1. 1.
  almanya'da konuşulan dil.kaba olduğu söylenir.lakin kulak verip,biraz üzerinde uğraştığınızda o kadar da olmadığını görüceksiniz.* *
  14 -1 ... eru
 2. 2.
  öğrenmesi en zor dillerden biridir. her eşyaya bir cinsiyet belirtilmiştir. ***
  11 -3 ... baadir
 3. 3.
  öğrenilmesi kesinlikle emek isteyen ve ingilizce'den çok daha zor ve gelişmiş olan,cermen dil grubuna bağlı,kaba olduğu iddialarını kesinlikle reddettiğim,hatta edebi bulduğum dil.bertold brecht,kafka,goethe,nietzche,hesse,marx vs. dünya tarihine yön vermiş insan eserlerini bu dilde yazmışlardır,unutulmamalıdır.
  20 ... veritaserum
 4. 4.
  almanca, ingilizce'ye göre ögrenilmesi cok zor, fransizca'ya göre de kolay bir dildir. dilbilgisi, bu dilin herseyidir. ingilizce'nin dilbilgisinden cok daha karmasiktir ve konusmada dilbilgisi kurallari önemlidir. fransizca'daki kadar cok istisnasi yoktur ama yine de ezberlenecek cok sey vardir. genelde yazildigi gibi okunur kelimeler.
  6 -1 ... aftermath
 5. 5.
  almanca, çok kaba bir dil olarak görülür *, halbuki almanlar kişilerden bahsederken eğer arkadaşınız değilse illa ki kişiyi tanımlayan bir title kullanır. örneğin okuldaki bir profesöre, herr professor bilmem ne diye hitap edersiniz. ama gel gör ki o kibar * ingilizler sadece adlarıyla hitap ederler birbirlerine. ingilizlerin kibarliği o eski ingilizce dil kitaplarında bulunan koca bir yalandır.
  11 -3 ... hec
 6. 6.
  öğrenildikten sonra kendisinden önce öğrenilmiş olan ingilizceyi bozan, bölüm derslerini zorlaştıran, gramer yapısı -der -die -das şeklindeki artikeller üzerine kurulu olan dildir.almancanın ingilizceden kesin olarak ayrıldığı nokta da bu artikelleri ezberlemeden cümle kurmanın mümkün olmayışıdır.öğrenmek zor da olsa almanca günümüz iş hayatında gittikçe daha da önemli bir hale gelmektedir.
  4 ... fth
 7. 7.
  der?die?das? en basta ne ya bu dıyıpte zamanla alısıpta salladıgımızda tutan artikellleri barındıran dildir...cogu insanın kulagına kaba gelir aslında ama güzelligi ve zevki ogrenince ortaya cıkar...cogu insanın aksine zevk aldıgım ve butun lise hayatım boyunca tum derslerde kullanmam gereken dil
  4 ... iceberk
 8. 8.
  artikelleriyle insanin canini okuyan dildir.
  7 ... bilmem
 9. 9.
  (bkz: ich mochte sulu kofte)
  8 -2 ... hendrix
 10. 10.
  kelimelerin çoğu ingilizceye benzemesine rağmen telafuzları değişiktir. Örn;

  ing: auto,
  alm: auto.

  ingilizcede oto diye okunan kelime almancada yazıldığı gibi auto diye okunur.
  4 -1 ... erdem andac