bugün

Genelde samimi ortamlarda namazi kildiran arkadastir.
Bu adamda ince bir psikopat tipi var. Tje shining i ondan güzel kimse oynayamazdı diye düşünüyorum.
Cenaze namazımı ceknı kılsın tadında esprilerle hatırlanır.
izleyecek bir şey bulamadığım burhanlı dönemde shining ve guguk kuşunu arka arkaya izledim.
sonra geri Splatter tarzına döndüm.
kült filmler de bitince dizi çekilsin diye oturup beklemiştim.
bir ara en boktan gore filmleri izledim. iran filmlerini de severim.
Kemal sunal ın bir filmde dediği gibi bu herifi de hiç sevmem. Fatih Terim gibi bir lobisi var bence bunun da arkasında.
ilk çıkışını "five easy pieces" filmi ile yapmıştır.(1970)
nicholson reyiz ölünce onun hayatını belgesel yaparlarsa kesinlikle leonardo dicaprio oynamalı.
https://www.youtube.com/watch?v=qcEQjjQbNI0
Guguk kuşu filminde oyunculuk gösterisi yapmış en sevdiğim aktör.
görsel
görsel
amerika'nın şener şen'idir.
gelmiş geçmiş en büyük oyunculardandır. şu an 85 yaşında .
3 oscar, 6 golden globe, 4 bafta, 1 cannes ile en fazla "büyük" ödül kazanmış oyuncu. bu ödüllere sahip olduğunu bilmeden önce bile tarihin en iyisi (goat) diyordum tescillenmiş oldu.
En playboy oyunculardandır. Hayatı boyunca beş binden fazla kadınla yattığı iddiası da var.
kim ne derse desin bu adam en iyi 3 te yer alır. adam oyunculuğu yaşıyor resmen. sinemayı sevdiren bir kral.mimiklerine hastayız.
Çok hayran olduğum oyunculuğunu ağzım açık izlediğim muazzam ötesi bir insan, aktör.
bugün doğum günü olan efsane, efsanem...

sinema tarihinin en iyi oyuncusudur benim için.

ayrıca los angeles lakers fanı olması da ayrıca sempati beslememi sağlamıştır.

bütün filmleri en az 2 kez izlemiş olarak bir daha onun gibi oyuncu gelmeyecektir.

mimikleri olsun kendine has ağırlığı ve karizmatikliği olsun her yönüyle efsanedir.

kazandığı 3 oscar da anasının ak sütü gibi helaldir.

görsel
görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
görsel
görsel
bugün doğum günü. 82 yaşına girmiş.

https://www.imdb.com/name/nm0000197/?linkId=66369139
görsel
film çekimi sırasında ölse (tak tak tak) onu güzel taklit edecek dublör şüphesiz leonardo dicaprio olurdu.
hatta; makyaj tekniği o kadar gelişti ki, jack nicholson yerine leonardo dicaprio oynasa kimse yadırgamaz. makyaj olmadan bile leonardo di caprio mimikler surat göz kaş ağız gamze olarak yüzünü nasıl jack nicholson yapabiliyor?
hayret ile izlenecek şey.
https://www.youtube.com/watch?v=vBGgA68RPZM
joker rolü konusunda abartılan heath ledger kekosundan çok çok daha iyi rol yapan 1937 doğumlu amerikan aktör.
Gelmiş geçmiş en iyi oyuncu, tartışmam bile. Dandik bir filmi bile oyunculuğuyla zirveye çıkartıyor. Bunu bu kadar iyi yapabilen başka bir aktör görmedim.

Edit: Michael Corleone rolünü reddetmiştir. Şu konuşmasıyla ona olan hayranlığımı 2 katına çıkarmıştır. "Reddettim, çünkü Sicilyalı bir gangsteri ben oynayamazdım. Hintliler Hintlileri, italyanlar italyanları oynamalı… Michael, Al Pacino olmalıydı. Onun hakkındaki övgülerime kelimeler yetmez."
Framede görünce öldüğünü zannettiğim usta oyuncu. Zaten en son Bucket List filmini izlemiştim yani bu duruma hazırlıklıydım bir bakıma.
tarihteki en iyi joker'i canlandıran 1937 doğumlu abd'li oyuncu.
oyunculuğu iki döneme ayrılır.

tamamen sayko, yerinde duramayan ve çılgın olduğu gençlik dönemi.

cool, sakin, bazen de öfkeli olduğu yaşlılık dönemi.
"five easy pieces" filmi (1970) ile ilk kez geniş izleyici kitlesi ile tanışmıştır.
Ayyyyy sol freymde adını görünce hop etti yüreğim. Öldü sandım. Allah gecinden versin.
Guguk kuşundaki ve hayatın içindeki bir delidir.
Umarım o da çıkıp ibneyim falan demez.
bu ve jenerasyonu bi ayağı çukurda
yan tarafta ismini görünce

korkuyorum ölücek diye gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden
efsanedir efsane...
(bkz: usta)
(bkz: guguk kuşu)
Hollywood'un haluk bilginer'idir.
Benim aklımda hep "Here's Johnny" repliğiyle kalacak efsane oyuncu. The Shining'de mimikleri inanılmazdı.
neden dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu ilan edildiğini anlayamadığım aktör. bir arkadaşım daha böyle söylemişti. bir kaç filmini izledim ama abartılacak bir şey göremedim.
gelmiş geçmiş en büyük oyunculardan olması kesin olmakla birlikte, dünyanın en sempatik oyuncusudur. de niro ya da pacino´dan insana çok daha yakın , çok daha "bizden" bir adamdır jack nicholson.
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur. The Shining de karısı beyzbol sopasıyla merdiveni çıkarken yaptığı el hareketi beni gülmekten öldürmüştür. Here's Johnny ise ayrı bir efsane. Guguk Kuşu gibi bir filmi bu kadar sevmemin en büyük sebebi. Asabiyimde de Dave Buznik'in sevgilisine "sevgilin bu mu, ne iş yaparrrr buu, nerde çalışırr" repliği yarmıştı. Gençliği aşırı yakışıklı ve karizmadır, izlemek çok büyük bir zevk bu adamı, The Shining gibi vasat bir filmi oyunculuğuyla efsane bir film yaptı. Nevrotik, psikopat, rollerini inanılmaz oynuyor. Mimiklerini belki de dünya da en çok ve en iyi kullanan oyuncudur. Şuan 80 yaşında Allah uzun ömürler versin.
maren ade imzalı alman harikası toni erdmann'ın hollywood uyarlamasında toni'yi canlandıracak. yeni uyarlama olmasaydı da olurdu aslında ama gene de j.nicholson olacağı için bu projede insan heyecanlanmadan edemiyor. bakalım nasıl bir performans sergileyecek?!
Eğer aktör olmasa azılı bir sapık olabilecek bir tip var bu adamda. Guguk kuşu filminde efsaneler yaratmıştı. Keza cinnette de öyle.
seri katil tipi var aynı kewin spacey gibi.büyük aktör.
aktör olmasaymış çok iyi bir psikopat olabilirmiş. belki de öyledir. Bilemeyiz. Anthony Hopkins ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi 2 aktörden birisidir bence.
bam başka bir dünyadır kendisi üniversitelerde okutulması gereken şahsiyet
inanılmaz oyunculuğuna kimse bişey diyemez kült yapımlarda oynamıştır hangi role girdiyese hakkını fazlasıyla vermiştir
sanatının yanı sıra birde özel hayatı vardır ki herkes onun gibi olmak ister

kendisinin dediğine göre 2000 farklı kadınla birlikte olmuştur helal olsun

sen bir efsane sin jackkkkk...
lsd ile çok içli dışlı olmuş 70'lerde.
görsel
Büyük oyuncu. Nicholson gibi bir oyuncu görmedim bu ana kadar. En azından şu anda piyasada böylesi yok. (bkz: the shining)
hakkındaki en kısa ve açıklayıcı tanım yaşayan en büyük aktörlerden biri olduğudur.

alamet i farikası; nev i şahsına münhasır bakışlarını perçinleyen, istediği zaman ters v şekline sokabildiği o eşsiz kaşlarıdır. yüzü görünmese sesi ile, sesi duyulmasa mimikleri ile oyunculuk yapabilecek yegane aktörlerdendir. oyun gücü hakkında fikir edinebilmek için referans gösterilmesi gereken başarılı performanslarını saymak gibi hataya düşülmemesi gerekir. zira vasat işler çıkardığı rollerini sayarsak daha az yorulmuş oluruz.

dileriz sağlığından bir şey kaybetmez ve biz de ömrünün sonuna kadar bu efsane aktörü daha nice unutulmayacak rolde izlemeye devam ederiz. Ölmeden bir Oscar daha alıp rekor kırarsa şaşırmayız.
görsel
(bkz: Efsanevi aktör)
Sadece efsanevi bir aktör, şeytan tüylü karşı konulmaz çapkın bir erkek olmayan; aysbergin görünmeyen tarafıyla çok özel bir ruh ; en uzun romantik ilişkisini yaşadığı Angelica Huston ağzından bir bölüm az bilinen Jack hakkında;

"People think, “Jack the joker”—Jack’s all about fun. And he pulls it off successfully, but it is a one-dimensional view. He is emotional. Life touches him, and moves him, and upsets him. He is a deep and serious person. He takes things harder than you’d imagine or than he would want you to know. On the other hand, perhaps in part because of the early experience of having everyone in his family lie to him about the circumstances of his birth—he had found out that the woman he thought was his sister was in fact his mother, and that his “mother” was in fact his grandmother—it is not surprising that he’s quite cynical.

Jack loved his house on the hill, its walls plastered with paintings. He knew a good deal about art and learned more as he accumulated a diverse and eclectic collection, building it for the most part on his own instinct. He had a personal affinity for pigs and a prime collection of porcine artifacts—photographs and porcelains, which overflowed the bookshelves.

Marlon Brando lived farther up the hill from Jack and they shared the same driveway. Marlon loved to play practical jokes and generally engaged Helena Kallianiotes, Jack’s chief of staff and the keeper of his confidences and trust, to put them into effect on April Fool’s Day. Once, Marlon instructed her to report to Jack that he had decided to sell his house to Sylvester Stallone, claiming that, having been offered so much money for the property, he simply couldn’t afford to turn it down. Stallone in those days traveled with a small army of bodyguards and lived a notably opulent lifestyle; Jack prided himself on his talent for privacy, moving under the radar whenever he wished. The thought of all those Stallone fans at the gate worried him no end. Marlon thought that was just hilarious."
Gelmiş geçmiş en seksi adamlardan biridir, bazen deli gibi biceps kassanız da olmaz beyler.
Hayranı olduğum aktör.