bugün

başlık vermeyip başlık parası alan tek ağa
büyük usta şener şen'in oynadığı iyi bir film.
sahne : Agayı, karısı banyoda leğenin içinde yıkıyor.
Şener Şen : Değirmen üstü çiçek oy ölürem kızlaaar naz eylemee (kafasına banyo tasını yer) rahat dur la
Füsun Demirel : paralar su gibi gidiy sen türkü çığır hadi güreş tuttun, ziyafet noliy işimiz aç köpek mi doyurmak?
Ş: lan garı köylüm ağasını izlemeye gelmiş bi ikramda bulunmayak mı?
f: emme gıcımızdaki delik gittikçe büyii babamın düğün hediyesi üç köyü sattık
Ş: yeter ulan derimi yüzecen
F: başlık parası vereceğine, başlık parası alan ilk erkek!
ş: AğA BABAN başka türlü nasıl satacaktı seni ona bir hıyar lazımdı seni alacak beni buldu
f: benim yüzlerce talibim vardı
ş :sus ula bela mısın be şimdiki aklım olsaydı alır mıydım be sen değil 3, 13 köye bile çekilmezsin ver şunu ben kendim yıkanırım ( kafasından aşağı kaynar suyu yer ) auhh yandım anaaam!
surekli boyattıgı cizmelerini satar, terlikler ve buzusen ayaklar ortaya cıkar agalık biter. artık zugurttur.
yavuz turgul a aittir seneryo.
türk sinemasının en komik ve düşündürücü filimlerindendir.
filmden izlenesi bölümler icin;

http://www.youtube.com/watch?v=-ehGAxqoqn0 (filmden güzel sahneler)

http://www.youtube.com/watch?v=V_Q2FVxbzFw (tomates)

http://www.youtube.com/watch?v=_Y3YJ0Mst_s (filmden secmeler)

http://www.youtube.com/watch?v=rImJOdHRMgk (güres)

http://www.youtube.com/watch?v=DjTMCM-3_xw (banyo)

http://www.youtube.com/watch?v=e6OM0lyxdB0 (parami caldilar)
(bkz: dilenci kral)
çizmeler satılır ağalık biter.
Usta oyuncu Şener Şen'in oynadığı Türk sinema tarihinin en kaliteli filmlerinden biri.
göç sorununu ele alan nesli çölgeçen filmi.toprak ağası bir adamın kurtlar sofrası olan büyük şehirde değerlerinden vazgeçmemek pahasına yok oluşunu anlatan şener şenin adeta devleştiği film.

-hiç bir boka yaramiyam kendimi gebertem de kurtulam.
-tuhhh buranin biçaği de boziktir.
domates satma sahnesinde gülmekten koltuktan düşüren, 3 dakika sonrası kahya ile ayrılma sahnesinde hüngür hüngür ağlatan filmdir.
kiraz: her kızın kalbinde bir ağa vardır
züğürt ağa: kız bu ağa züğürt ağadır
kiraz: olsun senin de insanlığın güzeldir belki de ondan beceremirsin ağalığı..
Şener Şen bir ağa olarak verdiği sözde durur, marabasının geçim ve iaşesini sağlamakla kendini yükümlü saymaktadır. Aç kalan tilki marabaya bile ağalığına leke sürdürmemek için iş vermektedir.

Neden sonra topraklara gözünü dikmiş, yalandan ağzını çiğ köfte kokutan, zengin şişko adamlar köye talip olurlar... Züğürt ağanın bütün direnmelerine karşın güçlü ama haklı olamayan sistem hem toprağı satın almıştır, hemde kültürün üzerinden buldozer gibi geçmiştir.

Ağa şehire gittiğinde hiçbir şey eskisi gibi değildir. Ağalığa sözde hürmetkarlık, menfaatlerle çatıştığında hep menfaat galip gelmiştir. Ağanın üstünde bulunan hükmetme iradesi , bizzat köylü tarafından , ağalıkla bereber alaşşağı edilmiştir.

Dikkat ediniz, ailesini, servetini, saygınlığını yitiren ağanın ayağındaki çizme, filmin sonuna kadar bütün dikkat ve titizlikle çıkarılmamaktadır. Çünkü ağa onurunu çizmeyle özdeşleştirmiştir. Lakin filmin sonları gelmiştir ve artık mesaj verilmelidir.. Ağa sevgilisine mahcup edalarla bakarak hatta yerin dibine geçerek yavaş yavaş çizmelerini çıkarır ve takunyaları giyer.. Eline içinde çiğ köfte dolusu tepsiyi alarak, o bildiğimiz şener şen kıvraklığıyla, kıvırtarak kapıdan çıkar ve film sona erer...
şanlıurfa nın viranşehir ve harran ilçeleri arasında çekilmiştir.
ayrıca türk sinemasına şener şen gibi biri daha gelecek mi diye düşündüren film.
günümüzde fazlasıyla etrafta gezinen model. *
müyhiş bir filmdir. üstad şener şen bir kez daha gönüllere taht kurmuştur. özellikle şener şen in domates satma sahnesi (megafondan ilk bağırışı) çok hoştur.
şener şen'in baş rölünü oynadığı dram - komedi türünden güzel bir türk filmi.
türk sinemasının gururlandıran filimlerinden. mutlaka izlenmesi gereken türk filmleri şeklinde bir liste yapılması gerekirse bu film ilk sıralarda yeralacaktır kesinlikle. şener şen fevkalade oyunculuğuyla göz doldururmuştur yine.
ülkenin ekonomik ve kültürel yapısını, köyden kente göçün sebeplerini ve sonuçlarını trajikomik bir şekilde gözler önüne sermiştir. paranın insanı değerleri ezişini, karnını doyurma gibi birincil güdülerin zamanla diğer güdülere baskın geldiğini ve insanı değişime zorunlu kıldığını görüyoruz. sokaktaki hayatın rötuşsuz bir fotoğrafıdır bu film.
öğrenciysen züğürt kısmı senin için yeterlidir.
Türk sineması tarihinin en önemli yapıtlarından biri. küçük çocuklarından marabalarına kekeç salman'dan babo ve zaha'ya (füsun demirel) kadar filmdeki oyunculuk şapka çıkartılacak kadar doğal ve güzeldir.günümüz acımasız dünyasında bir insanın iyi kalpli ve merhametli olduğunda köyün efendisi konumunda bir ağa bile olsa nasıl hayat tarafından çatır çatır ezilip dibe indiği taşlamasını yapar.aslında bir kara mizahtır.ancak bunu yaparken bir an bile olsa izleyiciyi sıkacak bir kısır drama girmez film.aksine filmin birçok yerinde gülme ile kahkaha arasında gidip gelirsiniz. bu arada bir çok taşlama yapar; sistem,insan ilişkileri, politika, ahlaki değerler gibi konuları eleştirir. ağa her konuda merhametlidir ve iyi insanların varlığına inanır, dürüst ve namusludur. ancak güvendiği insanların hemen hepsi (kahya, anne ve kiraz hariç) ondan intikam alır gibi onu sırtından bıçaklar yada yarı yolda bırakıverir. Kekeç salman sinema tarihinin en iyi karakterlerinden biridir ve onu da erdal özyağcılardan başkası bu kadar iyi canlandıramazdı. Ağa ile kiraz arasında sonlara doğru olan bir diyalogda kirazın "hala anlamiyimisen agam?ben seni bırakmam,ben sana vurulmuşum" dediği sahnesi o kadar vurucudur ki bugünkü herhangi bir aşk filmi sahnesi ile yarışır.kısacası izleyin efendim bir döneme (özal dönemindeki, köyden kente büyük göç dönemine) tanıklık edin.
"olsun, senin insanlığın güzeldir." sözüyle yüzde bir tebessüm, kalpte bir hüzün ve burukluk oluşturan film. türk sinemasının yüz aklarından biridir.
--spoiler--
"hadi baboyu kazıkladın, kiraz'a nasıl kıydın ulan!!"
--spoiler--
ağalık düzeninin harika anlatıldığı,şener şen le erdal özyağcılar'ın alıp götürdüğü müthiş bir kara mizah.
başarılı bir türk filmidir. başrolde şener şen vardır. komedi filmi formatında olmakla birlikte, aynı zamanda inceden inceye ekonomik durum ve toplumsal yapı arasındaki bağları ele almaktadır. müzikleri de başarılıdır. dolayısıyla ziyadesiyle izlenesi bir filmdir.
geçen akşam trt'de rastladığım, beni yıllardır görmediğim bir dostumla görüşmüşçesine sevindiren başyapıt.

(bkz: şener şen)
(bkz: erdal özyağcılar)
(bkz: füsun demirel)