1. 1.
  yakup peygamberin ogludur. guzelligiyle ün yapmis babasinin ona olan sevgisini kiskanan kardesleri tarafindan kuyuya atilmis peygamber. ruyasinda ay gunes ve 11 yildizin kendisine secde ettigini gormustur, atildigi kuyudan kole tuccarlari tarafindan cikarilmis ve kole olarak misir maliye bakanina (o zamanlar baska bir sey deniyordur muhakkak)satilmistir. guzelligiyle bakanin karisinin dikkatini ceken yusuf, kadinin birlikte olma istegini bugun olmaz basim agriyor diyerek kibarca reddetmistir ama iftiraya kurban gitmekten kurtulamamis sonucta hapse atilmistir.mukemmel din kulturu ve ahlak bilgisi derslerimizden aklimda kalanlar bunlar, birde 7 zayif inek 7 semiz inekli bir ruya vardi. sen koskoca peygamber ol sonra yok cok guzeldi, yok aydi gunesdi inekti, kadinla kizla isi olmazdi diye akillarda kal.bir yerlerde bir seyler yanlis olmali.
  1 ... kaiserstuhl
 2. 2.
  - kardeşleri tarafından ihanete uğrayan (yusuf suresi 8. 9. 10. ayetler)

  8. kardeşleri dediler ki: "biz güçlü bir topluluk olduğumuz halde yûsuf ve kardeşi (bünyamin) babamıza bizden daha sevgilidir. doğrusu babamız açık bir yanılgı içindedir."
  9. "yûsuf'u öldürün veya onu bir yere atın ki babanız sadece size yönelsin. ondan sonra (tövbe edip) salih kimseler olursunuz."
  10. onlardan bir sözcü, "yûsuf'u öldürmeyin, onu bir kuyunun dibine bırakın ki geçen kervanlardan biri onu bulup alsın. eğer yapacaksanız böyle yapın" dedi.

  kurtulan (yusuf suresi 19. ayet)
  19. bir kervan gelmiş sucularını suya göndermişlerdi. sucu kovasını kuyuya salınca "müjde! müjde, işte bir oğlan!" dedi. o'nu alıp bir ticaret malı olarak sakladılar. oysa allah, onların yaptıklarını biliyordu.

  - bir kadın tarafından iftiraya uğrayan (yusuf suresi 23. 24. 25. ayetler)

  23. evinde bulunduğu kadın (gönlünü ona kaptırıp) ondan arzuladığı şeyi elde etmek istedi ve kapıları kilitleyerek "haydi gelsene!" dedi. o ise, "allah'a sığınırım, çünkü o (kocan) benim efendimdir, bana iyi baktı. şüphesiz zalimler kurtuluşa eremezler" dedi.
  24. andolsun kadın ona (göz koyup) istek duymuştu. eğer rabbinin delilini görmemiş olsaydı yûsuf da ona istek duyacaktı. biz ondan kötülüğü ve fuhşu uzaklaştırmak için işte böyle yaptık. çünkü o, ihlâsa erdirilmiş kullarımızdandı.
  25. ikisi de kapıya koştular. kadın yûsuf'un gömleğini arkadan yırttı. kapının yanında hanımın efendisine rastladılar. kadın dedi ki: "senin ailene kötülük yapmak isteyenin cezası, ancak zindana atılmak veya can yakıcı bir azaptır."

  kurtulan (yusuf suresi 26. 27. 28. ayetler)
  26. yûsuf, "o benden arzusunu elde etmek istedi" dedi. kadının ailesinden bir şahit de şöyle şahitlik etti: "eğer onun gömleği önden yırtılmışsa, kadın doğru söylemiştir, o (yûsuf) yalancılardandır."
  27. "eğer gömleği arkadan yırtılmışsa kadın yalan söylemiştir. o (yûsuf) ise, doğru söyleyenlerdendir."
  28. kadının kocası yûsuf'un gömleğinin arkadan yırtıldığını görünce dedi ki: "şüphesiz bu, siz kadınların tuzağıdır. şüphesiz sizin tuzağınız çok büyüktür."

  peygamberdir.
  (bkz: yusuf suresi)
  1 ... olursem beni sana gomsunler
 3. 3.
  (bkz: hz yusuf)
  1 ... desiree
 4. 4.
  zuleyha`nin askidir.
  ... yogurette
 5. 5.
  yazılan bir şiirde kime emanet olduğu bilinmeyen peygamber.
  ... kabacocuk
 6. 6.
  ibrani din büyüğü ve atası.Yakup'un (israil) on iki oğlundan en küçüğünün (Bünyamin) bir büyüğüdür. israiloğullarını meydana getiren on iki boydan birinin başıdır. Büyükbabası ishak, büyük-büyükbabası ibrahim'dir. Yakup'un en sevgili eşinden olan en sevgili oğludur.
  Tanah'a göre Yakup tarafından Yusuf'a rengarenk bir kaftan hediye edilmiştir. Yusuf'a Tanrı tarafından rüyaları yorumlama ilmi bahşedilmiştir. Kıskanç ağabeyleri tarafından önce kuyuya atılmış, sonra Mısır'lılara köle olarak satılmıştır.
  Musevi ve islami kaynaklardaki Yusuf bahsi büyük benzerlik göstermektedir. Hristiyanlık'taki Yosef bahsi Musevilikteki ile aynıdır. Tanah ve Eski Ahit'in Yaratılış (Tekvin) kısmı ile Kur'an'da Yusuf Suresi'nde yaşam hikâyesi anlatılır. islamiyete göre peygamberdir.

  kaynak vikipedi.
  2 ... hayret engiz
 7. 7.
  Yakisikli peygamber . Kardesleri tarafindan cekilmeyen babasi Hz Yakup tarafindan cok sevilen bir peygamberdir.
  ... lifeandlife
 8. 8.
  züleyha geç kalma ha şarkısına ilham ola peygamber.
  -3 ... her gunu son gunun gibi yasa
 9. 9.
  Kuyuya atılmış, tecrit edilmiş büyük zorluklar çekmiş ama en sonunda mutluluğa ermiştir. Züleyhayı arzulamasına rağmen ve zindana düşme pahasına zina etmemiştir. Çok güZel, ahlaklı ve temizdir. Rüyaları tabir etme özel yeteneğine sahiptir.
  12 -2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
 10. 10.
  adını taşımaya çalıştığım peygamber. bu ismi bana nasip eden allah, isme layık ahlakı da bahşeder inşallah.
  4 -1 ... neferi ceysu muhammed