bugün

kocaeli ilinin karadenize kıyısı olan ilçesi. merkezi pek tercih edilen bir yer olmasada izmit ve istanbuldan yazlari gunu birlik tatil için kerpe kefken ve daha bir çok sahil beldesine sahiptir. yoğurdu ile ünlüdür.

ayrıca insanları hakkında söylenenleri üstüne alınmadıkları gibi bir rivayet vardır. şöyle ki:

komutan: bölük dur!
bütün bölük durur kandıralı devam eder
komutan: kandıralı sende dur!

özel olarak belirtmeniz gerekmektedir kendilerini.
kandıra yoğurdu, kandıra hindisi ve kandıra bezi(dokuması) mehşur olan bir yöremiz.
dünyada londra , kocaelinde kandıra derler kandıralı asortik arkadaşlar.
(bkz: kandıra cezaevi)
kocaelinin en eski ilçelerindendir. turan güneş, nihat erim gibi ünlü siyasetçiler yetiştirmiştir.bir zamanların siyasetin kalbi olarak nitelendirildiği ilçedir. yoğurduyla meşhurdur.her sene geleneksel yoğurt ve kültür sanat festivaliyle tanıtım yapmaktadırlar.turistik sahilleri kerpe , kefken,cebeci sayesinde geçtiğimiz sene turizm bölgesi ilan edilmiş kocaelinin karadenize kıyısı olan tek ilçesidir.*
(bkz: mustafa kandıralı)
her sene bir çok kişinin denizinde boğularak öldüğü tatil bölgesi...
anlayamadıgım bır sekılde ev kıralarının, kücüklügüyle, nüfusuyla ve evlerin yıpranmışlıgıyla ters orantılı olarak tavana fırladıgı memleket. üniversitesınde ise genclerin kendılerını tamamen ortamın rahatlıgına bırakarak ipe sapa gelmez bır vazıyet aldıkları, anadan babadan uzakta kendılerıne bambaska bır dunya hayatı yaratarak aslında yanlış yaptıklarını anlatabılecek bır yaşlı ve güngörmüş insanlar topluluguna sahıp olmasına ragmen nedense kimsenın kımseye karısmadıgı, bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetindeki küçük bir ilçe.
yoğurdu ile meşhur izmit lçesi.
her yağmur yağişinda olduğu gibi, 28 Ekim 2010 akşami içinden geçen namazgah deresinin taşmasi sonucu terminal bölgesinin sular altinda kaldiği ve ben dahil pek çok kişinin mahsur kalip evlerine / işlerine gidemediği ve sonuçta 29 Ekim 2010 Cumhuriyet Bayrami kutlamalarinin ertelendiği ilçe.
yaklaşık 15.000 nüfuslu kerpe gibi önemli bir sahili olan kocaelinin bir ilçesi..
halkı izmit'li değil kocaeli'li olan, kocaeli'nin hemen hemen hiç sanayisi olmayan bol bol internet kafe, bakkal, berber, kırtasiye, fırın, kafe vs olan izmit'e 45 km uzaklıktaki yaklaşık 16,000 nüfuslu kasaba görünümlü küçük ilçe.
herşeyini kandıra myo ve askeri kışla'ya borçludur. 2-3 tane banka şubesi vardır. aradığınız herşeyi kolaylıkla bulamazsınız.
3. köprüye bağlanacak yol buradan geçecek iddiasıyla arazi fiyatlarının fırladığı kocaeli'nin küçük ilçesidir, istanbul'da ki emlakçıların camlarında görürsünüz Kandıra'da yatırımlık araziler diye.
görsel
görsel
üniversite ve askeriye sayesinde ayakta durmayı başaran kocaeli'nin en küçük ve sanayisi olmayan tek ilçesi. ayrıca kandıra f tipi kapalı cezaevi'de bu ilçede bulunmaktadır. üniversite sayesinde epeyce yol katetmiş bir ilçe burası öğrenci nüfusu çoğunlukta bu çocuklar sayesinde evlerini pahalı pahalı kakalıyorlar öğrencilere, ayrıca adım başı internet kafe, fırın ve bakkal görmek mümkün bu küçük ilçede. birde bolca kahvehane bulunuyor. izmit'e yaklaşık 45 km uzaklıkta. karadeniz kıyılarında bulunan kefken, kerpe, cebeci ve bağırganlı gibi mükemmel güzellikte tatil beldelerine sahip bir yer. ancak ilçe merkezi öyle güzel bir yer değil. sokaklarında bolca köpek ve karga bulunur bu ilçede, birde roman vatandaşların sayısı da öyle azımsanmayacak kadardır.
7-8 ulusal tv kanalı dışında hiç yerel tv kanalı yok bir tane yerel radyo var kandıra batı fm 106.9 frekansında yayın yapıyor o radyoda sabah akşam türk sanat müziği, türkü falan çalıyor ilçede bir adet merkez var zaten orası belediye meydanı fazla gezilecek yada takılacağınız mekan yok zaten genelde istanbul, bursa, izmit gibi yakın çevreden öğrenciler burayı tercih ediyorlar. hafta sonu oldu mu çoğu istanbul'a kaçıyor. ziraat bankası, halkbank ve türkiye iş bankası dışında banka şubesi yok, bim, şok ve a 101 marketleri var. genelde evler sobalı ilçede kömür ve odun satışı çoğunlukta. kışları fazla olmasa da epeyce soğuk geçer yazları ise sıcaktır ipini koparan karadeniz kıyılarına koşar. çalışmak için izmit'e giden kişi çok, hatta otobüsle servis gibi gidip geliyorlar, gürkan otobüsleri saat başı çalışıyor burada.
bir dönem içinde yaşama imkanım oldu öyle ahım şahım bir yer değil, daha önce chp yönetiminde bulunuyordu ancak son yerel seçimlerde akp kontrolüne geçmiş.
kocaeli nin incisi. karadenizden bir damla.
sikko sikko insanlara sahip ilçe. akp'li dayı efsane. akp'yi tayyip'le o kurmuş ahaha.
Yolun ortasından yürüyen insanların olduğu ilçedir. iki yıl orada öğrenci olarak kaldım ve Malzeme oldukça fazla. Adam yolun ortasında yürüyor, araba arkadan korna basıyor çekilsin diye. Sonra yaya "ne korna basıyorsun lan!" deyip kavga çıkartıyor. Bu sıra dışı olay orada çok olağandır. En güzel tarafı da saat 1 de sınava girip, saat 2 de denizde olabilme şansındır. Sınava şortla girebilmek güzeldi.
kalabalıktan kaçmak için seyrek daha tenhadır.

insanı seyrektir. *
gişelere gelmeyin. kendinizi kurtarın dediğim kocaelinin körfezle beraber en iyi yerlerinden.
karasu ve kaynarca ilçelerinin eskiden bağlı olduğu, istanbul ve sakarya illerine sınırı olan tek kocaeli ilçesidir.
kocaeli'nin bir ilçesi. hiç gidip görmedim ama zannedersem önemli bir yer. bir gün mutlaka gitmeyi düşünüyorum.

görsel

sandbox world war 2 oyunundan...
yoğurtuyla, kefken ve kerpe sahiliyle ünlü kocaeli ilçesi.
11.18 de sallanmıs ilçedir.