bugün

uyan ey gözlerim gafletten uyan
uyan uykusu çok gözlerim uyan
azrailin kastı canadır inan

seherde uyanırlar cümle kuşlar
dillu dillerince tesbihe başlar
tevhid eyler dağlar, taşlar, ağaçlar

semavatın kapuların açarlar
müminlere rahmet suyun saçarlar
seherde kalkana hülle biçerler

bu dünya fanidir sakın aldanma
mağrur olup tac-u tahta dayanma
yedi iklim benim deyu güvenme

benim, murad kulun, suçumu affet
suçum bağışlayub günahım ref;et
resul;un sancağı dibinde haşret

firaset.net/ara.php?siralama=&siralamasekli=

akik.org/art/uyaney.mp3
insanı derin bir hüzne sürükleyen, her bir satırı hayata dair önemli ipuçları veren muazzam şiir.
bestelenmiş ve ilahi olarak söylenmektedir de..
gaflete düşmüş insanların silkelenmesini sağlayan şiir.
(bkz: bugün Allah için ne yaptın)
ıv.murat tarafından yazılan bu şiirin kısaca hikayesi şöyledir;

ıv.murat bir sabah ;sabah namazına uyanamaz bundan dolayı duyduğu üzüntüyü bu şiirle dile getirir
hayata oylesine daldigimiz su gunlerde bir an
olsun uyanmamizi saglayan essiz bir siir
400 küsür yıl öncesinden gelen harika yapıt... sözleri sultan 3. murad'a aittir. yine o devrin en büyük bestekarı ve osmanlı musikisini notalara döken ilk kişi olan polonya asıllı ali ufki bey tarafından bestelenmiş müthiş eser. notaları 1800'lü yılların sonlarına doğru kaybolmuş, eser unutulmuş, 1980'lerde british museum'un tozlu raflarında tesadüfen ruhi ayangil hoca tarafından bulunup tekrar bizlere kazandırılmış, '90lı yılların ortasında avrupa dini müzikler festivalinde, yanılmıyorsam, birincilik ödülünü almıştır...
elektro gitar yada akustik gitarla çalıp söylemesi ve dinlemesi çok hoş olan ilahi eser..
her dinlenildiğinde insanda sabah namazına kalkma duygusu uyandıran ilahi.
her dinlediğimde beni büyüleyen, bana yapmam gereken ama yapamadığım görevimi hatırlatan ilahi...
zara'nın da çok güzel seslendirdiği, iv.murad tarafından yazıldığını da sözlük sayesinde öğrendiğim klasikleşmiş ilahi. * *
yolcular grubunun da yorumladığı bir ilahi.
zara' nın güzel yorumuyla güzel bir hal almış ilahidir. hem bu kadar dinlendirip hemde bu kadar vicdan azabı çektirebilecek bir yorum daha bilmiyorum. dinlenmesi tavsiye edilir. özellikle ney süper.
zara isimli iğrenç sesli, sözde ahlak timsali; aslında bir 'yuva yıkan kişi' olan muhterem(!) zatiyenin * 'hiç bir yerde' söylememesi, kirletmemesi gereken letafet...
(bkz: uyan artık uyan)
(bkz: bitti ruya)
http://www.youtube.com/watch?v=PO5jSI-QyF8
yanlış hatırlamıyosam mehmet emin ay tarafındanda söylenmiş insanın içini huzurla dolduran ve "gafletten uyan" diye bizleri uyaran mükemmel, harika* ilahi...
"on kere dinlesem, on kere daha dinlerim" dedirtir insana
sadece neyle çalınanı daha bir vurucu olan ilahi formatında bestelenmiş, şiir..
özellikle içinde bulunduğumuz bu ramazan günlerinde dinlenildiğinde maneviyatın tavana vurmasıyla sonuçlanan ilahi.
iftara dakikalar kala zaten açlık ve susuzlukla savaşmaktan bitap düşmüş bünyenin üstüne birde ramazan ayının insana verdiği maneviyat patlamasının etkisiyle dinlenilirse insanın gözlerinde yaş kalbinde bir sızı meydana getirecek şarkı.
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının "Hacı Sabancı'yı Anma Konseri" çerçevesinde pek güzel seslendirdiği şiirdir.
http://www.youtube.com/watch?v=VnWTFRUzrpU
(bkz: ay içim geçmiş)
(bkz: uyumuyorum gözlerimi dinlendiriyorum)
internet sitesi de var:

http://www.uyaneygozlerim.com/
insana müthiş derecede huzur veren, şöyle bir silkinmesini sağlayan, kendine getiren ilahi.