bugün

meksikalı bir ressam. hayatta başına gelen sorunlarını resme dökebilmiş hatun kişisi.
Frida Kahlo kimdir? Bazılarına göre sürrealist ressam, bazılarına göre Diego Rivera'nın ressam eşi. Kendisini sürrealist olarak değerlendirenlere "Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim" der
Meksikalı ressam Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, 6 Temmuz 1907'de, Mexico City yakınlarındaki Coyoacan'da doğmuştur. Fakat doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 1910 olarak söylemiş, yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir. Bu ayrıntı, onun bağımsız kimliğinin ve sosyal ve ahlaki kalıplara karşı koyuşunun, tutkularıyla hareket edişinin, Amerikanlaşmaya karşı Meksikalılığını ve kültürel gelenekleri savunmasının ipuçlarını vermektedir.
komunist ressam diego rivera nın esi.resimleri kadar hayat hikayesi ile de ilgi ceken,eserlerinin coğu otoportreden olusan multiyetenek ressam.küçük yasta babasının götürdüğü parkta düşerek cocuk felci gecirdi.bu olay onun bir bacağının gelişmemesine neden oldu.onsekiz yaslarında iken sevgilisi ile son anda yetişip bindiği yeni model otobüs kaza yaptı.bu kaza hafif olamasına rağmen frida kahlo yu oldukça ağır etkiledi.yıllarca bedeninin neredeyse tümünü saran alcıyla yasamak zorunda kaldı.iyileştikten bir süre sonra ailesine maddi destekte bulunmak için ressamlığı bir meslek haline getirdi.diego rivera ile bu sürede tanıstı.cok gecmeden evlendiler,bu da frida kahlo nun basına gelen üçüncü kaza oldu.
yaşama tutkusu ve azmi ayakta alkışlanası,kadın ressam, (bkz: bisexsüel)
Frida Kahlo'nunfiziksel ve ruhsal acıları doğrudan resimlerine yansımıştır. Çalışmaları, duygulanım, kalp kırıklığı, aşk, yaşam ve ölümün nadir rastlanan bir birleşimidir. Çoğu resmi kendi portresidir. Eşi ünlü ressam Diego Rivera şöyle demişti Kahlonun resimleri için: "Frida sanat tarihinde kendi duygularının biyolojik gerçeklik olarak gösterimi için göğüs kafesini ve kalbini yırtan tek sanatçıdır. Çalışmalarında duygularını, görevlerini ve kadınların yaratıcı gücünü gösteren tek kadındır."

Kalın kaşları ve bıyıkları ile ortalıkta dolaşan bazen hemcinsleriyle beraber olan bir kadın. Amerika'nın ortasında komünizm propagandası yapan resimlerle sergiler açan Meksikalıbir ressam.
1950'li yıllarda resimleri daha kaotik ve dağınık olmaya başladı. Bunun nedeni giderek artan ağrılar, içki ve uyuşturucu kullanımıydı. Bunlar yanında gangren nedeniyle bir bacağının ampute edilmesi sonun başlangıcı olmuştu.

Frida Kahloölmeden birkaç gün önce günlüğüne "bir daha geri dönmek istemiyorum" yazmıştı ama bu dileği gerçekleşmemiş görünüyor. Zamanımızda bile Frida Kahlo'nun adı feminizm, resim sanatı ve Meksika ile birlikte anılıyor.
http://www.vickieenkoff.c...a_self_portrait_sheet.jpg
meksika devriminin eşi diego rivera yla birlikte öncülüğünü yapan,devrimci karakteriyle tanınan,geçirdiği bir kazada bir demir parçasının sırtından girip vajinasından çıkmasıyla yıllarca yatağa mahkum olan ve yatakta resim yapmaya başlayan,genellikle çektiği acıları ve natürmort çizimler yapan bir kadındı
aşk ve acının kadınıdır kahlo,hatta aşkı bile acı çekerek yaşar.bütün resimlerinde de yaşadığı acıları görürsünüz zaten.rahatsız eder,beğenilmez,belki burun kıvrılır resimlerine ama yaşamıştır ve resmetmiştir kahlo tıpkı bir şair gibi.bu yüzden de soylu,güzeldir eserleri kendisi gibi.*
tam anlamıyla acıyı resmetmiştir bu meksikalı şansız kadın.çocukluğundan başlayan acıları,kazası,kalp kırıklıklarını resimlerinde onunla yaşadığınız güzel ressam.hayat mücadelesi size güçlü olmayı öğretir.ona yapılan en büyük haksızlık onu diego rivera'nın eşi olarak anmaktır bence.çünkü o tek başına koca bir kahlo'dur..
ismi özgürlük anlamına gelmektedir. Devrimcidir, feministtir ve meksikaya bağlıdır. Hatta bıyıklarını almamasının sebebi de meksikalıların kendi ülkeleri içersinde bu şekilde gerçek meksikalıları anlamalarıdır. Tabi bunda fridanın biseksüel olması da bir etkendir. En güzel, en çok ses getiren portrelerini Diego onu aldattıkça ve insanlık tarihinde belki de onca vakadan sonra yaşayan tek insan olmasının normal sonucu olarak acı çektiği ve ruh sağlığının bozulduğu zamanlarda yaratmıştır. Yaşarken tablolarını satmayı başaran ve geçimini böyle sağlayan nadir ressamlardandır. Bugün tablolarının birçoğu madonnadadır. pablo picasso en büyük hayranlarındandır. özellikle otoportrelerdeki yüzleri kendisinin bile çizemeyeceğini söyleyerek fridanın kendisine özgü bi ressam olduğunu belirtmiştir. Tablolarında kendi gövdesini yarmış ve kendi gerçeğini anlatmak istediğini bariz bir şekilde ortaya koymuştur. Belki de onun için benzersiz frida kahlo akımını yaratmış tek ressamdır demek en doğrusudur.
frida adlı bir film ile hayatı anlatılmaktadır.
13 temmuz 1954 yılında akciğer embolisi teşhisiyle hayata gözlerini yumdu. ardında çoğu oto portrelerden oluşan 70 eser bıraktı. (yani ölümünden hemen öncesinde yaptıkları) bütün çalışmalarını içine alacak olursak toplamda 354 eseri vardır. oto portrelerinden 50 tanesi madonna' nın koleksiyonunda bulunmaktadır.

çoğu tablosunda (özellikle oto portrelerinde) çektiği acıyı ve ızdırabı resim yoluyla anlatmaya çalışmıştır. hayatı boyunca tutkularından asla vazgeçmemiştir. çeşitli zaman dilimlerinde çeşitli insanlarla yaşadığı aşklarla anılmıştır. ancak o diego rivera' ya karşı duyduğu aşkı ve sevgiyi başka hiç kimseye o denli kuvvetli hissetmemiştir.
bazı tablolarına örnek verecek olursak:

(bkz: The Two Fridas)
(bkz: The Roots)
(bkz: Between the Curtains)
(bkz: Nina Tehuacana)
(bkz: Diego and Frida)
(bkz: Diego and I)
(bkz: My Birth)
(bkz: self portrait with stalin)
(bkz: Embrace of the Universe)
(bkz: Two Nudes in the Wood)
(bkz: Moses)
(bkz: A Few Small Nips)
(bkz: Tree of Hope remain strong)
(bkz: What The Water gave Me)
(bkz: Self-Portrait with Loose Hair)
(bkz: i quattro abitanti del messico)
(bkz: The Broken Column)
(bkz: Self Portrait With The Portrait Of Doctor Farill)
(bkz: The wounded Deer)
(bkz: Henry Ford Hospital)
meksika devriminin öncüsü sosyalist ressam.
lev trocki' yi bir süre evinde misafir etmiştir.
frida kahlo filmini izlediğinizde ya da onun hakkında yazılan kitapları okuduğunuzda hayran kalcağınız insan.kazada bacağından girip vajinasından çıkan demir onu yıldırmadı ama canını çok yaktı ama diego kadar değil.diego onun kalbini çok yordu onu unutmak için çok insanla beraber oldu bayan ya da erkek olması onun için fark etmedi.her şeye rağmen o martı gibi kaşlarıyla yükselmeyi bildi.yaptığı portrelere herkes hayran kaldı.
hayranım hayransın hayran.seviyorum ulannn.
Hislerini, acılarını tuvaline direkt aktarabilmiş olumsuzlukların yıldıramadığı muhteşem kadın.
günümüz hatunlarına bıyık kaş almadanda çekici olunabileceğini öğreten çirkin ama zeki sanatçı.
bir avuç çöpten ibaret resimleri yapmış, modern dönemde çirkinliğin moda olması ile değere binmiş ressam. sanatın ereği olan güzellikten çok uzak, altın oranlardan bihaber, saçma ve çirkin resimlerin ressamı. birde sanatçı denmiş. sanat güzel olandır. çirkinlik yapmak sanatçılık değildir.
aşk ve evlilik hayatındaki sorunlarını, geçirdiği trafik kazası sonucu artarak devam eden sağlık problemlerini ve acılarını tuvale yansıtan ressam, resimlerinde genel olarak kendi portresi üzerine yoğunlaşmıştır. ayrıca yakında zamanda ortaya çıkan ve kendisine ait olduğu iddia edilen 1000'in üzerindeki resimlerin, çizimlerin ve mektupların sahte olup olmadığı tartışılmaya devam etmektedir.

http://entertainment.time...l_arts/article6848201.ece

http://news.bbc.co.uk/2/h...s_and_culture/8270720.stm *
diego rivera ile evliliği için akrabaları tarafından 'bir karınca ile fili evlendirdik' sözü söylenmiştir.
bir diğer rivayete göre bunun üzerine diego rivera şu açıklamada bulunmuştur:
- (bkz: karıncayı skreim belini incitmem)
tabi sadece rivayet bu.
beyaz perdede selma hayekin canlandırdığı ressam.
altıncı nesil yazar. hoş gelmiş, koştursun efenim sözlükte. adeta bir yılkı atı gibi.
yazar olma sürecinde girmesi gereken 10 adet tanımı tanım başlığına girmiş olan yazar.

(bkz: bambaşkaymışsın) * *
(#6533881)sinirli yazar.

sirf gicik olsun diye yaziyorum bunlari buraya. yarin saat 8.46 gibi silecegim bunlari. biraz daha aglasin, biraz daha yirtinsin diye, haha.

edit: caps lock açık kalmış kusura bakma.

edit 2: copy paste değil alın teri.