberal politikalarla kendi halkını siken bürokratlar yoktu ; oysa şimdi kendine kemalist diyen beton kafalılar sürüsü 80 darbesinden bu yana adı ulusalcılık olan emperyalizmin sömürgesi tadında bir muhalefetle laiklik endeksli, şeriat paronayalı , hak ve özgürlükleri baltalama faaliyetlerine halkın da desteğini alarak devam edebilmektedir. Bu dinde israfilin borusunu eline alan kıyamet niteliğinde darbeler yapmaktadır.*
  9 -7 ... nekrofili
 3. 3.
  ataturk ten dilek dilemek eylemiyle perçinlenmiş bir görüştür.
  3 -3 ... lol ol
 4. 4.
  kemalizm bir sentezdir. bu sentez icinde laiklik denen olgu, din eksenli seriatcilara fazla geldigi icin yillardir kemalizme hep saldirilmistir. isin komigi boyle bir sentezin dinle ve inancla alakasi olmamasina ragmen bir dinmis gibi algilanmasidir.
  4 -4 ... fr1end
 5. 5.
  komik olan böyle bir tamlama -tasvir, teşhis artık ne derseniz- üzerinde durmaktır.

  bu tür başlıklar siz-biz diye taraf oluşturmaya bölmeye güdümlülerdir. ortada ne böyle bir din vardır ne de bu dinin kafirleri. yeter artık, gelmeyin bu oyunlara...
  5 -1 ... eurasian
 6. 6.
  cumhuriyete giydirilmeye çalışılan deli gömleğidir.
  3 -1 ... resul balay olmak
 7. 7.
  şeyleri "dinsiz" göremeyen "dinci"lerin zorlama çalışması. bir çeşit yobaz sanat ürünü.

  "fikrin dini mi olurmuş pezemenk!" derdi edes burada olsaydı...

  küfrü sansürledim m harfiyle. ah ne kadar zekiyim, ehi ehi...
  4 -8 ... bl
 8. 8.
  (bkz: tanriturk)
  1 -1 ... ethembaki
 9. 9.
  oksijen tüketiminden başka bir şey yapmayan sadce biyolojik olarak varlığını sürdüren ve soluduğu oksijeni beynine götüremeyecek kadar küt damarlara sahip kişilerin yumurtlaması.

  ben böyle düşünüyorum nasıl olsa özgürlük var bu ülkede eleştirebilirim, diyerek o oksijensiz beyninde bir şekilde türemiş sapkın düşünceleri eleştiri adı altında ortaya koyan bu bünyeler dünya tarafından kabul edilmiş bir düşünce sistematiği hakkında ipe sapa gelmez fikir kırıntılarıdır tüm bunlar.

  eleştirilen o fikirlerin yerine konacak hiçbirşey üretmeden oh bugün de atatürk'e giydirdim içim rahat şeklinde gezinirler ortada.

  hayır madem hoşuna gitmiyor bu fikirler, bu devrimler yerine konulabilecek fikirler üret!
  nereye kadar gidecek bu deniz baykal muhalefeti?
  2 -3 ... xargn
 10. 10.
  bizimle ayni oksijeni soluyan ama icerde ona ne yapiyorsa artik boyle azotlu bir sonuc cikartan beyinden yoksun sadece omurgasiz bir kac surungenin iddiasidir. dikkate almaya degmez...
  1 -3 ... isi degistirgeci