bugün

başrolünü kevin spacey ve jeff bridges'in paylaştığı,
kevin spacey'nin her filminde olduğu gibi rolüyle bütünleştiği,
ısrarla "ben k-pax'ten geldim" diyen bir adamın hikayesi.
her ne kadar sonu ile akıllarda az da olsa soru işareti bıraktıysa da,
son derece güzel, bir solukta izlenebilecek bir film.

http://www.k-pax.com
şu an goldmax2de oynayan filmdir.
filmin sonundaki jenerik de sonuna kadar izlenirse filmin gerçek sonunu görebileceğiniz tatlı mı tatlı film.
mutluluğun mavi kuşu.. inançla beklendiğinde gelip bahçe de tüneyen..
sonu size kalmış hoş bir film.
gene brewer'ın 1995 basımı, aynı isimli romanından uyarlanmıştır, romanın başında şöyle bir söz vardır: " bir hastayı başarıyla tedavi ettiğimizde mutlulukla dolarız. çünkü bizi tanıdığına memnun olan sorunlu bir insanı iyileştirmişizdir. aynı zamanda gizli bir sevinç de duyarız, çünkü onu tanımışızdır, ve onu tanıdıkça kendimizi daha iyi anlarız. "
(bkz: mavi kuş)
psikoloji okumalıydım diyerek içlendiğim, güzel bir film.
kevin spacey'in ifadesiz mimikleriyle kendine bir kez daha hayran eden filmlerinden. 1994 ile 2004 yılları arasındaki müthiş performasının 2001 yılına denk gelmiş hali.
hayata farklı bir soluk ve bakış getirmiş film. çok iyi iş çıkarmışlar çünkü film kendi içinde çok tutarlı. yönetmen iain softley, "softly" bir film yapmış insanın ruhunu ve bilincini okşayan. ki çekim hatası gözüme da çarpmadı... yönetmenin ismi ilk defa ilgimi çekti, belki başka iyi filmleri de vardır. kevin spacey filmde her zamanki gibi "cuk" oturan bir oyunculuk sergilemiş. başka bir gezegene gitseniz bakacağınız ilk yerlerden biri gökyüzü değil midir? ayrıca the big lebowski'deki the dude yani jeff bridges yardımcı erkek oyuncu...
kevin spacey in muhteşem oyunculuğuyla ayrı bir güzellik kattığı 2001 yapımı süper bir bilim kurgu uzay filmi.
düz bir insanla beraber izlenmemesi gereken başyapıt. zira sorularıyla ve yorumlarıyla sizi çıldırtabilir. hatta bu filmi izleyenler psikolojiden mutlak anlamalı.
kevin spacey in muhteşem oyunculuğu ile göz doldurduğu, akıl hastanesine düşen bir uzaylının konu edildiği, keyifli bir filmdir.
--spoiler--
film de en dikkat çeken sahnelerden birisi de mutluluğun mavi kuşunu tüm hastane olarak aramalarıdır. herkesin hayata dair bir umudur vardır ve prot sayesinde bu umut yeniden yeşermektedir.
--spoiler--
hayatımın vazgeçilmez filmlerinden birisidir. izlenmesi tavsiye edilir ancak macera heyecan arayanlar için hüsran olacaktır.
kevin spacey'nin başrolde oynadığı 2001 amerikan yapımı film. ben çok beğendim.

--spoiler--
film uzaylı olduğunu ve k-pax adlı gezegenden geldiğini iddaa eden bir adamın (prot) ve bu adamın gizemini çözmeye çalışan doktorun etrafında dönüyor. ilk başta sonu açık bitiyor gibi görünse de filmin başından sonuna kadar verilen bir dolu ipucu prot'un uzaylı olduğunu gösteriyor. kendisi iletişim halinde olduğu ve karısı ile kızı öldürülmüş ve intihar etmek üzere olan (robert porter) kişinin vücuduna girmiş, onu kendisini öldürmekten kurtarmış ve filmin sonunda kendisinin emin ellere bıraktıktan sonra kendi gezegenine dönmüştür...*
nereden biliyorsun derseniz bunlar tahminim ve birçok ipucu da bunu gösteriyor. ama yönetmenin ya da senaristin "ucunu açık bırakalım" fikri ile sonunda kafa bulandırıyor.

prot'un uzaylı olduğunu bana düşündüren sebepler şunlardı :
-yıldızlar ve kendi gezegeni ile ilgili bilim adamlarının ağzını açık bırakan sözleri ve verdiği bilgiler, mor ötesi ışığı görebilmesi, köpekle ve diğer insanlarla kurduğu diyaloglar, mavi kuş, bess'in ortadan kaybolması, en sonda doktor ile kurduğu diyaloglar ve sonunda "robert'A iyi bak" demesi vs.
ayrıca film biterken geçen yazılardan sonra son bir sahne daha geliyor ki bu sahne'de doktor teleskopla gökyüzüne bakıyor içli içli. bu da onun prot'un uzaylı olduğuna kanaat getirdiğine işaret ediyor.

film'de aksiyon yok ama hiç sıkılmadım. çok zevkliydi. kevin spacey'nin müthiş oyunculuğu da bunda etken tabi. doktor jeff rolündeki jeff bridges, eşini oynayan sempatik aktrist mary mccormack ve diğer oyuncular da ayrı renk katmışlar filme.
ara sıra karşınıza çıkan klişeler de (misal polislerin bizim k-pax'li prot'u sebepsizce tutuklaması) canınızı pek sıkmıyor.

çok güzel bir film, tavsiye ederim. filmin sonunda prot'tan doktor'a gelen şu anlamlı sözlerle de entry'ımı noktalıyım :

"sana birşey söylemek istiyorum mark, henuz bilmedigin birsey, ama biz k-pax'liler bunu kesfedecek kadar uzun suredir variz.evren genisleyecek ve sonra tekrar icine cokecek,sonra tekrar genisleyecek. bu islemi sonsuza dek tekrarlayacak.ama bilmedigin; evren tekrar genislediginde hersey yine simdiki gibi olacak. bu arada ne hata yaptiysan bir sonraki gecisinde tekrar yasayacaksin. yaptigin her hatayi tekrar yasayacaksin.tekrar ve tekrar,sonsuza dek.sana tavsiyem bu sefer dogru olani yapman. cunku bu an, elindeki tek sey."

--spoiler--
--spoiler--
film başladığında prot'un uzaylı olduğuna kesinlikle inanmıştım. çünkü metro istasyonunda bir anda belirmesi, gezegenin yerini ezbere çizmesi gibi durumlar söz konusu idi.

ancak filmin sonlarına doğru tam bir belirsizlik hakim oluyor. hipnozun etkisi ile anlattıkları kesinlikle çok tutarlı şeyler. fıskiye örneği artık prot'un uzaylı olmadığını düşünmenize sebebiyet veriyoe. sadece meyve yemesi ise, hayvan öldürme işinden gelmesinden kaynaklanıyor sanırım.

film genelde diyaloglar üzerine kurulu ancak kevin spacey ve jeff bridges bu diyalogları güzelleştirmeyi başarıyorlar.
--spoiler--
değeri anlaşılmamış, kıymeti bilinmemiş ve hak ettiği ilgiyi görememiş güzide bir filmdir k-pax. kevin spacey'a hayran olma sebeplerinden biridir.

filmin amerikan deyişiyle underrated kalmasının en büyük nedeni, k-pax'in aslında uzaylı filmi olmasına karşın bünyesinde özellikle bir bilim kurgu filmi için çok fazla bilgisayar efekti kullanılmamasıdır. bu yönüyle de bana k-pax signs'ı hatırlatır.
prot'un uzaylı olup olmadığının tartışılması bence ayrı bir tartışma konusu olabilir.
mor ötesi ışınları seçebilen ve üstün astronomi bilgisi bulunan birisinin uzaylı olduğu aşikardır.öyle görünüyor ki prot karakteri,insan bedeninde yaşayan bir uzaylıdır.ancak temel soru insan mor ötesi ışınları göremezken,prot nasıl görebilmektedir? o da insan
bedeninde değil midir? prot insan gözünü mor ötesi ışınlarını görebilir mi kılmıştır?
tekrar tekrar izlenmese de tadı damakta kalan filmdir.

not: bu ve bunun gibi filmleri keşke hd kalitede izleyebilsek..
soundtracki oyunculukları ve konusuyla tam anlamıyla bir film. izlerken aklıma şey geldi.
(bkz: the man from earth)
herkes filmden bahsetmiş fakat; k pax aynı zamanda çin malı, benzinli ağaç kesme motoru markası.
(bkz: alakaya çay demlemek)
film müzikleri çok güzel bir film.

http://www.youtube.com/wa...A6E86F03E0EC8&index=5
--spoiler--

film hiçte beklediğim gibi başlamadı , protun tutuklanması ve akıl hastanesine transferi çok basit ve tatmin edici olmaktan uzaktı.ve bu kadar , bu bölümden sonra öyle bir film izliyorsunuz ki , etrafınıza bakıp nedir olay , ne yapıyorum ben diyorsunuz . böyle bir film izlemekten keyif duyup yeni nesil filmlere birkaç cümle kuruyorsunuz.

--spoiler--

oyunculuktan tutunda senaryoya kadar neredeyse kusursuz bir film.

ve evet hayatımda izlediğim en iyi 3 filmden biri.
house of cards dizisini izliyorum bilim kurgu filmlerine de bayılırım kevin spacey yi de dizide sürekli görüyoruz, k-pax diye bir film vardı hala izlemedim diye hatırlamama sebep oldu ve neden k-pax i seyretmiyorum ki diye kendime sorduktan sonra filmi izliyeyim dedim ve izlemeye koyuldum, film bittikten sonra şimdiye kadar neden izlemedim diye hayıflanmama sebep olmuştur bu film. izlediğim gibi entry girme hissiyatı uyandırdı.

--spoiler--

Filmi bitirdiğiniz anda, ya arkadaş ucu açık kaldı ne olacak şimdi uzaylı mı yoksa insan mı diye kendinize soruyorsunuz lakin filmi anlayamadım bi kafamda tekrarlıyım diye gözden geçirdiğinizde ucunun nasıl tamamlandığı izleyicinin isteğine bırakıldığını anlıyorsunuz. Ben prot ' un uzaylı olmasını istediğim için burada tonlarca savunma yapabilirim lakin uzaylı olmadığına dair de bir çok savunma yapılır. Ama ben uzaylı olmasını istiyordum ve ona ikna oldum. Bu tartışmalar eminim ki yapılmıştır,

--spoiler--
Muazzam ölçüde etkileyici bir film. Nedendir bilemem, prot'un k-pax'li olduğuna inancım hala taze. Öte yandan, belki bilmeyenler vardır: Filmin sonundaki yazı dökümleri arasında gizli bir sahne var. Bu sahne, Prot'un uzaylı olduğuna inananlar için ufak bir tebessüm yaratıyor.
güncel Önemli Başlıklar