bugün

eski adı istanbul Erkek Lisesi'dir.türkiye'nin en güzide okuludur. 2 yıl almanca hazırlık okutulur, görkemli bir binası vardır. bu bina tarih kitaplarında da yazan duyun-u umumiye binasıdır.
uğrunda oymağın her zinde ferdi
$anlı sakarya'ya candan söz verdi

kar bora fırtına sükûn bulacak
sana yıldırımlar selam duracak

her yerde inlesin gürleyen sesi
istanbul yıldızı erkek lisesi

$eklinde mar$a sahip, bahçesinde birinin adı zekeriya beyaz olmak üzere 3 kedinin ikamet ettiği, geceleri pencere kenarlarında sansarların dola$tığı (bkz: sansar), içinde gece yalnız kilitli kalındığında ürküten fakat gün içinde cıvıl cıvıl olan, çatıdan a$ağıdaki insanlar izlenirken gta2yi akla getirten, altında gizli bir kilisesi bulunan, öğrenci tuvaletlerinde o2 den çok co bulunan, istanbulspor'un içinden çıktığı, $u an varlığını sürdüren en eski izci grubuna sahip, ilk bakı$ta "okul mu bu?" dedirten eğitim yuvası. kocaman bina.
ayrıca bahcesinin içinde bir ilköğretim okulu barındıran *ve önümüzdeki üç sene içerisindede bir de üniversitesi *de açılacak olan çıkması da girmek kadar zor mekan,okulum,ewim,hersheim (bkz: http://www.ielev.org.tr)
(bkz: http://www.istanbulerkeklisesi.com)
festivaline gittiğim ve bana keşke zamanında lgsye çalışsaymışım be dedirten okuldur.
(bkz: saray yavrusu)
öğrencilerinin bağlılık konusunda birbirleriyle yarıştıkları okul. oldu da 5-10 istanbul erkekli ile aynı odada kaldınız,yarım saate siz de istanbul erkekli olmuş kadar olursunuz. çatısı, kırılan kapıları, atakan'ı şusu busu ile çok ünlü okul çook. bütün öğrencileri inek bir de*.

edit: istisnalar olabileceğini gözden kaçırmadan okuyoruz efendim bu entryi. nefret eden de olacak tabi, diplomayı alıp da kapısına bir daha uğramayacağı için mutluluktan takla atabilecek olan da...*
üst kattaki* öğrenci tuvaletlerinden çatıya açılan kapıların genellikle kapalı olması dışında fena bi yanı olmayan bir zamanlar hayallerimin şimdilerde benim olan okul.
okul olarak yapılmamaış olduğundan, çok karanlık bir binaya sahip olan, öğretimi de fena olmayan lisedir.
almanyanın ödeneği her sene azaltmasıyla alman hocaların kalitesini gitgide düşüren, 8 senelik eğitimin de sona ermesiyle öğrenci tipi de değişen mezun olduğum lisedir.
Aynı zamanda envai çeşit klip ve reklam filminde görmek mümkündür bu liseyi.netekim gotik yapısından dolayı çok hoş bir binadır.duyduğuma göre reklam vb. çekimlerden gelen paralarla okulu teknolojiyle (lcd, projektör vs.) donatmışlardır.
cigulili sprite reklamından tutun öğrencili turkcell reklamının, bir çok tırt gençlik dizisinin, petek dinçözün doktor tavsiyesi'nin mustafa sandal'ın savurla savrula kavrulduk falanının klibinin ve hatta kurtçuklar vadisinin bile bazı bölümlerinin içinde çekildiği okulcuk.
adı hiç göstermese de bir anadolu lisesidir.
(bkz: duyun-i umumiye)

8 yıllık eğitim sistemi ile beraber istanbul'un en büyük üç lisesinden** biri olma özelliğini yitirmese de burada da öğrenci kalitesi konusunda eskiye nazaran sıkıntılar yaşanmıştır.
şu anki sistemle 1+4 şeklinde hizmet veren tek almanca hazırlıklı anadolu lisesidir.
girmeden önce müthiş ve ulaşılmaz gözüken, girdikten sonra ise ne olur bitsin dedirten, almancadan, almanlardan ve almanyadan tiksindiren lisedir, okulumdur.
dengi olan liselerden bariz farkları bulunan eğitim-öğretim klübü. inek olmakla beraber zeki insanları da barındırır. mezunları isterse/becerebilirse abitur alır, alman vatandaşı lise dengi mezunundan farkı olmaz ya da sprachdiplom alabilir ve böylece almanca dil sertifikasına sahip olur ki bu da almanya'da üniversite eğitimi için yeterlidir. özel statüsü gereği sayısal ve yabancı dil derslerinde alman müfredatı uygulanır ama esasında sayısal derslerinin öss müfredatından belirgin bir farkı yoktur, fazlası bile vardır hatta bu yüzden mezunları üniversitelerdeki matematiğe giriş derslerinde rahat eder. her iki mezundan biri ya itü ya da boğaziçini kazanır ve almanca sayısal derslerin etkisiyle de mühendislik bölümleri tercihlerde ağır basar.
kurtuluş savaşı sırasında sakarya meydan muharabesine katılan son sınıf öğrencilerinin hepsi şehit düşmüştür. savaştan gazi olarak geri dönen küçük sınıf öğrencileri, arkalarından yas tuttukları abilerinin anısına okulu siyaha boyamışlardır. savaş esnasında hastane olarak kullanılan okulun asıl rengi ise sarıdır. böylece istanbul lisesinin renkleri sarı-siyah olarak kalmıştır. 1884 yılında kurulmuştur. son yıllarda çeşitli reklam,dizi ve kliplerin çekildiği mekan olmasıyla kazandığı paralarla ve de pek tabii mezunların yardımıyla çeşitli teknolojik ekipmana sahip olmuştur. bir kaç ay önce de dış cephe aydınlatması yapılmıştır.
http://www.youtube.com/watch?v=rUuShoE6AKE
sakarya izci kulübü türkiye'nin en eski izcilik klubüdür. peki adı neden sakarya? cevabı kendi ağızlarından dinliyelim: * *
'istanbul Lisesinin en önemli kurumlarından olan grubumuz adını Sakarya Meydan Muharebesinden almaktadır. Savaş sırasında istanbul Liseli izciler cepheye gitmiş, ancak savaştan dönen olmamıştır. Savaş sonrası 'Sağ olun paşam, vatanı kurtardınız' diyerek Mustafa Kemal Paşa'yı ilk tebrik edenlerden olan izcilerimize Atatürk, "Siz sağ olun Sakarya'nın evlatları!" yanıtını vermiş ve bunun üzerine grubumuz Sakarya izci Oymağı adıyla anılmaya başlanmıştır.'
eski adı istanbul erkek lisesidir. 1983'te istanbul lisesi olmuştur. ancak halen istanbul erkek lisesi olarak bilinir. mezunları şu sıralar bir anı kitabı çıkarmaya çalışmaktadır.
ne kadar aksine çabalasanız da, 8 sene sonunda kafanıza kazınan almanca kelimeleri silemezsiniz. * * * * * *. cuma günleri çıkışta nevizadeye ya da nargileciye gitmeyen öğrencisi bulunmayan -eğitimi bir yana- öğretim yuvasıdır. koridorlarında halay çekerek, kantininde kereste kırdırtılan karete şovlar yaparak, bahçesinde meşaleler yakarak tatil ettirdiğimiz, mezunu olduğum okulumdur.
sayısal eğitimi tm eğitimine kesinlikle on basan,tm lerin üvey evlat muamelesi gördüğü okul,okulum.*
cumhuriyetin en köklü okullarından.yalniz almanca eğitim yapması sebebiyle öss'den kopmuş ve dersaneye gitmeyenlerin muhtemelen babayı alacağı bir eğitim kurumudur aynı zamanda.

bir de ne tuhaftır ki bu okulun öğrencilerini kendi milli eğitim bakanları bile istememektedir.okulun son günlerinden birinde okula geldiğinde "hepinize yurtdışında ihtiyaç var,hadi çabuk okuyun da defolun yurt dışına gidin" tadında bir konuşma yapmış ve bunu da okul müdürü adnan ersan ağzının suyu aka aka izlemiştir.
girdiğimde "biter mi lan bu beş sene" ve türevi cümlelerle ortalarda dolaştığım, bitince de "noluyo lan" diye çıktığım, üniversitenin ilk günü derse oturuncaya kadar da bittiğine inanmadığım çok sevgili okulum.
ülkemizde alman ekolünü devam ettiren en önemli okullardandır. eskiden mezunlarının önemli bir kısmı alman ekolüne devam eden itüye kayıt olurlardı, ancak itünün alman ekolünden uzaklaşmasından sonra bu durum biraz değişti.
Sene sonundaki organizasyonları tüm sene köpek gibi çalışan öğrencileri bir nebze olsun rahatlatan okul.Ayrıca bu okuldakiler kendi okullarına karşı müthiş bir bağlılık duyarlar.
(bkz: iel)*
(bkz: 18 nisan 2009 istanbul lisesi anıtkabir ziyareti)
okul çıkışında cağaloğlu yokuşundan konuşa konuşa inmek, iran konsolosluğundaki adamlara el kol hareketi yaparak uluslararası bir kriz çıkarmaya çalışmak, muhittin in beden dersinde verdiği ördek yürüyüşü cezasından sonra ertesi gün bir asırdan yaşlı taş binanın merdivenlerini çıkamamak, yeni gelen tecrübesiz alman hocaların sınavlarını çalmak...

her seferinde hatırladığımda bir daha yerini dolduramayacağımı bildiğim, en iyi üniversiteyi bile kazansan o ortamı yakalayamayacağını zaten önceden büyüklerinden duyduğun 125 yıllık lisedir. lisemdir.

mezun olduktan sonra üniversite hayatında ya iel lilerle takılmaya devam edersiniz ya da iel seviyesindeki üç beş okuldan mezun olmuş adamlarla arkadaş olmaya başlarsınız. **** çünkü nedense yaptığınız esprileri konuştuğunuz konuları bu adamlar dışında anlayan sizinle saatler boyu konuşabilen bir adam çok zor çıkar * böyle birşeydir iel; bu camiaya girmek belki de dünyada yaptığınız en önemli şeydir. çünkü bundan sonrasını da o şekillendirir.
bazı mezunların maddi yardımlarıyla çok daha güzel imkanlara kavuşmuş okul. okul içindeki bir takım teknik ekipmanın yenilenmesinin yanısıra, yatakhanesinin neredeyse 5 yıldızlı otel statüsüne kavuşması, bu imkanları tadamamış eski mezunları çatır çatır çatlatıyor.
etkisini hayatınız boyunca üzerinizde taşıyacağınız, yaşanmışlıkların yüksek duvarlarının arasından fışkırdığı, içinden çıktığınızda ise uzun zaman dış dünyaya alışamayacağınızı hemen anladığınız, eğitim kurumu olmaktan çok öte bir yerde duran lise..türkiye nin belki de en iyi lisesi. *
ne dev pencerelerinden görünen boğaz manzarasıdır onu böyle farklı kılan, ne görkemli binası , ne de verdiği iyi eğitimi. etrafınızı koza gibi saran bir hayat okulu olduğunu ise ancak 8 seneyi geride bıraktığınızda anlarsınız. üniversiteye gitmeden üniversite hayatını tüketmiş olur öğrencileri. bu sebeptir belki de mezunlarına yavan gelmesi sonraki hayatın. hep özlenir, hep geri dönmek istenir.

vapurdan görmek bile gözlerini doldurur yeri gelince insanın:

http://www.youtube.com/watch?v=rUuShoE6AKE
güncel Önemli Başlıklar