bugün

bir 'türkik' alt-ırk(ımsıs)ı. insani açıdan kalitesizler... hamasi milliyetçilik olarak ifade etmiyorum, da, tarih boyunca bize pek çok 'yamuk' yapmıştır bunlar...
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=194918
bir türk kolu olmakla birlikte kendilerinde şu anda türklükten eser bulunmadığını düşündüğüm ama yine de sevdiğim millettir.
(bkz: komunist rusya neler yapmış)
yersiz bir karşılaştırmayla dostoyevski'nin önüne dikilen tolstoy'un enfes romanı. roman kadar keyif vermeyen bir de -sanırım 60'lı yıllarda yapılmış- filmi vardı.

ayrıca tarihte bize kazık atmayan kimse kalmadığını belirtir, türk'ün türk'ten yediği kazığın da haddi hesabının olmadığını arzederim.
zihniyetinde faşistlik yatanların ellerine geçen en güzel fırsat. "ordakiler faşitlik yaptı bizimkilerden dövdü" deyipte burda faşistlik yapmanın anlamı ne? sen de burda aynı şeyi yaparsan onlardan farkın ne olur? hade hurra saldırın kazaklara" yürüyün kardeşim kazaklara da yürüyün diğerlerine yürüdüğünüz gibi.
feci halde sevimli, isirma istegi uyandiran yaratilar. çekik gözlülerin hepsi öyle gerçi. bir gün sikistiracagim bir tanesini, acimayacagim.. *
Bozkir insanlari toplulugu. bozkir kulturu dolayisiyla ahlak ve vicdan yonlerinden az gelismis, kent hayatina uyum saglayamamis, calismaktan hazetmeyen, yogun derecede ruslara ozenen bir toplumdur. "Aman da ne guzel, madem ki hepimiz turkuz oyleyse bir olmaliyiz" fikriyatina en guzel ve beklenen darbeyi kazaklar vurmustur. Turancilik ideolojisi icin cok buyuk hayal kirikligi olusturmuslardir. Turklerden ciddi sekilde nefret ederler. Asla kendilerini turk kabul etmezler, sen aslinda turksun dediginizde siddetle karsi cikarlar, zaten turklukle fazlaca bir alakalari kalmamistir.

Kazak bir kiz arkadasin aktardigini paylasalim: "Biz aslinda sarisin mavi gozlu bir halkmisiz (bkz: Rus olmaya ozenmek)fakat mogollar gelip anneannelerimizi ve babaannelerimizi igfal etmis, biz de boyle ablak cekik cirkin birsey olmusuz. Mogollarin ulasamadigi ic bolgelerde hala rusa benzeyen kazaklar var. *"
bir tolstoy romanı. roman kkarakteri nin ne kadar iyi anlatıldığı bir yana ateş-pervane meselesini yaşlı yeroşka nın ağzından öyle bir yazmış ki.. ve de bitişi! bir film nasıl biterken çarparsa, aynen öyledir roman.
"kim mutluysa o haklıdır." işte tolstoy dan kazaklar için.
yalnızca kartal evcilleştirerek ava çıktıkları için bile dünyanın en karizma milleti ünvanına sahiptirler. *
Kazaklar, Kazakistan'da yaşayan Türk halkı. XVI. yy'da Türkistan'daki bazı Türk kabilelerinin karışımı ile oluşmuş bir halktır. Dilleri Türkçedir. Türkçe'nin merkezi kuzey lehçesi ile konuşurlar.

Nogayca, Karakalpakça, Başkurtça ve Tatarca ile akraba olan ve Kıpçak bölümüne giren Kazakça'yı konuşurlar.

Kazaklar Kazakistan, Türkiye, Moğolistan, Özbekistan, Kırgızistan, Afganistan, Çin, Rusya, Türkmenistan ve AB'de de yaşar. Çin'de Kazakların çoğunluğu 1,110,800 Kazak, kuzey Sincan-ili Kazak Özerk ili (Çin'deki en büyük özerk bölge) ve Mori ile Barköl ilçelerinde yaşamaktadır.

Abay Kunanbayoğlu, Muhtar Avezov, Şekerim Kudayberdioğlu, Mağcan Cumabayulı gibi şairler, yazarlar ve düşünürler yetiştirmiştir.
Kazak kültürünü resmeden bir pul

13. yüzyılda Altınorda Hanlığı topraklarının doğu kanadını oluşturan Deşt-i Kıpçak ahalisinde yaşayan ve Moğol istilasından etkilenmiş Türki boylar bir araya gelerek Kazak Hanlığı etrafında toplandılar. Söz konusu hanlığın yapılanmasında bazı Kırgız boyları ile kadim Kıpçak boylarının ardılları rol oynadı. Bunun yanında bazı Moğol boyları da Kazak ulusuna katıldı.

Kazaklar; Kırgızlar, Kıpçaklar, Nogaylar ve birkaç Türkleşmiş Moğol kabilenin karışımından ortaya çıkmış Türk halkı olarak 14. yüzyıldan sonra yeni bir boy olarak Orta Asya arenasında yerini almıştır. Orta Asya'da Ruslar ile ilk teması kuran Türki halk Kazaklar olmuştur
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar tarafından "türk düşmanı, türki olduğu halde türklere yamuk yapan halk" olarak adlandırdığı topluluk. hatta topluluklar.

evet topluluklar.
niçin?
zira iki kazak topluluğu vardır.
birincisi bizim bildiğimiz kazaklar, yani kazakistan kazakları, diğeri ise rusların tarih boyunca tetikçisi olmuş barbar topluluk olan kazaklar, veya namı diğer zaporojye kazakları veya don kazakları...

ablay han'ın soyundan gelen bugünkü kazakistan kazakları müslüman olup turani bir millettir. türkiye türkleri ile tarihi, dinsel ve kültürel gönül birliktelikleri mevcut olup ilanihaye dostlarımızdır.

gelelim kavram kargaşası yaratan diğer kazaklara,
evet, don-volga yahut zaporojye kazakları öncelikle turani değil slav bir millettir. yani bizim bildiğimiz çekik gözlü kazaklarla herhangi bir akrabalıkları yoktur ve üstelik bunlar hristiyan görünümlü putperestlerdir.

işin gerçek boyutuna geçecek olursak, kazak topluluklarını sanırım dünyada bir tek karıştıran biziz.
zira ruslar bizim turki kazakları "kazaqh" olarak tanımlarken diğer grubu "kazak" olarak tanımlarlar. ingilizce'de "cossack", fransızca'da "cosaque" adı verilir. bizde ise parmakla gösterilecek bir güruh bu topluluğu "kozaklar" olarak bilir ve tanımlar...
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kozaklar

ünlü rus yazar lev tolstoy'un aynı isimli başyapıtında bahsi geçen de yine bu barbar hristiyan topluluk olan kozaklar'dır.
yine bir başka eser olan gogol'un taras bulbası da yine türki kazak değil, slav kazaklarındandır...

üstteki eklentilerde sürekli kötülenen ve bize yamuk yaptığı dile getirilen kazaklar(kozaklar) osmanlı'nın kuzey politikası önündeki en sert rakip olmuşlar ve önce moskova ve kiev knezleri'nin sonra da rus çarlığı'nın osmanlı'ya karşı ileri karakolu vazifesi görmüşlerdir.

17. yy da artan kazak yağmaları ve saldırılarına karşı kırım hanı'nın osmanlı'dan yardım istemesine istinaden 4. mehmed zaporojye kazakları'nın üzerine bir ordu göndermiş, bu ordu kazaklar tarafından bariz şekilde yenilgiye uğratılmıştır.
10.000 askerimizin şehit düştüğü bu sefer neticesinde 4. mehmed zaporojye kazakları'na bir mektup yollayarak onları biat etmeye davet ettiyse de, osmanlı padişahı'nın bu mektubuna kazaklar alaycı bir üslüpla karşılık vermiş ve osmanlı'ya boyun eğmeyi kesinlikle reddetmişlerdir.
üstelik salt reddetmekle de kalmamış, osmanlı'nın karadeniz kıyılarını ve hatta payitaht istanbul'u sürekli yağmalamışlar, istanbul'a iaşe sağlayan kırım'daki özi ve akkerman kalelerine sürekli baskınlar düzenlemişlerdir.
kozaklar'ın bu yağma ve talan harekatları karşısında osmanlı donanması da yetersiz kalmış, "şayka" adı verilen ve genelde nehirlerde kullanılan küçük ve hızlı tekneler ile kozaklar osmanlı yurduna yaptıkları her seferden zengin dönmüşlerdir...

ünlü rus ressam repin'in aşağıdaki yağlı boya eseri de bu olayı betimlemekte olup tarih boyunca rusya'da en fazla paraya satılan eser olarak nam salmıştır;
görsel

toparlayacak olursak,
her kazak'ı bizim bildiğimiz kazakistan kazakları ile karıştırmak ve bu tip mesnetlerle kandaşımız kazakları karalamaya çalışmak ayıptır, günahtır, kansızlıktır.

saygılarımla...
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.