bugün

--spoiler--
senaryoda eşkiya ile benzerlikler olduğu gözlerden kaçmadı. ayrıca biraz da karayip korsanları koktu bana. en olmadık yerde gelen bir espri ile kahkaha atabiliyorsunuz. senaryo ne kadar bariz olsa da sırf kenan imirzalıoğlu'nun psikopatlıkları için bile gidilmesi gereken, izlemesi keyifli film.

kenan imirzalıoğlu'na kötü adam rolü pek de yakışmış ayrıca.
--spoiler--
kesinlikle izlenilmesi gereken bir film her ne kadar kenan imirzalıoğluna kötü adam rolünü yakıştıramasamda o kendine yakıştırmış ve hakkıyla oynamış.
arada eşkiya çakması izlenimi verse de sırf şener şen için bile izlenesi sinema filmi. kenan imirzalıoğlunun da performansı fena değildi tabi.** bi de unutmadan; aslı* masal gibi bi hatun hakkaten.
-bana ne dedi biliyomusun.
+bendeki göt hiç birinizd yok dedi
-harbiden daşaklı adammış.
140 kusur dakika boyunca, ki bu sure filmin basindaki fragmanlar ve ara ile, 170 dakikaya ulasmistir, kalabalik bir salonda, montunu, atkini, kolunu, bacagini koyacak bir yer bulamadan izledim filmi. kimi yerlerde gercekten sikildim, saatime bakip dakika hesabi yaptim durdum.
film bittiginde devran'in * absurd esprilerine takmistim, butun filmi bir kenara birakip, olurken bile yapmaya devam ettigi bu gereksiz esprileri elestirdim durdum. ciddi giden bir senaryoya pek yakistiramadim, ama seyirciler de gayet hosnuttu, kahkaha boldu yani. sonra aldigi kokainlere bagladim olayi, film boyunca kafasi guzel oldugu icin bu yersiz esprilerin ciktigini konusunda kendimi ikna ettim, 'yonetmen de benim gibi dusunmustur' dedim kendime.
yine de guzel bir filmdi, bir eskiya gibi efsane olamaz tabi ama izlenir.
konunun ilgi çekici olmasına rağmen film, izleyiciye film izlediğini unutturan sürükleyiciliği yakalayamıyor bir türlü. şener şenin oyunculuğunu yorumlamak gibi bir haddimiz olmadığını bilmekle beraber artık bu görmüş geçirmiş,tövbe etmiş, büyük bir geçmişi olan fakat geleceğe dair bir beklentisi olmayan yanlız adam rolünün dışına cıkmasını istiyorum (eşkıya,gönül yarası,kabadayı)
ismail hacıoğlu ve kenan imirzalıoglu süper oynamışlar. fakat son sahnelerde kenan imirzalıoglunun modaya uyup (espiritürel mafya) iyice taşşağa bağlaması filmi saçmalaştırmıştır. bir de saçmalık açısından şener şenin doğa üstü güçlerini sergilediği son sahne vardır ki evlere şenlik. neticede film vasatı aşamamıştır kanımca..
(bkz: o dönemde bitti)
seyretmeyenlerin gözünün açık gidebileceği bir film.
şener şen'e bir kez daha hayran olma sebebi mükemmel film. sadece ona değil sürmeli rolündeki rasim öztekin ve devran rolündeki kenan imirzalioğlu' da oyunculuk gösterisi yapmışlar. filme girmeden önce çılgın dersane 2 ' nin reklamı döndü inanın iğrendim . türk sinemasında film adına yapılan iğrençliklerden sonra herkesin izlemesi gereken bir film kabadayı .
sıkça kullanılan "reis" hitabıyla mafya ve ülkücülük sentezinin ne kadar içiçe olduğunu birkez daha gözler önüne sermiş olan filmdir. kabadayılığın, eşkıyalıkla benzeşen yanlarını ortaya koyan film, türk sinemasına yeni bir açılım getirmese de izlenmeye değerdir.

kenan imirzalıoğlu'na altından kalkabileceği bir rol verilmiştir ve kenan, bu rolun altından rahatça kalkmıştır.

rasim öztekin'in (tiyatrodan geliyor olmasından mütevelli) oynadığı rol, kendisi için çocuk oyuncağıdır. ve hayran bırakmıştır.

aslı tandoğan ustaların içinde ezilmiş fakat yeteneksizliğini güzelliği ile azbuçuk kapatabilmiştir.

ismail hacıoğlu için ayrılan rol, derinliksiz ve rahat oynayabileceği bir roldür. genç oyuncu fazlasıyla rolün hakkını vermiştir.

şener şen ustaya gelince; her senaryoyu kabul etmeyen, kılı kırk yaran yaklaşımından bu filmde vazgeçmiş görünse de oyunculuğu kendisini affettirmiştir. filmin içinden şener şen ustanın sadece mimiklerini çıkarsanız, yeni bir film bile yapabilirsiniz.

meraklısı için not: şener şen'in "hepiniz bir sürmeli etmezsiniz" repliğinin geçtiği sahne haliç kıyısında, ayvansaray otobüs durağının karşısındaki "zindan" kafe adlı tarihi mekanda çekilmiştir. gidip bir nargile eşliğinde kahve içerseniz, içinde bulunduğunuz mekanın savaşa giden atların nallarının çakıldığı yer olduğunu unutmayın...

film sonrası kafalarda oluşan soru: piskopatlar ölürken espritüel mi olur?
vatansever, milletsever, dayaksever bir karaktere sahip ve kendi kendine gelin güvey olan bir erkeğin mahallede caka satan tipidir.
başrollerini şener şen ve kenan imirzalıoğlu'nun paylaştığı günümüzde gerçekten beğenilen ve seyredilen şiddet içerikli film.
son yılların en saçma en kötü senaryolu türk filmi. şener şen'in böyle bir senaryoyu kabul etmesini anlamak mümkün değil. çok yazık.
halı sahaya yetişmek için yarısında çıkmak zorunda kaldığım film.
(bkz: mallık)
(bkz: mal olma durumu)
bütün film boyunca sıkılınan, sadece sonunda salya sümük ağlanan bir filmdir. konusu aslında saçmadır lakin şener şen 3 puan olan film notunu oyunculuğu ile 5e kadar çekebilmiştir. helal olsundur.
ahmet hakan ' ın 23.12.2007 tarihli hürriyet gazetesindeki köşesinde yerden yere vurduğu filmdir aynı zamanda.
büyük ustadan güzel bi film daha:senaryo sıradan da olsa
şener şen için gidilip,izlenmesi gereken film.
yazı tura ile oyunculğuna farklı bi yoldan devam eden kenan imirzalıoğlu'da film'e
ayrı bi hava katmış.
rasim öztekinden müthiş performans.
ismail hacıoğlu ve aslı tandoğan'nın rolleri herkesin rahatlıkla oynayabilceği rollerdir.
gelelim filmin müziğine film'de müzik yok evet evet film'de müzik yok
müzik everenseldir ama bizim yaşadığımız toplumu,olayları ve kültürümüzü anlatan bi film'de neden
yabancı bi müzisyene müzik yaptırılır anlam vermek zor.
kısacası erkan uğur ve eşikya dersem olay anlaşılır herhalde.
yavuz turguldan beklinilmeyecek;sıradan bi senaryo olmuş.
söylediğim gibi sırf şener şenin hatırına ve onun bu kadar
sıradan bi seneryoda bile nasıl bi üstün performans çıkartını gormek için gidilmesi gereken film.
şener şen : saflık, temizlik, racon kesme, etik vs.. derken son üç filmdir kendini tekrarlayan rollerdedir.ama oyunculuğu 10 üzerinden 10 dur.ellerinden öperim. (bkz: eşkiya gönül yarası kabadayı)
rasim öztekin : rölünü adeta iki eli cebinde oynamış(iki eli cebinde:rahatlıkla manasında)10 üzerinden yıldızlı 20 veriyorum.
ismail hacıoğlu : türk sineması ve televizyonları içinde almış olduğu rollerin üstesinden hakkıyla gelen genç bir aktördür, aldığı her rol ile sempati uyandırımıştır bende. ki kendisi henüz 22 yaşındadır. ünümüzde ki bir 10 -30 yılda neler yapacağını tahmin etmek hiçte güç değil.yolu açık olsun. (bkz: evet hastasıyım)
ruhi sarı:kesinlikle çok yetenekli ve sempatik.kabadayı da rol alması tam isabet.

diğer oyuncular ise tiyatromuzun değerli oyuncularıdırlar. film için uygun olan tüm kadro bir araya getirilmiş. bu bile bir değerdir. izlenilesidir.mafya nedir- kabadayılık nedir,ibnelikeşcinsellik nedir ne değildir,racon nedir gidiniz tekrar hatırlayınız, bimiyorsanız da öğreniniz.

(bkz: ibnelik nedir ne değildir)
büyük beklentilerle izlediğim ancak büyük hayal kırıklığıyla sonuçlanan dramatik komedi filmi.

basit, klişe yavuz turguldan beklenmeyecek eşkıya kırması bir senaryo. gereksiz ve alakasız yakın planlarla deli eden, filmin en dramatik olması gereken sahnelerde absürd esprilerle filmin içine etmiş bir yönetmen. film sesli çekilmesine rağmen en önemli karakterlerden birine yapılan dandik dublaj. türk sinemasının hala çözemediği yeteneksiz figüranlar. hayal kırıklığınıa yetmiş ve artmıştır.

şener şenin ayakta alkışlanacak oyunculuğu, kenan imirzalıoğlunun gitgide oyunculuğunu geliştirdiğini görmek ve rasim öztekin şov bir nebze olsun sinirlerimi yatıştırmama yardımcı olmuştur.
tek kelimeyle yazık...

sen kalk eşkiya, aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni, gölge oyunu, züğürt ağa ve daha sayamadığım bir sürü nefis yapımları yaz, adını altın harflerle türk sinemasına yazdır, sonra da kalk 2007 de kabadayı ile bu nefis kariyerine bir delik aç. bunu yaparken de şener şen'i de yanında götür. hiç yakıştı mı sana üstad yavuz turgul!..

filmin başarısız olmasında hiçbir oyuncunun suçu günahı yok. ellerine gelen senaryoyu mümkün mertebe oynamışlar. fakat hem senarist hem de yönetmen* bu kadar başarısız olunca insan üzülmeden edemiyor. türk sinemasının medari iftiharı olan bu kamera arkasındaki adamlarda bunu yaparsa biz kimden iyi bir film izleyeceğiz.

bu nasıl bir mizah anlayışı, bu nasıl bir dram, bu nasıl bir suç ve polisiye! nereden ele alırsanız film batıyor. ömer vargı zaten ne bir dram çekebilmiş ne bir aksiyon ne de kurgu da başarılı. spoiler verip anlatmak istemiyorum çok merak ediyorsanız gidin görün izleyin. ama sakın benim gibi bu sağlam kadroya bakıp büyük beklentilerle gitmeyin.

tek korkum şener şen'in sinemadan soğuyup köşesine çekilmesi. umarım bu projeyi unutup herkes önüne bakar ve dersler çıkartır...
şener şen'in ne akdar usta bir oyuncu olduğunu bizlere tekrar göstermiş film. bir insan nasıl tüm vücuduyla oynamayı başarabilir? yüzündeki kasların her biri mi oynar? abuk subuk hollywood yapımlarına para verilip "ayh çok güzeall" tarzı yorumlar yapılırken haksız eleştirileri yapılmaması gerekmektedir. muhteşem bir filmdir. gidip izlenmemesi yazık olur. zaten bizim için müzikte sezen aksu neyse sinemada da yavuz turgul ve şener şen bir araya geldi mi akan sular duruyorken çemkirmek yersiz.
--spoiler--
insanları gayliğe özendiren film. gitmeyin gay olursunuz. sürmeli <3
--spoiler--
rasim öztekinin oyunculuğuyla resmen döktürdüğü, kabadayılı mafyalı filmlerden hoşlanmayan beni bile hayran bıraktıracak derecede güzel bir film. gidin görün derim ben.
yavuz turgul, şener şen ikilisinin son filmi..
nazlı ılıcak çok beğenmiş,
ahmet hakan hiç beğenmemiş,
bakalım ben ne kadar beğeneceğim,
gerçi onlar kim oluyor ki, gnctrll seyircisi olarak onlardan daha iyi değerlendiririm,
işim gücüm yok bugün gidip izleyim,
şener şen eşikiyadan beri hep aynı rolleri, benzer karakterleri oynuyor, kendini bir kalıba sıkıştırdı ama bağalım ya işte, şekil şükül, hınk, mınk..
almasını bilene çeşitli dersler veren, günümüz türkiyesindeki derin devlet-mafya ilişkilerine ışık tutan başarılı bir çalışma. şener şen filmde sadece oynamamış, adeta filmi tek başına götürmüş. bir karakter ancak bu kadar başarıyla canlandırılır. tebrik ediyoruz.
fidan boylu kenan imirzalioğlu ise bu role pek gitmemiş. bir ton kötü adam karakteri varken yavuz hoca bu delikanlıyı harcamış resmen. kötü adam karakteri uymamış kenanımıza.
bir de rasim öztekin canlandırdığı sürmeli karakteri ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü fazlasıyla hakediyor.
(bkz: bendeki göt hiçbirinizde yok)
(bkz: beni tanısaydın tek silah taşımayacağımı bilirdin)