1. 1.
  Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim.
  7 -1 ... trinfr
 2. 2.
  sahip olduğumuz en değerli şey.. (bkz: albert einstein)
  5 ... rsbrnch
 3. 3.
  bilim, ancak felsefenin bir alt kolu olarak mesru varligini devam ettirebilecek bir alan olmasina ragmen, bircok noktada ancak teorilerle destekleniyor olmasi sebebiyle felsefenin tersine spekulatif bir kurumdur.
  3 -4 ... child
 4. 4.
  1953 yılında %100 Türk sermayesi ile kurulmuş olan bir ilaç firması.
  3 ... oumar
 5. 5.
  kökü bilmek fiili olan türemiş isim.
  Ayrıca somut sonuçların alındığı her türlü uğraş dalına son zamanlarda bu ad verilmektedir.
  2 ... fehimsiz ekmek
 6. 6.
  doğanın kanunlarını anlamaya yönelik yapılır, deney ve gözleme dayalıdır, sistemli çalışmalar sonucu ortaya çıkar.
  4 ... kahireden ibrahim paşa
 7. 7.
  felsefi olarak inkârdan geçen bir algısal yaklaşımdır.

  akıl ve neden tabanlı bir farkındalık "algısı" olan bilim, kuramsal ya da deneysel olarak gözlemlenemeyen hiç bir şeyle ilgilenemez. gerçekliği önceden doğaüstü olarak telakki edilen şeyleri nedenler ve sonuçlar olarak ayırır ve bilimsel açıklamalarını getirir.

  bilimin başlangıç noktası "sıfır"dır. herhangi bir takım dogmalar değildir. dogmalarla başlayan bilim, bilim değil ancak ve ancak laf salatası, lakırdıdır*.
  3 ... bl
 8. 8.
  (bkz: bilim org)
  1 ... thedewil
 9. 9.
  felsefenin ekürisidir. felsefe "düşünür", bilim "yapar". bazen felsefe bilimin olmadığını yaptıklarının yanlış olduğunu düşünür, bazende bilim felsefenin düşündüklerini yanlış çıkartır ama genelde birbirini tamamlarlar.

  çoğu bilim adamı aynı zamanda iyi birer felsefecidirde. yaptıklarıyla yetinmezler aynı zamanda yapılabilecekleri bir felsefe olarak ortaya atar ve ilerisi için açık kapı bırakırlar

  bilimde bir şeyin "kanun" olarak adlandırılmasının zorluğunun nedeni de felsefeyle sahip olduğu birlikteliktir.
  1 ... pulera
 10. 10.
  bilim, neşv-ü nemasını doğmaya borçlu olmasından öte, kendi içerisinde aksiyom diye tabir edilen doğmalara sahiptir. aksiyomları ispatlayamazsınız ama sezgisel olarak doğru olduğunu kabul eder ve bilmi bu aksiyomlar üzerine inşa edersiniz.
  ... merakli