1. 1.
  istanbul ve alman liselerinde verilen diploma.
  1 ... anil teknik
 2. 2.
  kisinin dile ve ders konularina olan hakimiyetini ölcen lise bitirme sinavi da denebilir. almanyada üniversite okumanin önkosulu.
  3 -1 ... ciwan
 3. 3.
  (bkz: adamın götünden şırıngayla kan almak)
  1 -1 ... rejected
 4. 4.
  gymnasium bitirme sınavı da denebilir.
  ... tukenmezyazar
 5. 5.
  abi şeklinde kısaltılır.

  allgemein- ve fachabitur şeklinde iki türü vardır.

  allgemeinabitur gymnasium'larda 3 sene sonunda alınır. fach olanı fachoberschule'lerde 2 senelik süre zarfında verilir. 2 senelik olanıyla yüksekokullara (daha çok iktisat alanındaki) diğeriyle üniversiteye girilebilir.
  ... filozofil
 6. 6.
  insanın anasını nispeten ii bi notla bitirip (1-2 arası) almanyada ya da avuturyada bi universiteye başlayınca ağlatmaya başlayan , 2 ucu sivri bi sınav..ama gene de haklarını yememek lazım öss gibi değil hani klasik deyimle 3 saat belirlemiyor bu sınavın kaderini..ama gene de , illa ki kopya çekeni alakasız bi biçimde çok iyi not alanı ya da sırf öküzlük olsun diye kasıp 1,2 yapıp tr'de kalanı a var bu sınavın aynen öss'ye hava atmak için gireni olduğu gibi..ayrıca da abiturle nc (numressus clasuss) olan bölümlere girmek almanyada (misal tıp hukuk yer yer kimya) abisiz girmekten daha sakıncalı çünkü abitur yapmışlar direkt almanyanın yerli okullarındaki bildiğimiz almanlarla ynı muameleye tutuluyor o yüzden luzumsuz..anadolu lisesi diplomanı alırsın paşa paşa bi de goethe'ye biraz para bayılıp bi dil diploması al sana mis gibi universite imkanı..
  1 -1 ... hefeweizen
 7. 7.
  "allgemeine hochschulreife", diğer adıyla abitur, almanyada gymnasiumun 13üncü sınıfı bittikten sonra alınan diplomadır.
  ortalamasına göre üniversite tercihi yapılır. abitur olmadan üniversiteye gidilemezdir efenim.

  (bkz: bitmek bilmiyor aga)
  ... hayrettinyapma
 8. 8.
  almanya da üniversite önkoşulu.
  2 ... der ingenieur