1. 1.
  meksikalı bir ressam. hayatta başına gelen sorunlarını resme dökebilmiş hatun kişisi.
  18 -4 ... mintiminti
 2. 2.
  Frida Kahlo kimdir? Bazılarına göre sürrealist ressam, bazılarına göre Diego Rivera'nın ressam eşi. Kendisini sürrealist olarak değerlendirenlere "Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim" der
  Meksikalı ressam Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, 6 Temmuz 1907'de, Mexico City yakınlarındaki Coyoacan'da doğmuştur. Fakat doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 1910 olarak söylemiş, yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir. Bu ayrıntı, onun bağımsız kimliğinin ve sosyal ve ahlaki kalıplara karşı koyuşunun, tutkularıyla hareket edişinin, Amerikanlaşmaya karşı Meksikalılığını ve kültürel gelenekleri savunmasının ipuçlarını vermektedir.
  12 ... pandora
 3. 3.
  komunist ressam diego rivera nın esi.resimleri kadar hayat hikayesi ile de ilgi ceken,eserlerinin coğu otoportreden olusan multiyetenek ressam.küçük yasta babasının götürdüğü parkta düşerek cocuk felci gecirdi.bu olay onun bir bacağının gelişmemesine neden oldu.onsekiz yaslarında iken sevgilisi ile son anda yetişip bindiği yeni model otobüs kaza yaptı.bu kaza hafif olamasına rağmen frida kahlo yu oldukça ağır etkiledi.yıllarca bedeninin neredeyse tümünü saran alcıyla yasamak zorunda kaldı.iyileştikten bir süre sonra ailesine maddi destekte bulunmak için ressamlığı bir meslek haline getirdi.diego rivera ile bu sürede tanıstı.cok gecmeden evlendiler,bu da frida kahlo nun basına gelen üçüncü kaza oldu.
  18 -4 ... frida
 4. 4.
  yaşama tutkusu ve azmi ayakta alkışlanası,kadın ressam, (bkz: bisexsüel)
  10 -3 ... internettin
 5. 5.
  Frida Kahlo'nunfiziksel ve ruhsal acıları doğrudan resimlerine yansımıştır. Çalışmaları, duygulanım, kalp kırıklığı, aşk, yaşam ve ölümün nadir rastlanan bir birleşimidir. Çoğu resmi kendi portresidir. Eşi ünlü ressam Diego Rivera şöyle demişti Kahlonun resimleri için: "Frida sanat tarihinde kendi duygularının biyolojik gerçeklik olarak gösterimi için göğüs kafesini ve kalbini yırtan tek sanatçıdır. Çalışmalarında duygularını, görevlerini ve kadınların yaratıcı gücünü gösteren tek kadındır."

  Kalın kaşları ve bıyıkları ile ortalıkta dolaşan bazen hemcinsleriyle beraber olan bir kadın. Amerika'nın ortasında komünizm propagandası yapan resimlerle sergiler açan Meksikalıbir ressam.
  1950'li yıllarda resimleri daha kaotik ve dağınık olmaya başladı. Bunun nedeni giderek artan ağrılar, içki ve uyuşturucu kullanımıydı. Bunlar yanında gangren nedeniyle bir bacağının ampute edilmesi sonun başlangıcı olmuştu.

  Frida Kahloölmeden birkaç gün önce günlüğüne "bir daha geri dönmek istemiyorum" yazmıştı ama bu dileği gerçekleşmemiş görünüyor. Zamanımızda bile Frida Kahlo'nun adı feminizm, resim sanatı ve Meksika ile birlikte anılıyor.
  12 ... witch is back
 6. 6.
  http://www.vickieenkoff.c...a_self_portrait_sheet.jpg
  ... salca
 7. 7.
  meksika devriminin eşi diego rivera yla birlikte öncülüğünü yapan,devrimci karakteriyle tanınan,geçirdiği bir kazada bir demir parçasının sırtından girip vajinasından çıkmasıyla yıllarca yatağa mahkum olan ve yatakta resim yapmaya başlayan,genellikle çektiği acıları ve natürmort çizimler yapan bir kadındı
  3 -2 ... pantalassa
 8. 8.
  aşk ve acının kadınıdır kahlo,hatta aşkı bile acı çekerek yaşar.bütün resimlerinde de yaşadığı acıları görürsünüz zaten.rahatsız eder,beğenilmez,belki burun kıvrılır resimlerine ama yaşamıştır ve resmetmiştir kahlo tıpkı bir şair gibi.bu yüzden de soylu,güzeldir eserleri kendisi gibi.*
  6 -1 ... endland
 9. 9.
  tam anlamıyla acıyı resmetmiştir bu meksikalı şansız kadın.çocukluğundan başlayan acıları,kazası,kalp kırıklıklarını resimlerinde onunla yaşadığınız güzel ressam.hayat mücadelesi size güçlü olmayı öğretir.ona yapılan en büyük haksızlık onu diego rivera'nın eşi olarak anmaktır bence.çünkü o tek başına koca bir kahlo'dur..
  9 ... duru
 10. 10.
  ismi özgürlük anlamına gelmektedir. Devrimcidir, feministtir ve meksikaya bağlıdır. Hatta bıyıklarını almamasının sebebi de meksikalıların kendi ülkeleri içersinde bu şekilde gerçek meksikalıları anlamalarıdır. Tabi bunda fridanın biseksüel olması da bir etkendir. En güzel, en çok ses getiren portrelerini Diego onu aldattıkça ve insanlık tarihinde belki de onca vakadan sonra yaşayan tek insan olmasının normal sonucu olarak acı çektiği ve ruh sağlığının bozulduğu zamanlarda yaratmıştır. Yaşarken tablolarını satmayı başaran ve geçimini böyle sağlayan nadir ressamlardandır. Bugün tablolarının birçoğu madonnadadır. pablo picasso en büyük hayranlarındandır. özellikle otoportrelerdeki yüzleri kendisinin bile çizemeyeceğini söyleyerek fridanın kendisine özgü bi ressam olduğunu belirtmiştir. Tablolarında kendi gövdesini yarmış ve kendi gerçeğini anlatmak istediğini bariz bir şekilde ortaya koymuştur. Belki de onun için benzersiz frida kahlo akımını yaratmış tek ressamdır demek en doğrusudur.
  8 -1 ... zenobia