1. 1.
  Gogolun bir kitabında kazak liderinin ismidir.Aynı ismi taşıyan filminde başrollerde yul brynner oynamaktadır.Kazak kahramanlığını ve polonya savaşlarını anlatmaktadır.
  3 ... sex pistols
 2. 2.
  film de taras bulba nın oğullarından birini tony curtis oynar. film boyunca kazak akıncıları atlarıyla akına kalktıklarında kamaguska diye bagırırlar. epik, destansı bir anlatıma sahiptir film.. izlenmesi tavsiye edilir.
  1 ... lazy pigeon
 3. 3.
  güçlü bir adamdır[ellerinde oğlunun kanı]. aynı zamanda fazlasıyla heyecaı içersinde barındırır;bunun yanında şoven yanı biraz ağır basar kitabın.
  1 ... calderon de la barca
 4. 4.
  iktidar savaşını, yasak aşkı ve ilkel sadakati çok güçlü sahnelerle işleyen harika kitap ve romanın adı.
  ... oyle bakma
 5. 5.
  gogol' un unutulmaz epiği. sinema uyarlaması çok başarılı olan film hala trt ' nin gece kuşağında kesintisiz 180 dakikalık versiyonuyla ara sıra yayınlanmaktadır. özellikle yabani kazak lider rolünde yul brynner adeta gerçek bir kazakmış gibi oynuyor.
  3 ... ruhunla sev
 6. 6.
  gogol'un ağır milliyetçilik duygularıyla yazmış olduğu romanıdır. yahudi yankel ile hafızalarda yer etmiştir. yahudi lafını duyar duymaz, yankel'i hatırlamama ve tebessüm etmeme sebebiyet vermiştir.
  ... guest
 7. 7.
  hamaset edebiyatının ayyuka çıkarıldığı, okurun kazakların cesareti ve yürekliliği ile adeta bir efsaneye dönüştürülmüş kitabı okudukça kurtlar vadisi dizi çekimlerinin ortasına düştüğü hissiyatına kapılmasına neden olan, benim ancak yarısına kadar tahammül edebildiğim, belkide gogol'un en kötü eseri olmasına rağmen verdiği tarihsel bilgiler nedeni ile bir nebze de olsun faydalı, dünya klasiklerine geçen eseri.
  3 ... zahiri
 8. 8.
  şimdiki kazakistan'la alakası olmayan gerçek kazakların destansı anlatılmış öyküsüdür.saç modeli olarak da taras bulba saçı diye bir moda geçmiştir ya da geçebilir.
  ... roy orbison
 9. 9.
  gogol'un taras bulba karakteri tamamen hayali biri değil, 1597'de lehler tarafından infaz edilen seweryn nalywajko adında bir kazak liderinin canlandırmasıdır.

  bugün taras bulba'yı-gerçek bir kahraman olmasından ötürü- hem ukrayna hem rus milliyetçileri sahiplenir. ekşinin yandan yemiş entelleri ağır milliyetçi jargonla yazılmış bu romana olabilecek en saçma yorumu yapıp faşizm eleştirisi diye adlandırmışlar. * *
  5 ... gaspirali
 10. 10.
  hristiyan olmuş zaporozhye kazakları'nın lehistan litvanya birliği'nden yedikleri kazıkların anlatıldığı gogol romanı.

  en başta lehistan litvanya birliği'yle bir olup savaşır kazaklar. savaşın sonunda slavlar slavlıklarını yaparak toplarla hafif atlı kazaklar'ı arkadan vururlar.
  sonrasında esaret ve kendi kültürlerini yaşamaları engellenen, ezilen, sövülen kazaklar.
  sonunda ayaklanma nedenleriyse pek salakça ve romantik: karı kız dalgası!
  ... sadaeke